Kredi Destekleri ve Bankacılık

Yapı Kredi Vadeli Mevduat Hesabı Başvurusu Nasıl Yapılır?

11.05.2021
1.870
Yapı Kredi Vadeli Mevduat Hesabı Başvurusu Nasıl Yapılır?

Vadeli mevduat hesabı Yapı Kredi Bankası üzerinden açılabilen birikim hesapları arasında yer alır. Müşteriler ana paralarından kaybetmeden faiz ile birikimlerini arttırabilir. Vadeli mevduat hesabı başvurusu bankanın internet sitesi üzerinden yapılabilir. Öncelikle internet sitesine giriş yaparak vadeli mevduat kanalının tercih edilmesi gerekir. Sırası ile bireysel bankacılık, mevduat ürünleri ve ardından vadeli mevduat sekmesinden başvuru işlemleri başlatılabilir. Site içerisinde sekmeleri bulmakta zorlanan kişiler arama motoru aracılığı ile ilgili ekrana ulaşabilir. Yapı Kredi vadeli mevduat hesabı açmak için internet şubesi ve mobil şube de işlem izni verilen kanallar arasında yer alır.

Yapı Kredi Mevduat Hesabı Nedir?

Yapı Kredi mevduat hesabı müşterilerin risk almadan birikimlerini arttırmasını sağlayan bir hesap türüdür. Türk lirası, dolar ve Euro üzerinden vadeli mevduat hesabı açılmasına izin verilir. Vadeli mevduat hesabı birçok etkene bağlı olarak faiz üzerinden ana paranın yükselmesini sağlar. Mevduat hesabının faiz oranı ana para miktarına ve vade seçeneklerine göre belirlenir. En uzun vade ve en yüksek ana para miktarına genellikle düşük faiz oranları uygulanır. Yapı Kredi Bankasının vadeli mevduat avantajlarından yararlanmak isteyen herkes hesap açmak için bankaya başvuru yapabilir.

Yapı Kredi Vadeli Mevduat Hesabı Çeşitleri Nedir?

Yapı Kredi Bankası mevduat çeşitleri vadeli hesaplar üzerinden belirlenir. Bankanın 3 farklı vadeli mevduat hesabı bulunur. İnternet sitesi, mobil bankacılık ve internet şubesi üzerinden vadeli mevduat hesap türü seçilerek başvuru işlemleri tamamlanabilir. Yapı Kredi Bankası tarafından belirlenen ve başvuruya açılan vadeli hesap türleri şunlardır:

 • Vade dönüşüm hesabı
 • Yeni param hesabı
 • Aylık vadeli hesap
 • Standart vadeli mevduat hesabı
İlginizi Çekebilir :  QNB Finansbank Kimin Bankasıdır, Kaç Şubesi Vardır?

Yapı Kredi Vade Dönüşüm Hesabı Nedir?

yapi kredi vade donusum hesabi tanimi

Yapı Kredi Bankası vade dönüşüm hesabı oldukça kullanışlı hesap türleri arasında yer alır. Vadeli mevduat hesapları arasında sıkça tercih edilen vade dönüşüm hesabı için bankanın müşteri hizmetlerinden başvuru yapılması gerekir. Yapı ve Krediler Bankasının özel hesaplarından biri olan vade dönüşüm ile yüksek faiz oranlarından haberdar olmak için SMS, e- posta ve cep şube bildirimi açılabilir. Vade dönüşüm formunda yer alan bilgilerin doldurulması ile başvuru süreci tamamlanır ve kişiler en yüksek faiz oranından yararlanabilir. Vade dönüşüm hesabında uygulanan faiz oranı genellikle yüzde 17,75’tir.

TEB Vadeli mevduat hesabı başvuru nasıl yapılır? Yazısını inceleyebilirsiniz.

Yapı Kredi Yeni Param Hesabı Nedir?

Yapı Kredi Bankası yeni param banka müşterilerinin yararlanabileceği bir kampanya türüdür. Vadeli mevduat hesaplarından biri olan yeni param hesabıyla müşteriler banka hesaplarına yeni transfer yapacakları her para için mevduat hesabı açtırabilir. Yeni param hesabı açmak için banka şubesi ve cep bankacılığının kullanılması gerekir. Yapı Kredi yeni param hesabı bankaya getirilen her para için özel faiz oranlarından yararlanılması sağlanır. Faiz oranları, getirilen yeni paranın miktarına ve istenen vadeye bağlı olarak belirlenir. En yüksek vade oranı yüzde 17,75’tir.

Yapı Kredi Aylık Vadeli Hesap Ne Anlama Gelir?

Yapı Kredi aylık vadeli hesap 1, 3, 6, 12 ay gibi vadeler ile açılan mevduat hesabını anlatmak amacı ile kullanılır. Bankanın vadeli mevduat hesaplarından biri olan aylık vadeli hesabı herkes açabilir. Daha kısa süreli ve sadece aylık olarak kullanılabilen birikim hesabı olan aylık vadeli hesaba internet şubesi ve cep bankacılığından başvurulur. Yapı Kredi vadeli mevduat hesabı eğer aylık olarak açılır ise faiz oranları sadece 30 gün geçerli olur. Bu durumda kazancın 30 günlük vade üzerinden hesaplanması gerekir.

