Kredi Destekleri ve Bankacılık

Akbank Yatırım Hesapları Nelerdir?

29.03.2021
1.925
Akbank Yatırım Hesapları Nelerdir?

Akbank yatırım hesabı müşterilerine yatırım yapmalarında kolaylık sağlayabilmek için açılmış hesaplardır. Akbank yatırım hizmetleri sayesinde müşteriler yatırımlarını kolaylıkla Akbank yatırım hesaplarına aktarabilirler. Akbank yatırım yapmayı bilmeyen ancak yatırım yapmak isteyen müşterilerine ya da hangi yatırım kanalına yatırım yapacağına karar veremeyen müşterilerine, yatırım konusunda yardımcı olmaktadır.  Akbank müşterilerine Akbank yatırım hesabı ile birlikte ulaşacağı avantajları detaylıca anlatıp, yatırımcı müşterinin piyasanın iniş ve çıkışlı zamanlarında yardımına eli uzanmaktadır. Her türlü risklere karşı müşterisinin yanında olan Akbank ile yatırım hesabı oluşturmak artık oldukça kolaydır.

Akbank Yatırım Hesabı Nasıl Açılır?

Akbank ile yatırım hesabı açmak için müşterilerin kimlik kartları ile birlikte kendilerine en yakın Akbank şubelerine gitmeleri gerekir. Kredi kartı, banka kartı ya da herhangi bir mevduat hesabı açmak gelişen teknoloji ile şubelere gidilmeden de yapılabilmektedir. Ancak yatırım hesapları internet bankacılığı ya da Akbank mobil uygulaması üzerinden gerçekleştirilemez. Akbank ile yatırım hesabı açmak isteyen müşteriler en doğru ve sağlıklı bir biçimde bilgi almak ve bu yatırımların oluşturabilmek için Akbank şubelerine gitmelidir.

Yatırım Hesabı Ne Demektir?

yatirim hesabi ne demektir

Yatırım hesabının anlamı genel ve açıklayıcı olarak yatırım birikimlerin değerlendirildiği hesap  olarak tanımlanır. Yatırım hesabı sayesinde finans piyasalarında, yatırım yapmaya karar veren her yatırımcı, her aday bu hesabı açarak işlem yapabilmektedir. Yatırım araçları olarak fon, hazine bonoları, devlet tahvilleri, hisse senedi, forex, altın, vadeli işlemler borsası, euroband gibi çeşitli ürün grubu bulunmaktadır. Yatırım hesabını açan yatırımcı risk ve getiri durumuna göre tercih ettiği ürüne yatırım yapmakta özgürdür.

İlginizi Çekebilir :  Garanti BBVA Şikâyet Hattı Telefon Numarası Nedir?

Akbank Yatırım Hesapları Nasıl Kullanılır?

Akbank yatırım hesaplarının kullanımı daha çok yatırımcı tipine göre değişebilmektedir. Akbank yatırım hesabı açmak isteyen ya da açan müşteriler, hangi yatırım kanalına yatırım yapmak istiyorlarsa bu isteklerin bilimsel olarak analizini görebilir ve yine Akbank yatırım hesabı açma fikirleri üzerine bankadan tavsiyeler alabilirler. Bu tavsiyelerin ardından müşteriler, piyasa koşullarına bağlı olarak güncel bir şekilde işlemlerini yapabilmektedirler.

Akbank yatırım hesabı, müşterilerine aynı zamanda yatırım sepetleri imkanı da sağlamaktadır. Yatırım sepeti ile portföy dağılımları çerçevesinde, risk dağıtılması sayesinde getiriyi arttırma imkanı sağlamaktadır. Müşteriye farklı piyasalarda yatırım yapmalarını sağlayan Akbank bankası, aynı zamanda piyasanın güncel durumunu yakından takip edip, müşterinin ihtiyaçları için avantajlı çözüm önerileri de sunmaktadır. Akbank yatırım hesabı yatırım yapmak ve yatırımlarına yön vermek isteyen herkes tarafından açılabilir.

