Kredi Destekleri ve Bankacılık

Akbank Mevduat Hesabı Nasıl Açılır?

25.03.2021
1.389
Akbank Mevduat Hesabı Nasıl Açılır?

Akbank’tan mevduat hesabı açmak için müşterilerin yerine getirmesi gereken birkaç işlem vardır. Fakat bu işlemler oldukça kolay işlemlerdir ve müşteriler diledikleri an hiçbir şekilde zorlanmadan Akbank ile vadeli mevduat veya vadesiz mevduat hesabı açabilirler.

Akbank, Ocak 1948 yılında Adana ilinde kurulmuştur. Banka pamuk ticaretine finansman sağlayabilmek adına özel kurulmuş bir bankadır. Uzun yıllardır kendisini kanıtlamış bu kurumsal bankanın müşterileri oldukça fazladır. İşlem kolaylıkları, faiz oranları ve müşteriler için sunmuş olduğu kolaylıklar sayesinde yer edinmeyi başarmıştır. Akbank mevduat hesabı açan müşteriler bankanın türlü imkanlarına da sahip olacaktır.

Mevduat Hesabı Nedir?

Mevduat hesabı, kişilerin para, döviz ya da kıymetli madenleri gibi fonlarının bir kişi veya bir banka nezdinde güvenli bir şekilde tutulması için açılan bir hesaptır. Mevduat ise kelime anlamı olarak; süreli ya da olmak üzere karşılıklı ya da karşılıksız bankaya yatırılan para, döviz ya da kıymetli madenlere verilen bir isim olarak geçmektedir.

Mevduat bankalarında açılan mevduat hesapları “mevduat hesabı” ismini alır. Katılım bankalarında açılan bu tür mevduat hesapları ise “özel cari hesap” adını almaktadır.

Mevduat hesapları yaygın olarak vadeli ve vadesiz mevduat hesapları olmak üzere ikiye ayrılır. Katılım bankalarında açılan vadesiz mevduat hesapları “özel cari hesap” adı ile anılır. Öte yandan bu bankalarda açılan vadeli hesaplar ise “katılma hesabı” adı ile anılmaktadır.

Mevduat Hesapları Çeşitleri Nelerdir?

mevduat hesaplari cesitleri nelerdir

Mevduat hesaplarının türleri şu şekilde verilmiştir:

 • Bireysel müşterilerin açtığı mevduat hesaplarına “tasarruf mevduatı”;
 • İşletmeler adına açılan mevduat hesaplarına “ticari mevduat”;
 • Bankaların diğer bankalar bünyesinde açtığı mevduat hesaplarına “bankalar mevduatı”;
 • Son olarak resmi kurumların bankalar bünyesinde açmış olduğu mevduat hesaplarına ise “resmi mevduat hesapları” adı
İlginizi Çekebilir :  Yapı Kredi Mevduat Hesabı Nasıl Açılır?

Vadesiz Mevduat Hesabı Nedir?

Vadesiz mevduat hesabı, süresiz ve karşılıksız olmak üzere bankalar nezdinde açılan hesaplara denmektedir. Tüketici yani müşteri için bir çeşit saklama hesabıdır da denebilir. Kişilerin maaşının yattığı ve bu hesap üzerinden başka bireylere para transferi ya da her türlü fatura ödemesi yapabildikleri hesaplardır.

Hesap sahibi birey dilediği zaman kendi yatırmış olduğu veya maaş olarak yatmış olan parasını ATM yardımı ile çekebilir. Ayrıca bireyler, bu hesaplar üzerinden birikimlerini çeşitli yatırım araçlarına da aktarabilirler. Bankalar bunlara ek olarak maaş müşterilerine ya da banka hesabı açan özel müşterilerine, artı hesap ya da artı para gibi isimlerle anılan ekstra bir hesap bakiyesi de ekleyebilir.

Akbank müşteri hizmetlerine nasıl bağlanılır? Bilgilerine de bakabilirsiniz.

Vadeli Mevduat Hesabı Nedir?

Vadeli mevduat hesabı, belirli bir süre olmak üzere ve bir karşılık bekleyerek açılan hesaplardır. Mevduat bankaları paranın bankada tutulacağı süreye göre hesaptaki paraya faiz öder. Vadeli mevduat hesapları 1 aylık, 3 aylık, 6 aylık ya da 1 yıllık büyük sürelerde açılabileceği gibi; 22 günlük ya da 42 günlük gibi gün hesabı olarak da açılabilir. Müşteri, vadeli hesaplardan da dilediği zaman para çekme hakkına sahiptir. Ancak vade bitiminden önce para çekilmek istenirse kazanılan faiz üzerinden indirim yapılır veya bankanın hesaba ödemiş olduğu faiz hakkı kaybedilir.

Akbank Mevduat Hesabı Açmak

Akbank ile mevduat hesabı oluşturmak için müşterilerin uygulayabileceği 3 farklı yöntem vardır. Bunlardan ilki en yakın Akbank şubesine giderek vadeli veya vadesiz mevduat hesabı açma talebinde bulunmaktı. Kişi banka taleplerine uygun olarak gerekli imzaları attıktan sonra vadeli veya vadesiz mevduat hesabını oluşturmuş olacaktır. Diğer bir kolay yöntem ise Akbank resmi internet sitesine girerek mevduat hesabı açmak için talepte bulunmaktır. Talebin ardından müşterinin mevduat hesabına ait olan kartı işleme geçecek ve en kısa sürede kargoya verilecektir. Ancak müşteri bankaya giderek imza atma işlemini gerçekleştirmelidir. Akbank mevduat hesabı açmak için, diğer bir değiş ile vadeli ya da vadesiz mevduat hesabı açma talebinde bulunmak için bireyler Akbank müşteri hizmetlerini de arayabilirler.

