Kredi Destekleri ve Bankacılık

Askerlik Yol Parası Nasıl Hesaplanır?

04.08.2021
2.823
Askerlik Yol Parası Nasıl Hesaplanır?

Askerlik için yol parası hesaplama işlemi, belirli kilometre hesaplamaları göz önünde bulundurularak yapılır. Askere gidecek olan kişinin gittiği yerin uzaklığına göre de askerlik yol parası verilmektedir. Hesaplamada kullanılan bazı şartlar ise şu şekilde verilmiştir:

 • Gün içerisinde 0 – 600 kilometre gitmek zorunda olan askerler için yol parası 20 TL,
 • Gün içerisinde 601 – 1200 kilometre gitmek zorunda olan askerler için yol parası 40 TL,
 • Gün içerisinde 1201 – 1801 kilometre gitmek zorunda olan askerler için yol parası 60 TL olarak belirlenmiştir.

Askerlik Yol Parası Ne Zaman Yatmaktadır?

askerlik yol parası nedir

Askerlik yol ücretinin yatma zamanı değişiklik gösterebilir. Bazı durumlarda askerlerin yol parası, askere gitmeden 2 – 3 gün içerisinde yatırılır ancak bazı durumlarda ise yol parasının askere gidildiğinde alınması söz konusudur. Bu sebep ile net bir süre belirtilemez. Askerlik parasının ödenmesi ise PTT aracılığı ile sağlanmaktadır.

Emekli olurken hangi evraklar gereklidir? İstenilen belgeler Yazısına da göz atabilirsiniz.

Askerlik Yol Parası Nereye Yatmaktadır?

Askerlik yol parasını almak için kişinin PTT şubesine müracaat etmesi gerekmektedir. Şubeye giden kişilerin T.C kimlik numarası ile askerlik yol parası alması mümkündür. Aynı zamanda kişilerin PTT ATM’lerinden kartsız bir şekilde yol parasını çekmesi de mümkündür. Kişinin tercihine göre değişmekle birlikte PTT şubelerine ya da ATM’lerine giderek gerekli olan yol parasını alabilir.

İlginizi Çekebilir :  QNB Finansbank Kredi Kartım Nerede? Sorgulama

PTT Yol Parası Sorgulama İşlemi Nasıl Yapılmaktadır?

PTT üzerinden askerlik yol parası sorgulaması PTT şubelerinde yapılmaktadır. Aynı zamanda PTT ATM’leri üzerinden kartsız işlemler bölümüne girerek de sorgulama işlemini gerçekleştirebilirsiniz. Postane haricinde sorgulama işlemini yapabileceğiniz bir diğer yer ise E-devlet sistemidir. Eğer ki sevk belgesi, teknik adı ve sülüs belgesi aldıysanız bu durumda Millî Savunma Bakanlığı er sınıflandırma sonuçları ilan edilir. Bu sistem üzerinden kimin nereye gideceği belli olur. İkametgâh adresiniz ile hizmet yapacağınız yer arasındaki mesafe hesaplanarak size verilecek olan yol parası tutarını da hesaplama imkânınız vardır.

Askerlik Yol Parası Almak için Gereken Şartlar Nelerdir?

Askerlik yol ücreti alabilmek için gerekli olan koşullar şu şekilde verilmiştir:

 • Askerlik yol parasının alınabilmesi için yapılması gereken ilk olarak askerlik görevinin yerine getirilmesine hiçbir engelin olmamasıdır. Bu nedenden dolayı da askerliğini yapacak kişilerin, askerlikten önce talep edilen belgelerden eksik belgelerini tamamlamış olmaları gereklidir. Ancak askerin gideceği birliğe, uçak ile gitmesi gereken kişilerin uçak ücretlerini kendileri vermesi gerekir. Devlet, bu uçak ücretlerini sonradan kişiye geri ödemektedir.

Askerlik Yol Parası Kimlere Verilmektedir?

Askerlik yol ücreti diğer bir ismi ile askerlik iaşe bedeli, askerlere tek seferli olarak yapılan bir ödemedir. Askere gideceği kesinleşmiş olan yani askerlik için gerekli olan tüm evrakları, birliğine teslim etmiş olan tüm askerlere ödenen yol parası askerlik şubelerinin belediyelere yaptığı resmi bir yazı sonrasında ödenmektedir. Bu resmi yazı ile askerlik şubeleri, belediyelerden güncel olan otobüs bileti fiyatlarını araştırmasını ve şubeye bilgi vermesini talep etmektedir. Askerlik şubesinde ismi yazan askerlere özel olarak yapılan bu araştırmanın ardından askerlerin ne kadar yol kat edeceklerine göre hesaplarına yatırın yol parası miktarı belirlenir. Askerlik yol parası, askere gidecek olan yani yakın zamanda sevk işlemi gerçekleşecek olan askerlere verilmektedir. Yani kişinin askerlik işlemlerinin tamamlanmış olması ön koşul olarak kabul edilir.

İlginizi Çekebilir :  Garanti BBVA Kredi Kartım Nerede? Sorgulama

Bedelli Askerlik için Yol Parası Yatırılır Mı?