Ayrıca Akbank mevduat hesabı nasıl açılır? Bilgilerine bakabilirsiniz.

Akbank Yatırım Hesabı Özellikleri Nelerdir?

Akbank yatırım hesabının nitelikleri aşağıdaki gibi verilmiştir:

 • Akbank, müşterilerin kişisel yatırım eğilimlerini analiz eder ve yatırımcı profillerini belirler.
 • Türkiye’nin bu konularda önde gelen şirketleri arasında yer alan Akbank Ak Portföy’ün müşterileri için hazırladığı yatırımcı profillerine uygun “Stratejik Varlık Dağılımı” tavsiyesinde bulunmaktadır.
 • Bu tavsiyelere göre yatırımlarını hemen Akbank yatırım hesabı ile yönlendirmek isteyen müşterilerine her türlü imkanı sağlar.

Akbank Yatırım Hesabı ile Sağlanan Kolaylıklar

Akbank ile yatırım hesabı oluşturanlar sunulan imkanlar ve kolaylıklar şu şekilde sıralanabilir:

 • Akbank, müşterilerin yatırım ihtiyaçlarını tek işlemle karşılayabilecekleri ve piyasa şartları paralelinde yatırım dağılımı güncellenerek, yatırımlarını sürekli takip etme zorunluluğunu ortadan kaldıran “Akıllı Portföy”ü sunmaktadır.
 • Akbank’ın bir diğer ürünü olan “Yatırım Sepetleri” sayesinde müşterilerin yatırımcı profillerinde önerilen portföy dağılımını kolayca alabilmelerini, böylece alınan riskleri de dağıtmalarını ve getiri potansiyellerini arttırmalarını sağlamaktadır.
 • Akbank Ak Portföy’ün sunduğu geniş yatırım fonu evreni ile müşterilerin yatırım yönetimi ihtiyaçlarına akıllı çözümler getirerek müşterilere kolaylıklar sağlamaktadır.
 • Akbank tarafından tavsiye edilen varlık dağılımını, müşteriler kendi seçecekleri ürünler ile oluşturmak istedikleri takdirde, bu müşteriler için Ak Yatırım ile ortak çalışarak hazırlanan genel yatırım tavsiyelerini sunmaktadır.
İlginizi Çekebilir :  ING Bank Kimin Bankasıdır, Kaç Şubesi Vardır?

Akbank piyasaları yakından izler, çeşitli yatırım ürünlerinde alım ya da satım yapar ve genel yatırım tavsiyeleri dışında müşterilerine özel yatırım tavsiyeleri almak istedikleri takdirde bu hizmeti de sağlar. Müşteriler çok daha detaylı bilgileri ve akıllarına takılan soruları öğrenebilmek için Akbank Mobil ya da internet bankacılığından bilgi alabilirler.  Bu platformlar yeterli gelmez veya müşteriler farklı sorularına yanıt almak isterler ise , Akbank Bankacılık Yöneticisinin aracılığı ile Ak Yatırım’ın uzman ve deneyimli Yatırım Danışmanları ile görüntülü görüşme imkânına sahip olabilirler.

Akbank Yatırımcı Profilleri Nelerdir?

akbank yatirimci profilleri nelerdir

Akbank yatırımcı türleri 4 tanedir. Yatırımcı profilleri, Akbank’ın müşterileri için en uygun yatırım hesabı oluşturmasına yardımcı olmaktadır. Bu sayede yatırım hesapları açmak isteyen müşteriler avantaj elde ederek ve bankalarına güvenerek kolaylıkla yatırım hesabı oluşturabilirler. Akbank’ın belirlemiş olduğu yatırımcı profilleri şu şekildedir:

 • Akbank korumacı yatırımcı profili;
 • Akbank dengeli yatırımcı profili;
 • Akbank atak yatırımcı profili;
 • Son olarak Akbank agresif yatırımcı profilidir.

Akbank Korumacı Yatırımcı Profili Nedir?