İlginizi Çekebilir :  Ziraat Bankası 2019 Mevduat Hesabı Faiz Hesaplama

Yapı Kredi Vadeli Mevduat Hesabına Nereden Başvuru Yapılır?

Yapı Kredi mevduat başvuru kanalı bankanın belirlediği platformlardır. Çevrim içi bankacılık kanallarının yanı sıra telefon bankacılığı kullanarak mevduat hesabı açmak mümkündür. Açılmak istenen vadeli mevduat hesabının türüne bağlı olarak başvuru kanalları değişebilir. Yapı Kredi Bankasının vadeli mevduat için başvuru aldığı tüm bankacılık kanalları şunlardır:

 • İnternet şube
 • Cep şube
 • Müşteri hizmetleri (Gerçek kişiler için 0 850 222 0 444; tüzel kişiler için 0 850 222 0 448)
 • Çağrı merkezi (Gerçek kişiler için 444 0 444; tüzel kişiler için 444 0 448)
 • İnternet sitesi
 • Banka şubesi

Yapı Kredi Bankası Vadeli Mevduat Hesabı Faiz Oranları Kaç?

Yapı Kredi mevduat faizleri en az yüzde 4,50; en yüksek ise yüzde 17,75 olarak belirlenmiştir. Minimum 28 – 31 arasındaki vade seçenekleri için uygulanan en az faiz oranı yüzde 4,50’dir. En yüksek faiz oranı ise yüzde 10,10 olarak belirlenmiştir. 46 gün ila 91 gün arasındaki vadeler için uygulanan en düşük faiz oranı yüze 4,50’dir. Aynı vade uzunluğu için belirlenen en yüksek faiz oranı ise yüzde 16’dır. 369 – 731 gün arasındaki mevduat hesapları için uygulanan en düşük faiz yüzde 4,50; en yüksek oran ise yüzde 5,70’tir.

Yapı Kredi Mevduat Hesabı Vade Seçenekleri Nedir?

Yapı Kredi mevduat vadesi en az 28 gün üzerinden açılır ve işlem yapılır. 28 günün ardından ana para ve eklenen faiz oranı üzerinden tekrar vadeli mevduat hesabı başvurusu yapılabilir. Tekrar vadeli mevduat hesabı açmak istemeyen kişiler ise ana paralarını vadesiz hesaplarına aktararak diledikleri gibi kullanabilirler. Banka tarafından belirlenen vade seçenekleri beş grup üzerinde ele alınır. Yapı Krediler Bankası vade seçenekleri şu şekildedir:

 • 28 ila 31 vade günü
 • 32 ila 45 vade günü
 • 46 ila 91 vade günü
 • 94 ila 182 vade günü
 • 185 ila 368 vade günü
 • 369 – 731 arasındaki vade günü
İlginizi Çekebilir :  Garanti BBVA Kredi Kartı Başvurusu

Yapı Kredi Bankasından Döviz ile Vadeli Hesap Açılır Mı?

yapi kredi bankasindan doviz ile vadeli hesap acimi

Yapı Kredi dövizli mevduat hesabı açmak için üç farklı para birimi kullanılabilir. Yapı Kredi Bankası üzerinden açılacak mevduat hesabı Euro, dolar ve Türk lirası olmak üzere 3 farklı dövizden açılabilir. Yapı Kredi’nin döviz ile vadeli mevduat hesabı açmak isteyen müşterileri için belirlediği limitler bulunur. Ana para limiti Türk lirası, Euro ve dolar için belirlenmiştir. Vadeli mevduat hesabı açabilmek için hesapta bulundurulması gereken alt limitler şunlardır:

 • Vadeli mevduat hesabı Türk lirası için 1.000
 • Dolar için vadeli mevduat hesabı 10.000
 • Vadeli mevduat hesabı Euro için 25.000

QNB Finansbank vadeli mevduat hesabı başvurusu nasıl yapılır? Yazısına göz atabilirsiniz.

Yapı Kredi Vadeli Mevduat Hesabı Stopaj Oranı Kaç?

Yapı Kredi Bankası mevduat stopajı Türk lirası ve diğer dövizler olmak üzere iki farklı grupta incelenir. Bankanın Türk lirası üzerinden açılan vadeli mevduat hesaplarına uygulanan stopaj oranı vade gününe bağlı olarak belirlenir. Vadesiz hesaplar ve 6 aya kadar vade yaptırılan mevduat hesapları için stopaj oranı yüzde 5’tir. 6 aya kadar döviz vadeli mevduat hesaplarından stopaj kesintisi yapılmaz. Diğer stopaj oranları ise şu şekildedir:

 • 6 – 12 vade uzunluğundaki Türk lirası için yüzde 3
 • 1 yıla kadar vadeli ve / veya vadesiz döviz mevduat hesaplarında yüzde 20
 • 12 ay ve üzerindeki Türk lirası vadeli mevduat hesapları için yüzde 0
 • 12 ay ve üzerindeki döviz vadeli mevduat hesapları için yüzde 18

Yapı Kredi vadeli mevduat hesabı için belirlenen stopaj oranlarıdır.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.