İlginizi Çekebilir :  İş Bankası Mevduat Hesabı Nasıl Açılır?

İnternetten Akbank Hesap Açma

İnternet bankacılığı ile Akbank hesap açma işlemi yapabilmek için bireylerin halihazırda Akbank müşterisi olmaları gerekmektedir. Akbank müşterisi olmayan de Akbank ile mevduat hesabı oluşturmak isteyen müşteriler ise en yakın Akbank şubesine gitmelidir. Akbank müşterisi olan bireyler için bankaya gitme zorunluluğu olmadan Akbank internet bankacılığı ya da Akbank mobil uygulaması ile hesap kolayca açılabilmektedir.

İnternetten Akbank Mevduat Hesabı Açma Adımları

Akbank internet bankacılığı ile hesap açma adımları sırası ile aşağıdaki gibi verilmiştir:

 • Akbank resmi internet sitesine girilir ve Bireysel seçeneğine tıklanır.
 • Müşteri T.C. kimlik numarasını, kullanıcı adını ve geçerli şifresini yazarak sisteme giriş yapar.
 • Müşterinin kullanıcı adı ilk giriş için, sistem tarafından bireyin soyadı olarak tanımlıdır.
 • Akbank internet şubesine ya da Akbank mobil uygulamaya bu adımları izleyerek giriş yaptıktan sonra “Hesaplarım ve Kartlarım” menüsüne tıklanmalıdır.
 • Vadesiz mevduat türünde Akbank hesap açma işlemi gerçekleştirmek isteyen müşteriler, sırası ile “Vadesiz Hesaplarım” ve son olarak “Hesap Aç” butonlarına tıklamaları yeterlidir.
 • Bu işlemleri eksiksiz ve başarılı bir şekilde yerine getiren müşterilerin yeni hesap açma talepleri bankaya iletilecektir.

Akbank Vadeli Mevduat Hesabı Açma

akbank vadeli mevduat acma

Akbank ile vadeli mevduat hesabı oluşturmak isteyen müşteriler Akbank şubesine giderek bu taleplerini dile getirebilirler. Hali hazırda Akbank müşterisi olan bireyler ise vadeli mevduat hesabı açmak için şubeye gitmek zorunda değildir. Bunun için Akbank internet bankacılığı ya da Akbank mobil uygulamasını kullanabilirler. Akbank, kendi bünyesinde vadeli hesap açmak isteyen müşterilerine büyük kolaylıklar ve imkanlar sağlamaktadır. 400 güne kadar vade seçenekleri ile müşterilerin hesaplarını büyütmektedir.

Akbank Vadeli Mevduat Hesabı Açmanın Avantajları

Akbank ile vadeli mevduat hesabı oluşturmanın faydaları şu şekilde sıralanabilir:

 • Akbank müşterileri için vade ihtiyaçlarına uygun olarak 7 günden 400 güne kadar belirleme kolaylığı sağlar.
 • Müşteriler tarafından aksi belirtilmediği sürece, vade sonlarında aynı vade ve güncel liste faiz oranları ile otomatik olarak yenilenir.
 • Müşteriler işleyen faizlerini vadesiz hesaplarına aktarıp, istekleri doğrultusunda kullanma imkanına sahiptir.
İlginizi Çekebilir :  Yapı Kredi Vadeli Mevduat Hesabı Nasıl Açılır?

Ayrıca Akbank bireysel emeklilik nasıl iptal edilir? Bilgilerini inceleyebilirsiniz.

Akbank Vadeli Mevduat Hesabı Özellikleri Nelerdir?

Akbank vadeli mevduat hesabı nitelikleri aşağıdaki gibi verilmiştir:

 • Sabit getirili olmasından dolayı, vade sonuna kadar piyasadaki faiz hareketlerinden asla etkilenmez.
 • 1 ay, 3 ay, 6 ay ve 12 ay vadeli hesapların yanında, 400 güne kadar bireyler istedikleri gün sayısı ile “Vadeli Mevduat” hesabı açtırabilme imkanına sahiptirler.
 • Tüm Akbank şubelerinden veya Akbank internet bankacılığı ve mobilden hesap açtırabilme seçeneği sunar.
 • Hesap açma alt limiti yalnızca 1000 ₺ şeklindedir.
 • Hesap hareketleri Akbank internet bankacılığı ya da Akbank Mobil uygulaması üzerinden takip edilebilir.
 • Vadelere göre stopaj oranları değişiklik göstermektedir.

Akbank Vadesiz Mevduat Hesabı Özellikleri Nelerdir?

Akbank vadesiz mevduat hesabı nitelikleri şu şekildedir:

 • Akbank vadesiz mevduat hesabı ile müşteriler faturaları ve kredi kart borçlarını ödeyebilir; bunlar ve kira, aidat vb. ödemeler için düzenli olarak ödenmesi için otomatik ödeme talimatı verebilirler.
 • ATM üzerinden 24 saat nakit çekme imkanı bulunmaktadır.
 • Müşteriler alışverişlerini Akbank Banka Kartını kullanarak vadesiz hesapları üzerinden nakit taşımaya gerek kalmadan ödeyebilirler.
 • Müşteriler, vadesiz mevduat hesaplarına Akbank internet bankacılığı, mobil uygulama ya da ATM’lerden günün 24 saati ulaşabilme kolaylığına sahiptir.

Akbank mevduat hesabı açacak olan müşteriler yukarıda verilmiş olan bütün faydalardan ve özelliklerden kolaylıkla yararlanabileceklerdir. Hesap açma işlemlerinin tümü tamamen ücretsizdir.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.