Akbank korumacı yatırımcı türü, piyasaları ve ilgilendiği enstrümanları vakit buldukça takip eden tasarruf sahiplerini ifade etmektedir.

 • Korumacı yatırımcı, yatırımının %80 ve %90’ını kısa vadede mevduatta değerlendirmektedir.
 • Yatırımının %10 ve %20’lik kısmında kısa vadede oluşacak dalgalanmalara değil, orta ya da uzun vadedeki (1 yıl ve üzeri) potansiyel getiriye odaklanır.
 • Altın, tahvil içerikli fonlar ve çok sınırlı olmak kaydı ile hisse senedi ağırlıklı TEFAS yatırım fonları gibi enstrümanlarda değerlendirme yapar.

Ayrıca Akbank müşteri hizmetleri detaylarını inceleyebilirsiniz.

Akbank Dengeli Yatırımcı Profili Nedir?

Akbank dengeli yatırımcı profili, piyasaları her gün olmasa bile takip eden, genel trendleri izlemeye çalışan tasarruf sahiplerini ifade etmekte kullanılır.

 • Dengeli yatırımcı, birikimlerinin %70 ve %80’ini çeşitli vadelerde mevduat gibi sabit getirili enstrümanlarda değerlendirir.
 • Birikimlerinin bu %20 ve %30’luk kısmında daha uzun vadeli (1 yıl ve üzeri) perspektif ile orta ya da uzun vadedeki getiri potansiyeline odaklanmaktadır.
 • Anapara korumalı fonlar, altın, devlet ve özel sektör tahvilleri, emtialar; kısmen hisse senedi ağırlıklı TEFAS yatırım fonları ile büyük ve istikrarlı şirketlerin hisse senetleri gibi enstrümanlara yatırım yapma düşüncesi bulundurur.
İlginizi Çekebilir :  İş Bankası Bireysel Emeklilik Başvurusu Nasıl Yapılır?

Akbank Atak Yatırımcı Profili Nedir?

Akbank atak yatırımcı türü, çok sık olmasa bile, kimi zaman çeşitli yatırım araçlarında kısa vadeli alım ya da satım işlemleri yapabilen ve piyasaları yakından takip ederek genel trendleri izlemeye çalışan tasarruf sahiplerini ifade eder.

 • Atak yatırımcı toplam yatırım portföyünün %60 ve %70’i ile çeşitli vadelerde mevduat gibi sabit getirili enstrümanlara yatırım yapma eğilimindedir.
 • Birikimlerinin %30 ve %40’lık kısmını kısa vadede oluşacak dalgalanmalara değil orta ya da uzun (1 yıl ve üzeri) vadedeki potansiyel getiriye odaklamaktadır.
 • Altın, hisse senedi içerikli TEFAS yatırım fonları, hisse senetleri, emtialar, devlet ve özel sektör tahvilleri gibi enstrümanlara yatırım yapmaya çaba gösterir.

Akbank Agresif Yatırımcı Profili Nedir?

Akbank agresif yatırımcı profili, piyasaları oldukça yakından, bazen ise anlık izleyen; genel olarak riski seven tasarruf sahiplerini ifade eder.

 • Agresif yatırımcı, yatırım portföyünün en az yarısı ile yüksek potansiyel getiri beklentisiyle, tahvil ve bono ağırlıklı fonlar, altın, diğer emtialar, para birimleri, hisse senetleri ve bunları bünyesinde bulunduran yatırım fonlarına yatırım yapmak ister.
 • Çok kısa vadeli, bazen günlük spekülatif alım ya da satım işlemleri yapabilir.
 • Piyasa koşullarının ve yatırım ortamının uygun olmadığını düşünüyor ise mevduat gibi sabit getirili enstrümanlara da yatırım yapma eğiliminde olabilir.

Bu bilgilerin yanı sıra Akbank yatırım hesapları ile ilgili daha detaylı bilgi almak ve yüz yüze görüşmek için müşterilerin Akbank şubelerine gitmeleri ya da internet üzerinden görüntülü konuşma yapmaları önerilmektedir.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.