Kredi Destekleri ve Bankacılık

Yapı Kredi Mevduat Hesabı Nasıl Açılır?

29.03.2021
1.325
Yapı Kredi Mevduat Hesabı Nasıl Açılır?

Yapı Kredi mevduat hesabı açmak isteyenler online şekilde işlemlerini yapabilir. Yapı Kredi mevduat hesabı için uygulama gereklidir.

Yapı Kredi Mevduat Hesabı Nerelerden Açılır?

Yapı Kredi ile mevduat hesabını açmak isteyenler için uygulanacak adımlar şöyledir:

  • Öncelikle bankanın cep telefonu uygulaması indirilir. Uygulamalar indirildikten sonra ilk müşteriler için “yeni müşteri platformu” kısmına tıklanır. Daha önce farklı bir hesabı olanlar müşteri numarası ve müşteri şifresi ile işlemlerini gerçekleştirebilir.
  • İlk müşteriler için kayıt işleminde T.C. kimlik numarası istenir. Ardından doğru girilmesi ile birlikte şifre gelir. Şifre sisteme kayıt sırasında girilen cep telefonuna gönderilir. Bu yüzden cep telefonları eksiksiz ve doğru şekilde girilmelidir.
  • Şifre işlemleri bittikten sonra “hesap açma” sekmesinden “mevduat hesabı” açılabilir. İsteyenler vadeli isteyenler ise vadesiz hesap oluşturabilir.

Yapı Kredi mevduat hesap başvurularında kameralı sistem kullanılır. Bu kameralı sistem müşterilerin güvenliklerini üst noktaya çıkarmak içindir.

Yapı Kredi Mevduat Hesabı İçin Hangi Araçlardan Yararlanılır?

yapi kredi mevduat hesabi hangi araclardan yararlanir

Yapı Kredi müşterileri mevduat hesabı için online işlemler yapabilir. Online işlemler mobil ve internet bankacılığından yapılır. Burada işlemler için müşteri numarası ve müşteri şifresi gereklidir. Online olarak yapmak yerine banka şubelerine gidilerek de hesap açılabilir. Şubeden hesap açma işlemleri bankanın mesai saatleri içinde yapılır. Resmi ve dini tatillerde banka şubeleri faaliyet göstermez.

Yapı Kredi Mevduat Hesabında Hangi Bilgiler İstenir?

Yapı Kredi’den mevduat hesabı açacaklardan istenen bilgiler arasında öncelikle isim ve soy isim yer alır. Ardından cep telefon numarası ve yine ulaşım sağlamak için mail adresi istenir. İrtibat için istenen maile ve cep telefonuna bankanın aynı zamanda düzenlemiş olduğu kampanyalar da gelir. Bu kampanyalar ile banka hakkında bilgilendirme de yapılır.

İlginizi Çekebilir :  Akbank Bireysel Emeklilik Başvurusu Nasıl Yapılır?

Hesap açmak isteyenler kimliklerini yanında bulundurmalıdır. Kimlik bilgileri eksiksiz girilir. Son olarak gerekli olan bilgi ise ikametgah bilgisidir. Bankadan hesap açılması halinde kart gönderilir. Bu kart isteyenlerin evine isteyenlerin ise iş yerine yollanır. Kartın doğru kişiye ulaşabilmesi için adresin de doğru bir şekilde girilmesi gerekir. İkametgâh adreslerinde değişiklik yapanlar, güncel adreslerini banka ile paylaşmalıdır. Bu sayede kartlar zamanında iletilir.

TEB mevduat hesabı nasıl açılır? Bilgilerine de bakabilirsiniz.

Yapı Kredi Mevduat Hesabında Hangi İşlemler Yapılır?

Yapı Kredi mevduat müşterileri hesapları üzerinden yapabilecekleri işlemler şunlardır:

  • Yatırım işlemleri gerçekleşir. Müşteriler hem vadeli hem de vadesiz olarak paralarını yatırım amaçlı kullanabilir. Vadeli yatırım araçlarında aylık olarak faiz uygulanır. Bu faiz miktarı mevduatın ne kadar süre ile vadede kalmasına bağlıdır. Bununla birlikte ana para arttıkça vadeli mevduatın getirdiği faiz oranı da artar.
  • Diğer banka hesapları ile para transferleri gerçekleştirirler. EFT işlemleri 7/24 şeklinde gerçekleşir. Fakat 1000 TL üzerinde olan miktarlar ertesi gün işlem görür. Mevduat hesabından havale işlemleri ya da hesaplar arası para transferleri de gerçekleştirilebilir. Havale işlemleri günün her saatinde miktarına bakılmaksızın yapılır.
  • Ödemeler yapılabilir. Fatura ödemeleri aylık olarak otomatik ödeme talimatı verildiğinde düzenli bir şekilde ödenir. Her tip fatura kolay ve hızlı bir şekilde ödenebilir. Ödemeler aynı zamanda banka kartı ile de yapılabilir. Diğer bir ifade ile müşteriler ödeme yapacakları kanallarda doğrudan olarak kredi kartlarını ya da banka kartlarını kolay bir şekilde kullanabilir. Mevduat hesabında para olmaması halinde varsa ek hesaptan temin edilir yoksa ödeme gerçekleşemez. Bu yüzden hesap bakiyelerinin düzenli olarak kontrol edilmesi oldukça önemlidir.

Yapı Kredi Mevduat Hesabı Ne Zaman Kapanır?

