Kredi Destekleri ve Bankacılık

Ziraat Bankası Başka Hesaba Para Yatırma İşlemi Nasıl Yapılır ?

27.12.2019
21.275
Ziraat Bankası Başka Hesaba Para Yatırma İşlemi Nasıl Yapılır ?

Ziraat Bankası aracılığıyla başka hesaba para transferi yapmak hem bankalar aracılığıyla hem de online işlemler aracılığıyla mümkün olmaktadır. Ziraat Bankası müşterileri için kolaylıklar sunmakta olan para yatırma işlemleri başka banka müşterilerine de açık olarak sunulmaktadır. 

Ziraat Bankası başka hesaba para yatırma işlemleri, Ziraat Bankası müşterileri olmayanların da kullanımını sağlamaktadır. Bunun için ATM, internet bankacılığı ve mobil bankacılık hizmetleri kullanılmaktadır. İlgili hesabın IBAN numarası ya da hesap numarası ile işlem sürdürülebilmektedir. 

Ziraat Bankası üzerinden yapılmakta olan işlemler güvenlik nedeniyle kayıtlı cep telefonuna gelen kod ile onay istemektedir. Bu onay, işlemin yapılmakta olduğu ekrana girilerek hızlı bir şekilde para yatırma işlemini gerçekleştirmek mümkün olmaktadır. 

ATM Aracılığıyla Para Yatırma İşlemleri

ATM’lerden para yatırmak, para yatırılacak hesabın ATM cihazlarından gerçekleştirilebildiği gibi ortak ATM olarak bilinen cihazlardan da gerçekleştirilmektedir. Bunun için ATM cihazları üzerinde bulunan kart sembollerinin ilgili hesap kartında olup olmadığı kontrol edilebilmektedir. 

Ortak olarak kullanılan ATM cihazları üzerinde hangi bankalar ile iş birliği içerisinde çalışıldığı belirtilmektedir. Tüm bu ATM’lerden hesap numarası ya da IBAN numarası girerek para yatırma ve para çekme işlemleri yapılabilmektedir. 

Paranın yatırılacağı hesap üzerinde kayıtlı olan cep telefonu numarasına ilgili para yatırma işlemine yönelik mesaj bildirimi gelmektedir. Mesaj ile gönderilen kodun ATM cihazına yazılmasının akabinde işlem tamamlanmaktadır. 

Ziraat Bankası ATM cihazlarından da hem kart ile hem de kartsız olarak işlemler yapılabilmektedir. Kartsız olarak yapılacak işlemlerde, güvenlik sebebiyle bazı kimlik bilgilerinin girilmesi zorunlu tutulmaktadır. Fakat kart ile yapılan işlemlerde kimlik bilgileri olmadan da işlemleri sürdürmek mümkün olmaktadır.

İlginizi Çekebilir :  Denizbank Online Kredi Başvurusu Nasıl Yapılır?

İnternet Bankacılığı ile Nasıl Para Yatırılır?

İnternet bankacılığı ile para yatırmak, öncelikli olarak bir internet bankacılığı şifresi edinmeyi gerektirmektedir. İnternet bankacılığı üzerinden yapılan işlemlerde bu şifrenin kullanımı zorunlu tutulmaktadır. 

İnternet bankacılığı; para çekme, para yatırma, fatura ödeme gibi pek çok bankacılık işleminin yapıldığı bir platformdur. Bu platform üzerinden para yatırmak isteyenlerin ilgili hesaba ilişkin IBAN numarası, hesap numarası, şube kodu gibi bilgileri edinmesi gerekmektedir.

İnternet bankacılığı güven ortamının kritik olduğu bir alan olması sebebiyle bu işlemlerin yapıldığı şifrenin kimseyle paylaşılmaması gerekmektedir. Müşteri hizmetleri aracılığıyla oluşturulan şifrelerin, belirli sıklıkla değiştirilmesi önerilmektedir.

Ziraat İnternet Bankacılığı üzerinden para yatırmak için sisteme giriş yapıldığında öncelikle hangi hesap üzerinden para gönderileceğinin seçilmesi gerekmektedir. Bunun akabinde mesai saatleri içerisinde para yatırma işleminin yapılıyor olması gereklidir. 

Seçilen hesabın akabinde transfer yapılacak hesaba ilişkin bilgiler girilmeli ve sistem onaylanmalıdır. Para yatırma işlemlerinin gerçekleşmesinin ardından ilgili kişinin hesap işlemlerinde gönderilen tutarın görülmesi gerekmektedir. 

İnternet bankacılığı üzerinden bilgiler yanlış girildiğinde, isim ve hesap numarası eşleşmeyen havaleler iade edilebilmektedir. Fakat bazı durumlarda yanlış hesaba havale yapılması söz konusu olabilir. Bu durumda banka şubelerinden itiraz dilekçesi doldurmak gerekmektedir. 

Mobil Uygulama ile Para Yatırma

Mobil uygulamalardan para transferi yapmak, internet bankacılığının bir diğer ayağıdır. Mobil uygulamaları kullanmak için öncelikle IOS veya Android işlemcileri tarafından ilgili bankanın uygulamasının akıllı cihazlara indirilmesi gerekmektedir. 

Akıllı cihazlara yüklenen uygulamaların giriş işlemleri yapılırken mobil uygulama şifresi gerekli görülmektedir. Mobil uygulama şifresi internet bankacılığından farklı olarak edinilmektedir. Müşteri hizmetleri hattı üzerinden şifre alma işlemleri gerçekleştirilebilmektedir. 

Mobil uygulamalara edinilen şifre ile giriş yapıldıktan sonra akıllı cihazlara otomatik giriş talimatı verilebilmektedir. Bu talimat işlemlerin daha hızlı bir şekilde ilerlemesi için hizmete sunulmaktadır. 