Bedelli askerlik yapanlar için yol ücreti normal askerlik yapacak kişiler için belirlenen şartlarda verilmektedir. Bedelli askerlik yapan kişilere verilecek olan askerlik yol parası da normal askerlik yapacak kişilerinki gibi PTT hesaplarına yatırılmaktadır. Yani normal askerlik yapacak olan kişiler ile bedelli askerlik yapacak kişiler arasında herhangi bir ayrım söz konusu değildir.

E-devlet Üzerinden Askerlik Yol Parası Nasıl Sorgulanmaktadır?

E-devlet ile askerlik yol ücreti sorgulama işlemi PTT’den de yapıldığı gibi E-devlet üzerinden de gerçekleştirilmektedir. Askerlik yol parasının hesabınıza yatırılıp yatırılmadığını e-devlet üzerinden kolay bir şekilde sorgulayabilirsiniz. E-devlet üzerinden yol parası sorgulama işlemi için şu adımları uygulamanız gerekmektedir:

 • İlk olarak turkiye.gov internet adresine girin.
 • Şahıs ödemeleri kısmına giriş yapın.
 • C. kimlik numarası ve e-devlet şifresi ile sisteme giriş yapın. Eğer ki e-devlet şifreniz yok ise PTT şubeleri üzerinden kolay bir şekilde e-devlet şifresi alabilirsiniz. Giriş için elektronik imza ve mobil imza gibi diğer seçenekleri de kullanabilirsiniz.
 • Açılan ekrandan askeri yol ve iaşe bedeline tıklayarak yol parasını ödemenizin yatırılıp yatırılmadığını kontrol edebilirsiniz.

Hangi İller için Ücretsiz Uçak Bileti Verilmektedir?

Askerler için ücretsiz uçak bileti verilen iller şu şekilde verilmiştir:

 • Ağrı,
 • Ardahan,
 • Batman,
 • Bingöl,
 • Bitlis,
 • Erzurum,
 • Hakkâri,
 • Iğdır,
 • Kars,
 • Muş,
 • Siirt,
 • Şırnak,
 • Van’dır.

Bu verilen 13 ilden birisinde askerlik yapacak iseniz devlet tarafından size uçak bileti sağlanmaktadır. Fakat size yol parası ve yemek parası vermemektedir. Eğer ki bu iller dışında kalan illerde askerlik yapacaksanız, devlet askerlik yol parası ve yemek parası vermektedir. Yol parası, kütük kaydınızın bulunduğu yerden birliğinize olan mesafe dikkate alınarak verilmektedir. Yani her kişiye aynı miktar yol parası verilmemektedir. Askerlik yapacağınız yere göre yol parası miktarı artıp azalış gösterebilmektedir.

İlginizi Çekebilir :  QNB Finansbank Bireysel Emeklilik Başvurusu Nasıl Yapılır?

Yol Parası Nasıl Verilmektedir?

Yol parası verilmesi işlemi, eğer askere sev belgeniz ve yukarıda verilen illerden birinde askerlik yapacaksanız sistem tarafından otomatik olarak uçak bileti ayırtılır ve ücreti devlet tarafından karşılanır. Yukarıdaki iller dışında kalan illerden birinde askerlik yapacak iseniz askerlik şubesinde ya da PTT kartınıza askerlik yol parası yatırılarak size yol parası ve yemek parası verilir. Bu para, sizin birliğe teslim olmanıza yetecek düzeyde bir miktardır. Aynı zamanda gidilen ile göre değişiklik göstermektedir.

Askerlik Yol İzni Ne Kadardır?

Askerlik yol izin süresi şu şekilde verilmiştir:

 • 800 kilometreden daha az miktarda seyahat edilecek ise 1 gün,
 • 800 kilometre – 1600 kilometre arasında seyahat edilecek ise 2 gün,
 • 1600 kilometreden daha fazla seyahat edilecek ise 3 gün yol izni verilmektedir.

Terhis Olan Askerler Yol Parası Alabilir Mi?

askerlik yol parası nedir

Terhis olan askerler yol ücreti almaktadırlar. Askerlik yol parası hesaplama işlemlerinde yalnızca askere giden kişiler ödeme almaz. Yani terhis olan ve evine dönecek olan askerlere de ödeme yapılmaktadır. Terhis olan askerlerin yol parası, direkt olarak hesaplarına yatırılır. Bazı durumlarda ise askerlerin otobüs biletleri ya da uçak biletleri alınarak yol parası ödemesi yapılabilmektedir.

2021 Malulen emeklilik maaşı ne kadar? Başvurusu, şartları Yazısını inceleyebilirsiniz.

Bedelli Askerlik Yol Parası Miktarı Nedir?

Bedelli askerlik için verilen yol ücreti, normal askerlik yapan askerler ile aynı şekilde hesaplanıp verilmektedir. Devlet tarafından askerlik görevini yerine getirecek olan tüm T.C. erkek vatandaşlar için askerlik yol parası ödemesi yapılmaktadır. Bedelli askerlik için yol parası hesaplaması şu şekilde yapılır:

 • Bedelli askerlik için yol parası 20 TL olarak belirlenmiştir.
 • Eğer ki asker, 600 kilometreden daha uzun bir mesafeden birliğe katılacak ise bedelli askerler için ödemeler 40 TL’dir.
 • Ödemeler her asker için standarttır. Yolculuğun uçak ya da otobüs ile yapılması fark etmemektedir.
Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.