Kredi Destekleri ve Bankacılık

Garanti BBVA Satılık Gayrimenkuller Nasıl Görüntülenir ve Başvurulur?

13.05.2021
1.343
Garanti BBVA Satılık Gayrimenkuller Nasıl Görüntülenir ve Başvurulur?

Garanti BBVA’nın satışa sunduğu gayrimenkulleri görüntüleyebilmek için bankanın web adresine girerek ana sayfada yer alan “Hakkımızda” kısmından “Gayrimenkuller” kısmını seçebilirsiniz. Garanti BBVA’nın resmi web sayfasından yalnızca bankanın satışa sunduğu gayrimenkuller görüntülenebilir.

Ayrıca Garanti BBVA satılık gayrimenkulleri görüntüleyebileceğiniz bir diğer adres ise INTENGO’dur, garantisatis.intengo.com adresinden gayrimenkulleri görüntüleyebilmeniz mümkündür. Almak istediğiniz gayrimenkul için başvurularınızı INTENGO üzerinden gerçekleştirmeniz gerekir.

Garanti BBVA’ dan Gayrimenkul Alma Süreci Nasıl İşler?

Bankanın satışa sunduğu gayrimenkul alımları e-ihale hizmeti sunan aracı firma üzerinden gerçekleşir. Gayrimenkul almak için ilk yapmanız gereken ihale teminat bedelini yatırmanızdır. Bu bedel satın almak istediğiniz gayrimenkulün belli bir yüzdesi oranındadır. Bu tutar %4 ve %1,5 arasındadır. Bu bedeli INTENGO’nun TR26 0006 2000 2360 0006 2920 45 IBAN numarasına teklif vermek istediğiniz gayrimenkulün kodu ve e-ihale katılım bedeli açıklamalarıyla birlikte yatırmanız gerekir. Garanti BBVA’ya ek bir ödeme yapmanıza gerek yoktur.

Bu aşamada herhangi bir sorunuz olursa 0212 213 73 00 telefon numarasını arayarak INTENGO danışmanlarına sorunuzu yöneltebilirsiniz.

İhale katılım bedeli yatırdıktan sonra INTENGO’nun internet sitesinden üyelik oluşturmak gerekir. Sisteme giriş için gönderilen şifre ve T.C kimlik numaranız gerekir. Bu bilgileri girip üyelik oluşturduktan sonra teklif vermek istediğiniz gayrimenkulün banka tarafından belirlenmiş muhammen bedeli kadar ya da daha yüksek bir tutarda teklifinizi yapabilirsiniz. Sayfada ihalenin ne kadar süre boyunca açık kalacağı belirtilir. İhale belirtilen süre boyunca açık kalacaktır. Belirtilen süre zarfında ihale katılım bedelini ödeyen tüm müşteriler ihaleye katılım yapıp gayrimenkul için tekliflerini sunabilir.

İlginizi Çekebilir :  Garanti BBVA Yatırım Hesapları Nelerdir?

Banka tarafından belirlenen süre üzerinden ihalenin biteceği süreye kadar bir sayaç başlar. Bu süre 7 gün ya da daha kısa da bir zaman da olabilir. İlk teklifi veren müşterinin teklifini diğer müşteriler görebilir. Eğer ilk teklifi yapan siz iseniz diğer müşteriler de sizin verdiğiniz teklifi görür ve ona göre yeni teklifler verir. Başka kullanıcılar da sistem üzerinden teklif verdiğinde mail adresinize bilgi gelir. İstediğiniz takdirde minimum artış tutarında ya da daha fazla bir tutarda teklif vererek teklifinizi yenileyebilirsiniz.

İhalenin bitmesine 30 dakika kalaya kadar teklif verme işlemi devam edebilir. Bu süre zarfında teklif gelmeye devam ederse zaman 30 dakika kadar uzatılır. Artık son 30 dakika yeni bir teklif gelmiyorsa en yüksek teklifi yapan kişi ihaleyi kazanmış olur.

Garanti BBVA vadeli mevduat hesabı başvurusu nasıl yapılır? Yazısını inceleyebilirsiniz.

Garanti BBVA’dan Satılık Gayrimenkul Almak İçin Gereken Belgeler Nelerdir?

garanti bbva satilik gayrimenkul icin gerekli evraklar

Başvuruda sizden istenen belgeler kişisel ya da kurumsal başvuruya göre farklılık gösterir.

Eğer başvurunuzu kişisel olarak yapıyorsanız sizden talep edilecek olan belgeler şunlardır:

 • Bir adet kimlik fotokopisi
 • İmzalanan gayrimenkul satış şartnamesi

Başvurunuzu kurumsal olarak gerçekleştiriyorsanız sizden talep edilecek olan belgeler şunlardır:

 • Nüfus cüzdanı fotokopisi
 • İmzalanan gayrimenkul satış şartnamesi
 • İmza sahibinin yetki belgesi
 • İmza sirküleri
 • Ticaret sicil gazetesi fotokopisi
 • Ticari vergi levhası

İstenilen bu belgeleri bankanın belirttiği adrese kargo ile ya da elektronik ortamdan ihale bedeli dekontu ile birlikte iletilmelidir.

Garanti BBVA’dan Satılık Gayrimenkul Almanın Avantajları Nelerdir?

Garanti BBVA’dan gayrimenkul almanın avantajları normal piyasaya göre fazladır. Normal piyasa koşullarında serbest fiyat anlayışıyla fiyatlandırma yapılır. Yani mal sahibi malına istediği fiyatı biçebilir. Bankalar ise ellerinde gayrimenkul bulundurmak istemezler.