İlginizi Çekebilir :  Enpara Günlük Para Çekme Limiti Ne Kadar?

Ziraat Bankası başka hesaba para yatırma işlemleri mobil bankacılık üzerinden yapılırken dikkat edilmesi gereken birtakım konular bulunmaktadır. Şu şekilde sıralanabilir:

  • Para yatırılacak hesabın bilgilerinin eksiksiz bir biçimde girilmesi gerekmektedir.
  • Ziraat Bankası mobil işlemlerden havale ve EFT seçeneklerinin doğru seçilmesi gerekmektedir. 
  • Para yatırma ekranı üzerinde yer alan açıklama kısmına gerekli açıklamanın girilmesi önerilmektedir.

Farklı Bankaların Hesabına Para Aktarma İşlemleri 

Başka bir banka hesabına para transfer işlemleri, bankacılık hizmetleri içerisinde EFT olarak adlandırılmaktadır. Bu sebeple işlem yaparken başka bir bankaya para gönderme işlemi yapılacaksa bu işlemin EFT seçenekleri içerisinden seçilmesi gerekmektedir. 

Başka bir bankaya transfer işlemleri yapılırken bankaların mesai saatleri göz önünde bulundurulmalıdır. Bankanın kendi hesapları arasında farklı zaman dilimlerinde de transfer işlemi yapılmasına rağmen farklı bankalar için mesai saatleri dikkate alınmaktadır. 

Başka bir banka hesabına para gönderme işlemleri; mobil bankacılık, internet bankacılığı ve ATM ekranlarından yapılabilmektedir. Bu işlemler yapılırken hesap numaralarının doğru bir şekilde girilmesi ve hesaba ait isim ve soy isim bilgilerinin eksiksiz bir biçimde girilmesi gerekmektedir.

Telefon Numarasına Para Gönderme Nasıl Yapılır?

Telefon numarasına para göndermek, Ziraat Bankası üzerinden yapılmakta olan bir işlemdir. Ziraat Bankası mobil uygulama kullanmakta olan müşteriler 7 gün 24 saat cep telefonu numarası üzerinden para gönderme işlemini gerçekleştirebilmektedirler. 

Ziraat Bankası mobil uygulama ekranında bulunan cep numarasına havale işlemleri sekmesine girilerek, ilgili cep numarası ve T.C kimlik numarası girilerek maksimum 500 TL tutarına kadar para gönderme işlemi yapılabilmektedir. 

Para gönderilen kişi, cep telefonu numarasına mesaj yoluyla gelen kodu Ziraat Bankası ATM’lerine girerek T.C kimlik numarası ile temin edebilmektedirler. Para çekme işlemi 24 saat içerisinde yapılması gerekmektedir. Aksi takdirde para aynı hesaba iade edilmektedir.

İlginizi Çekebilir :  Ziraat Bankası Kredi Kartı Yapılandırma Nasıl Yapılır?

Ziraat Bankası Hesaplar Arası Para Aktarma

Ziraat Bankası’ndan kendi hesabına para aktarma, Ziraat Bankası’nın kendi müşteri hesapları içerisinde gerçekleştirildiği için günün her saatinde yapılabilmektedir. Bankanın kendi hesapları arasında gerçekleşmekte olan bu işlemlerden işletim ücreti de alınmamaktadır.

Mobil uygulama üzerinde görünmekte olan hesaplar arası aktarım yapılırken telefon numarasına güvenlik amaçlı bir kod gönderilmektedir. Bu kodun kullanılması ile para transfer işlemleri kolaylıkla gerçekleştirilmektedir. 

İnternet bankacılığı ya da ATM üzerinden yapılan işlemlerde ise banka kartı bilgileri kullanılarak para transferi yapıldığında herhangi bir kod kullanımına gerek kalmadan para transfer işlemleri gerçekleştirilebilmektedir.

Ziraat Bankası İşlem Ücretleri Nelerdir?

Ziraat Bankası’ndan alınan işlem ücretleri, yapılan işlemlere göre değişkenlik gösterebilmektedir. ATM, Mobil uygulama ya da internet bankacılığı üzerinden yapılana Ziraat Bankası kendi hesapları arasındaki transfer işlemlerinden ücret alınmamaktadır.

Bir başka hesaba para gönderirken kullanılan havale yöntemlerinde alınan ücretler şu şekilde sıralanmaktadır:

  • İnternet bankacılığı kullanılarak bir başka hesaba havale yapma işlem ücreti 2 TL’dir.
  • Mobil uygulama üzerinden yapılan havaleler için belirlenen ücret ise 1,75 TL’dir.
  • ATM ekranları üzerinden bir başka bankaya havale yapmak isteyenler için belirlenen ücret ise 8 TL’dir.
  • Bir başka banka için para gönderme işlemleri yani EFT ücretleri ise; internet üzerinden 4,5 TL, ATM üzerinden 10 TL olarak belirlenmektedir.

Ziraat Bankası Mesai Saatleri

Ziraat Bankası işlem yapma saatleri, müşterinin kendi hesapları arasında yaptığı transfer işlemlerinde sınırlanmamaktadır. Kendi hesapları arasında 7/24 işlem gerçekleştirmek mümkün olmaktadır. 

Ziraat Bankası başka hesaba para yatırma işlemlerinde ise banka şubelerinin mesai saatleri dikkate alınarak; 09.00-16.00 olarak belirlenmiştir. Bu saatler dışında EFT işlemlerinin internet uygulamaları üzerinden gerçekleştirilmesi mümkün olmamaktadır.

İLGİLİ MAKALELER;

Ziraat Bankası Eft Saatleri

Ziraat Bankası Vadeli ve Vadesiz Altın Hesabı

Ziraat Bankası Taşıt Kredisi

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.