Yapı Kredi mevduat hesabının kapanması için ihbar bildiriminde bulunulması gerekir. Ya da hesaplarda tehlikeli ve güvenlik sorunlarına engel teşkil edecek durumlar görüldüğünde hesaplara bloke işlemi uygulanır.  Müşteriler mobil uygulama üzerinden işlem yaparken kendilerinin iradesi ile haberi dışında işlem yapılması halinde bankaya bildirilmesi ve işlemin mümkünse iptali gerekir. Bu gibi durumlarda hesaplar arasında para gönderirken özellikle havale işlemlerinde son derece dikkatli olunması gerekir.

İlginizi Çekebilir :  Denizbank Cebe Havale Nasıl Çekilir?

Mevduat hesabı açıldıktan sonra kart isteminde bulunulmadan otomatik olarak sistemde kaydedilen adrese gelir. Dileyenler güncel adresleri için başvuruda bulunabilir.  Müşteri hizmetlerinde mevduat hesapları ya da banka kartları ile ilgili şikâyette bulunanların kartları iptal edilir ve isteğe bağlı olarak yeni kart talebinde bulunulabilir.

Yapı Kredi Mevduat Hesap İşlemleri Müşteri Temsilcisi İle Yapılabilir Mi?

Yapı Kredi müşterileri müşteri temsilcileri ile 0850 222 0 444 numaralı hattan iletişim kurabilir. Hesap işlemleri, banka kartı talepleri, şifre değişiklikleri, vb. gibi birçok konudaki sorulara yanıt bulunur. Müşteri temsilcisi ile yapılan görüşmeler daha iyi hizmet vermek amacı ile takibe alınır. Sadece bireysel müşteriler değil aynı zamanda kurumsal müşteriler de mevduat hesapları hakkında destek ve bilgi alabilir. Bunun için müşteriler 444 0 444 numaralı kurumsal müşteri hizmetleri hattı ile 7/24 işlemlerini yapabilir.  Müşteriler bankalardaki şube yetkililerinden de destek alabilir.

Yapı Kredi Mevduat Hesabı İle Döviz Hesabı Aynı Mı?

yapi kredi mevduat hesabi ile doviz hesabi ayni mi

Yapı Kredi müşterileri mevduat hesaplarından döviz alım satım işlemlerini yapamaz. Döviz alım ve satımı için ek olarak dolar ya da Euro hesabı açılmalıdır. Bu sayede özellikle yurt dışında olan müşteriler dövizlerini kendi hesaplarında hem vadeli hem de vadesiz şekilde biriktirebilir. Dövizler arasında işlem yapmak mümkündür. Bunun için hesaplar arasında kurlar hesaplanır ve kesintiler haricinde ana para hesaba aktarılır.

QNB Finansbank mevduat hesabı ayrıntılarına yazımızdan bakabilirsiniz.

Yapı Kredi Mevduat Hesabı İle Kredi Kartı Hesabı Birlikte Mi?

Yapı Kredi mevduat hesabı ile kredi kartlarının hesapları ayrıdır. Müşteriler diledikleri zaman kredi kartlarına mevduat hesaplarını bağlayabilir. Bu sayede kartın ödemesi otomatik olarak da yapılabilir. Müşteriler mobil uygulama üzerinden kart ve hesap hareketlerinden hem kredi kartı hem de banka kartları ile ilgili işlemleri görüntüleyebilir. Kredi kartın nakit avans özelliği olması halinde diledikleri zaman kredi kartından mevduat hesaplarına da nakit para gerçekleşir.

İlginizi Çekebilir :  Garanti BBVA Müşteri Hizmetlerine Nasıl Bağlanılır?

Yapı Kredi Mevduat Hesabı İle Yatırım İşlemleri Nasıl Yapılır?

Yapı Kredi müşterileri yatırımlarını hem şubelerden hem de telefon ve internet bankacılığı aracılığı ile gerçekleştirebilir.  Yatırım için banka çeşitli hizmet ve ürünler sunar. Bu ürünlerin kazançları ve fiyatlandırmaları mobil uygulamada yer alır. Yatırım işlemlerinde fon alım ve satım işlemleri de yapılabilir. Mevduat hesabı yerine altın hesabı açtırmak isteyenler de Yapı Kredi mobil uygulamasını kullanmalıdır. Uygulama üzerinden TL hesabından altın hesabına ya da altın hesabından TL hesabına yatırım yapılabilir.

Diğer ürünler hakkında daha fazla bilgi almak isteyenler Yapı Kredi şubelerine gidebilir ya da müşteri hizmetleri ile görüşebilir.  Yatırım hesaplarının yanında esnek hesap da açılabilir. Böylece ihtiyaç duyulması halinde esnek hesaptan ihtiyaç doğrultulusunda harcamalar yapılabilir. Esnek hesap borcunun ödemeleri hesap kesim tarihinden sonra yapılır. Müşteriler mevduat hesaplarından otomatik olarak çekim talimatı vererek esnek hesap borçlarını da daha kısa sürede ödeyebilir.

Yatırım işlemlerinde başka bankada hesabı olanlar diğer banka hesabına kolayca para aktarımı da sağlayabilir. Mevduat işlemleri, yatırım fonları, döviz alım ve satım işlemleri gibi durumlar ile ilgili görüş ve öneriler ile birlikte istekler de çağrı merkezine iletilir.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.