Kredi Destekleri ve Bankacılık

Ziraat Bankası Maaş Avansı Kolaylıkla Nasıl Alınır?

19.12.2019
9.924
Ziraat Bankası Maaş Avansı Kolaylıkla Nasıl Alınır?

Ziraat Bankası’ndan maaş avansı almak, herhangi bir maaşını Ziraat Bankası üzerinden alan her müşteri için geçerli olmaktadır. Bu avans ödemesi için herhangi bir başvuru ya da evrak gerekli olmaksızın otomatik olarak yapılmaktadır. 

Ziraat Bankası maaş avansı, hesap üzerinden otomatik olarak açılan mevduat hesabına maaş tutarı üzerinden belirli oranlar ile yansıtılmaktadır. Bu yüzden avans tutarları maaşa göre değişkenlik gösterebilmektedir.

Maaş avansının tutarında yapılan değişiklikler banka müşterilerinin kredi notu üzerinden de değişiklik gösterebilmektedir. Bankaların eski müşterileri içerisinde düzenli ödemelerini gerçekleştiren kişiler daha yüksek tutarlarda maaş avansı alabilmektedirler. 

Avans kullanmak isteyenler, bu avansın ödemesini tıpkı kredi kartı ödemesi gibi bir sonraki ay içerisinde yapabilmektedirler. İsteğe bağlı olarak avans ödemeleri otomatik talimat yoluyla da gerçekleşebilmektedir. 

Ziraat Bankası üzerinden maaş avansı kullanmak isteyen müşterilerin maaşlarının düzenli bir şekilde devam edecek olması banka için tek teminat kabul edilmekte ve bu şartı sağlayan hemen herkes için kredili mevduat hesabını otomatik olarak açmaktadır. 

Ziraat Bankası Maaş Avans Başvurusu

Ziraat Bankası üzerinden maaş avansı almak isteyenler için başvuru gerekli olmamaktadır. Bankalar maaş alan müşterileri için otomatik olarak kredili mevduat hesabını tanımlamaktadırlar. 

Kredili mevduat hesapları her bankanın otomatik ataması söz konusu olmayabilir ya da müşteriler kredili mevduat hesabını kullanmak istemediklerini belirtebilirler. Bu gibi durumlarda bankalarda beyanda bulunulması gerekmektedir. 

Maaş avansı için başvuru yapmaya gerek olmasa da avans almak için belirli şartların sağlanmış olması gerekmektedir. Bu şartların başında maaş ödemelerinin düzenli olarak bu banka üzerinden yapılıyor olması gelmektedir. 

İlginizi Çekebilir :  QNB Finansbank Mevduat Hesabı Nasıl Açılır?

Maaş avansı almanın şartlarından bir diğeri ise maaş ödemelerinin düzenli ve tam zamanlı olarak yatırılıyor olmasıdır. Bu durumda bankaları avans için sağladıkları tutar güvence altına alındığı için avans kullanımına olanak sağlayabilmektedir. 

Kredili mevduat hesabı üzerinden alınan avanslarda eksi bakiyeye düşme de söz konusu olabilmektedir. Fakat eksi bakiyede bulunan bir mevduat hesabının kapatılması mümkün olmayacaktır.

Ziraat Bankası Emekli Avansı Nedir?

Ziraat Bankası’ndan emekli avansı almak, emekli maaşını düzenli olarak Ziraat Bankası üzerinden alan müşteriler için sunulan bir olanaktır. Emeklilik sürecinin başında maaş alma seçeneği olarak Ziraat Bankası’nın seçilmesi, avans ödemesi de alma olanağı sunmaktadır. 

Emekli maaşı hesabından avans kullanmak isteyenler için kredili mevduat hesabı otomatik olarak açılmamaktadır. Bunun için müşterilerin bankalar ile iletişime geçip avans alabilecekleri kredili mevduat hesaplarını açtırmaları gerekmektedir. 

Emekli maaşlarından belirli bir oranı avans olarak almak isteyenler öncelikle banka müşteri hizmetlerini arayarak bu durumu belirtmeleri gerekmektedir. Müşteri hizmetleri tarafından yapılan yönlendirmeler sonucunda avans alımına yönelik kredili mevduat hesabı açılabilmektedir. 

Kredili mevduat hesabını açtırmak isteyen emekli müşteriler, banka şubelerinden de bu taleplerini belirtebilmektedirler. Şube personelleri aynı iş günü içerisinde mevduat hesabının açılmasına yönelik işlemleri tamamlayabilmektedir.

Ziraat Bankası maaş avansı içeriğinde olduğu gibi emekli maaşı özelinde de düzenli ödemenin yapılıyor olması ve başka kredi ödemesinin bulunmaması şart olarak belirlenmektedir. Banka, sağladığı finansman tutarını güvence altına almak istemektedir. 

Maaş Avansında Limit Var Mıdır?

Maaş avans limiti, maaş tutarı ile belirlenmektedir. Her maaş hesabı için aynı limit uygulaması yapılmamaktadır. Bu limitler 1000 TL ve 250 TL aralığında değişkenlik göstermektedir. 

Maaş avans limitini arttırmak için kredi kartı işlemlerinde olduğu gibi müşteri hizmetleriyle görüşmek yeterli olmamaktadır. Maaş avans limitini arttırmak maaş ödemeleri ile ilişkili olarak belirlenmektedir. 

İlginizi Çekebilir :  Garanti BBVA Şikâyet Hattı Telefon Numarası Nedir?