İcra ya da ipotek ile bankaya geçmiş arsa, tarla, konut ya da iş yerleri icra dairelerinde satışa çıkar. Bu satış için tarafsız bir uzman değerlendirme yaparak rapor yazar. Bu raporda gayrimenkulün türü, yaşı, malik bilgisi gibi etmenler üzerinden değerlendirme yapılır ev bu değerlendirme sonucu gayrimenkule fiyat biçilir.

İlginizi Çekebilir :  Garanti BBVA POS Başvurusu Nasıl Yapılır?

Eğer gayrimenkul uzun süre satılmaz ise ya da belirtilen fiyat banka için uygun değil ise banka avukatlar aracılığıyla gayrimenkulü alır. Satış hakkı da bankaya geçmiş olur. Yeniden ekspertiz raporu hazırlanarak fiyat güncellenir. İki yıl boyunca bankanın elinde olan taşınmaz mal banka iratına eklenir. Bu yüzden banka elindeki gayrimenkulleri satmak ister ve finansmana çevirmeye çalışır.

Bu yüzden piyasaya göre daha uygun bir fiyat belirler. Normal piyasada gayrimenkul alımlarında emlakçılara emlak komisyonu verilir. Bu tutar gayrimenkulün ederinin en az %2 oranına tekabül eder. Garanti BBVA gayrimenkul satışlarında herhangi bir komisyon ya da ek ücret talep etmez.

Bankadan gayrimenkul satın almanın bir başka avantajı ise bankaların KDV ödememesidir. Bankalar dekont kestikleri için fatura kesmelerine gerek yoktur, KDV ödemezler. Gayrimenkul alıcıları da bankadan aldıkları gayrimenkuller için KDV ödemesi yapmazlar.

Garanti BBVA’dan Satılık Gayrimenkul İhalesine Kimler Katılamaz?

Gayrimenkul satışı ihalesine katılamayacak olanlar mülkün eski sahibinin borçlu olduğu banka çalışanları ve yakınlarıdır. Aynı zamanda icra işleri ile uğraşan avukatlık bürosu çalışanları ve yakınları da ihaleye katılamazlar. Gayrimenkul için ekspertiz raporu hazırlayan firma çalışanları ve yakınları, banka mortgage bölümü çalışan ve yakınlarının da ihaleye katılmaya hakkı yoktur.

Hangi Durumlarda İhale Bedelin Geri Ödenir?

Garanti bbva ihale bedelinin geri odenme durumlari

İhale bedelinizin geri ödendiği bazı durumlar vardır. Satış ve tapu işleri gerçekleştirildikten sonra teminat bedeli ödenen diğer müşterilere 5 iş günü içerisinde ödedikleri bedel geri iade edilir. Bu durumlar şöyledir:

 • İhale için vermiş olduğunuz teklif diğer tekliflerin altında kalmış ve ihaleyi kaybetmiş iseniz teminat bedeliniz tarafınıza geri ödenir.
 • Garanti BBVA’nın gayrimenkul satışından herhangi bir sebeple vazgeçmiş olması durumunda yatırmış olduğunuz teminat bedeliniz tarafınıza geri iade edilir.
 • E-ihale katılım belgesini yatırmış olduğunuz halde herhangi bir sebepten teklif vermemiş iseniz bu durumu yazılı olarak bildirdiğinizde ödemiş olduğunuz teminat bedeli tarafınıza iade edilecektir.
 • Banka tarafında ihaleye girişiniz herhangi bir sebeple iptal edilmiş ise teminat bedeliniz tarafınıza iade edilir.
İlginizi Çekebilir :  İş Bankası Satılık Gayrimenkuller Nasıl Görüntülenir ve Başvurulur?

Garanti BBVA Mobil bankacılık uygulaması özellikleri 2021 Yazısına da göz atabilirsiniz.

Garanti BBVA’dan Satılık Gayrimenkul Alırken Dikkat Edilmesi Gerekenler Nelerdir?

Bankadan satılık gayrimenkul almadan önce dikkat edilmesi gereken en önemli husus gayrimenkul ile ilgili araştırma yapmış olmaktır. Teklif vermek istediğiniz gayrimenkulü belirleyip gayrimenkulün durumu, konum, tapu bilgisi, iskân, kullanım durumu, hasar durumu, imar, konum ve alan gibi konuları iyice araştırmanız gerekir. Ayrıca mülke ait geçmiş dönem borçları bankanın almadığı bir sorumluluktur. Garanti’den satılık gayrimenkul almadan ya da ihaleye katılmadan önce ön araştırmanızı detaylıca yapmanız tavsiye edilir. Bu sorumluluklar size aittir.

İhaleye katılıp ihaleyi kazanmanız durumunda tapuyu sizden ya da satın alan kişiden başka biri üzerine yaptırmamanız gerekir. Çünkü bu durum banka içi kazanımın iptal edilmesine yol açar. Bu durumda ödenmiş olan ihale katılım bedeli iade edilmeyebilir.

Banka mülkün satış hakkı kendine geçtiği andan itibaren maliyetlerden sorumludur. Daha önceki dönem için var olan herhangi bir ücreti karşılamaz. Gayrimenkul ile ilgili belediye ve tapu müdürlüklerinin ilgili dairelerine giderek borç sorgulaması yapmanız ve tapu ile ilgili detaylı bilgi almanız gerekir.

Garanti BBVA’dan Satılık Gayrimenkul Almak İçin Kredi Çekilebilir Mi?

Banka sattığı gayrimenkuller için ödemeyi peşin ve nakit olarak almaktadır. Taksitle ödeme yapmak mümkün değildir. Ancak nakit ve peşin olarak ödeme yapamayacaklar için gayrimenkul kredisi kullanma imkânı vardır. Garanti BBVA satılık gayrimenkuller için bankaya başvurarak kredi ile ilgili bilgi alabilirsiniz.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.