Maaş limitinde en üst bandın oluşturulması faiz uygulamasının doğru bir şekilde yapılması için gerekli görülmüştür. Müşterinin kredi puanlarından referansla üst limitin de değişkenlik göstermesi söz konusu olabilmektedir. 

Banka Mevduat Avansı Nedir?

Banka hesaplarında mevduat avansı, maaş ödemelerinin alındığı banka üzerinden avans almak için açılan bir hesaptır. Avans kullanımlarındaki faiz oranları kredi kartı nakit avanslarında uygulanan faizlere göre daha düşük oranlar içermektedir. 

Mevduat hesapları üzerinden pek çok faturanın ödeme işlemi yapılabilmektedir. Buna ek olarak parayı nakit olarak çekme ya da başka bir hesaba havale yoluyla aktarmak da mümkün olmaktadır. 

Bu hesap üzerinden avans kullanım işlemlerinde %5 oranında vergilendirme uygulaması yapılmaktadır. Fakat bunun yanı sıra puan kazanma olanağı da bulunmaktadır. Kazanılan puanlar pek çok alışveriş içerisinde kullanılabilmektedir. 

Nakit avansların mevduat hesabı üzerinden kullanılması ödemelerin de yalnızca bu hesap üzerinden yapılacağı anlamına gelmemektedir. Müşterinin kredi kartı bulunması durumunda ödemeler kart üzerinden yapılabilmektedir. 

Mevduat hesapları üzerinden nakit avans kullanımları, kişinin ödemelerinde bir sıkıntı olmadığı müddetçe devam etmektedir. Fakat bazı durumlarda kredi ödemeleri ya da ödeme gecikmeleri konusunda problem yaşanmaktadır. Bu durumda banka nakit avans kullanımını otomatik olarak durdurabilmektedir.

Kredi Kartı Nakit Avansı

Kredi kartından nakit avans kullanmak, müşterilerin kredi notlarına göre değişkenlik gösterebilmektedir. Nakit avans kullanma olanakları her müşteri için geçerli olmakla birlikte ödeme durumlarına göre kullanım onayı sunulmaktadır. 

Her kredi kartı kullanıma başlandığı ilk aylarda nakit avans kullanımına açılmaktadır. Fakat kredi kartlarının düzenli ödeme işlemleri gerçekleşmediğinde ya da gecikmeli ödemelerde kredi notu düşmekte ve bunun sonucu olarak nakit avans işlemlerine kapatılabilmektedir.  

Kredi kartı avans kullanımlarında mevduat avansından farklı olarak yüksek faiz oranları uygulanabilmektedir. Bunun için mevduat hesabı üzerinden avans kullanmak daha çok tercih edilmektedir. 

İlginizi Çekebilir :  Akbank Şikâyet Hattı Telefon Numarası Nedir?

Tarımsal Nakit Avans Nedir?

Tarımsal nakit avans kullanmak, Ziraat Bankası emekli müşterilerine sunulan olanaklar arasında yer almaktadır. Müşteriler, tarım sektörü içerisinde çalışırken prim ödemelerini yaptıklarında ve aynı sektör içerisinden emekli olduklarında bankaların bu olanaklarından yararlanabilmektedirler. 

Tarımsal nakit avans işlemleri de diğer tüm işlemlerde olduğu gibi kredili mevduat hesabı üzerinden işletilmektedir. Burada ki farklı olanak, tarımsal çalışma süreçlerinde müşterinin kredi süreçlerinin takip edilmesi sebebiyle limit arttırma işlemlerinin kolaylıkla yapılabilmesidir.

Ziraat Bankası Avans Limit Arttırma Şartları

Ziraat Bankası’ndan alınan avans limitinin arttırılması, her müşteri için farklı oranlarda olabilmektedir. Bu oranlar şu şartlar ile değişkenlik göstermektedir:

  • Kredi ödemeleri varsa düzenli bir şekilde sürdürülüyor olması gerekmektedir.
  • Kredi kartı ya da kredi ödemeleri sonucu oluşan kredi notu ne kadar yüksekse limit arttırma işlemleri o kadar kolay bir şekilde yapılmaktadır. 
  • Maaş ödemelerinin Ziraat Bankası üzerinden düzenli olarak yapılıyor olması ve bu maaş üzerinden otomatik yüklü ödemelerin olmaması gerekmektedir.
  • Maaş ödemesinin asgari ücret tutarından daha düşük olmaması gerekmektedir. 

Ziraat Bankası Maaş Avansı Aktarma İşlemleri

Ziraat Bankası hesabından avans tutarını başka hesaba aktarma, gerekli durumlarda yapılmasına onay verilen bir işlemlerdir. Hesaba para transferinin yanı sıra fatura ödemeleri de bu hesap üzerinden gerçekleştirilmekte olan işlemler arasında yer almaktadır. 

Ziraat Bankası maaş avansı, hem havale yoluyla kişinin kendi hesapları arasında aktarılabilir. Hem de EFT yoluyla başka hesaplara aktarımı söz konusu olabilir. Bu tutarlar kişinin normal hesabından farklı bir özellik içermemektedir. 

Mevduat hesabına yönelik işlemler, internet bankacılığı üzerinden sürdürülebilmektedir. Bunun için mobil uygulama içerisinde hesaplarım bölümünden mevduat hesabının seçilmesi gerekmektedir. Akabinde normal hesap üzerinden yapılmakta olan işlemlerin tamamı yapılabilmektedir. 

 

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.