Kredi Destekleri ve Bankacılık

Garanti BBVA Borsa Hesabı Nasıl Açılır?

16.04.2021
1.457
Garanti BBVA Borsa Hesabı Nasıl Açılır?

Garanti BBVA Yatırım hesabı açmak için, ilk önce Garanti BBVA’da hesap açılması gerekmektedir. Garanti müşterisi olmayan kişilerin hesap açabilmesi için Garanti BBVA Şubesi’ne gidilmesi gereklidir. Garanti müşterisi olan kişiler Garanti BBVA borsa hesabı açmak için, Garanti Mobil ve İnternet Bankacılığı’ndan hisse senedi hesabı şubeye gitmeden kolayca açılabilir ve işlem yapmaya başlanabilir.

Garanti BBVA Hisse Senedi Hesabı Nasıl Açılır?

Hisse senedi hesabı açmak için, Garanti BBVA Mobil ve Garanti BBVA İnternet Bankacılığı kullanarak sözleşmeleri onaylayınca hisse senedi hesabını, hesap işletim ücreti ödemeden açılabilir. Garanti BBVA İnternet Bankacılığı’na giriş yaptıktan sonra, yatırım bölümünden hisse senedi kısmından Garanti Yatırım Hisse Senedi Hesap Açılışı adımından hesap açma işlemi gerçekleştirilir. Bu işlemlerden sonra hisse senedi hesap açılması için uygunluk testi yapılması zorunlu olup, uygunluk testine Garanti BBVA İnternet Bankacılığı’ndan yatırım bölümünden yatırımcı testleri kısmından ulaşılabilir.

Garanti BBVA Hisse Senedine Yatırım Yapmak

garanti bbva hisse senedi yatirimi

Hisse senedine yatırım yaparak istenilen şirketlere ortak olma hakkı elde edilmektedir. Yatırım yapılan şirketin kar payı temettü ve sermaye artırımına da katılma hakkı elde edilmektedir. Hisse senetleri, yatırımcıların piyasaların açık olduğu süreler boyunca dilediği zaman alıp dilediği zaman piyasada satabileceği bir finansal üründür.Garanti BBVA e-Trader Platformu aracılığıyla da işlem yapılmak istendiğinde hisse senedini haftanın 5 günü 24 saat kesintisiz gözlem yapılabilmekte olup vergi avantajı vardır ve hisse senedi alım ve satımlardan elde edilen gelire uygulanan stopaj oranı ise %0’dır. Ayrıca Menkul kıymet yatırım ortaklığı dışındaki hisse senetlerinin alım ve satımlarından elde edilen kazançlara uygulanan stopaj oranı tüm yatırımcılar için %0’dır.

İlginizi Çekebilir :  Denizbank Kredi Kartı Başvuru Sonucu Ne Zaman Belli Olur?

Hisse Senedinde Nemalanma Tercihleri

Hisse senedinde nemalanma seçenekleri, Garanti BBVA İnternet Bankacılığı’nda yatırım kısmından hisse senedi bölümünde hisse senetlerim ve nemalandırma seçeneği ile, Garanti BBVA Mobil’de ise işlemler kısmından yatırımlar bölümüne daha sonrada hisse işlemleri ve nemalandırma talebi kısmına ulaşarak hisse senedi hesabının bağlı bulunduğu banka vadesiz yatırım hesabında bekleyen bakiyelere ilişkin nemalandırma tercihi belirleyip yapılabilir. Ayrıca SPK düzenlemeleri gereğince, talep durumunda, hisse senedi hesabının bağlı olduğu vadesiz yatırım hesabında bekleyen belirli bir miktarın üzerindeki bakiyeler, gecelik mevduat faizi ile nemalandırılacaktır. Bankanın nemalandırma aracını veya mevcut durumda ise 3.000.TL üzerindeki tutar olarak belirlenen en az nemalandırma tutarının değiştirmesi durumunda e-mail, SMS, Garanti BBVA Şube ve dijital kanallarda yapılacak ilanlar ile bilgilendirme yapılmaktadır.

Yapı Kredi borsa hesabı nasıl açılır? Yazısını inceleyebilirsiniz.

Garanti BBVA Hisse Senedi Fonları

Hisse senedi fonları, ihtiyaca göre değişmekte olup çok çeşitlidir. Bu fonlar şu şekildedir;

Garanti Portföy BİST30 Endeksi Hisse Senedi Fonu: Hisse senedi yoğun fon denilen bu fon portföyünün en az %80’i baz alınarak endeks olan BIST 30 endeksi kapsamındaki hisse senetlerinden oluşmakta olup, fon, hisse senedi piyasasındaki fırsatlardan yararlanıp uzun vadede tasarrufların büyümesini hedeflenerek endeks getirisini %90 korelasyon ile takip etmektedir. BIST 30 Endeksi’ndeki hisselerin getirisini elde etmeyi hedefleyen yatırımcılar için uygun olmaktadır.

Garanti Portföy Hisse Senedi Fonu: Hisse senedi yoğun fonda denilmektedir. Portföyünün minimum %80’i ile BIST hisse senetlerine yatırım yapmaktadır. Portföydeki hisse senetleri ağırlıklı olarak BIST 100 endeksi içinden olup, endeks dışındaki hisse senetlerine de yatırım yapılabilir. Garanti BBVA borsa hesabı ile bu fon portföyü orta vadede piyasa ortalamaları üzerinde büyüme potansiyeli olan şirket hisse senetlerinden oluşmaktadır. Hisse seçimine odaklanan fonun uzun vadede BIST 100 endeksinin üzerinde bir performans oluşturması hedeflenerek yüksek oranda hisse senedi riski taşıyabilen ve endeksin üzerinde getiri bekleyen yatırımcılar için uygun olmaktadır.

İlginizi Çekebilir :  Enpara Günlük Para Çekme Limiti Ne Kadar?

Garanti Portföy Sürdürülebilirlik Hisse Senedi Fonu: Hisse senedi yoğun fon olarak da bilinen, BIST Sürdürülebilirlik Endeksi’nde yer alan hisse senetlerine ve BIST Sürdürülebilirlik Endeksi’ni takip etmek üzere kurulan borsa yatırım fonları katılma paylarına portföyün en az %80’i oranında olmak üzere yer vermektedir. Aynı zamanda fonun amacı; ağırlıklı olarak BIST Sürdürülebilirlik Endeksi’nde yer alan ortaklık paylarına ve BIST Sürdürülebilirlik Endeksi’ni takip etmek üzere kurulan borsa yatırım fonlarının katılma paylarına fon portföyünde yer vererek Türkiye’nin belli ölçekteki şirketlerine yatırım yapmak ve sermaye kazancı elde etmektir. Birikimlerini kurumsal sürdürülebilirlik performansı üst seviyede olan şirketlerin yer aldığı BIST Sürdürülebilirlik Endeksi’nde değerlendirmek isteyenler, yatırımlarda hisse senedine yer vermek isteyen, orta, uzun vadeli düşünen ve risk algısı yüksek olan müşteriler için uygundur.

Garanti BBVA Portföy Altın Fonu

portfoy altin fonu garanti bbva

Garanti Portföy Altın Fonu, amacı dünya altın piyasasındaki fiyat gelişmelerini fon yatırımcısına yansıtmaktır. Altına paralel getiri elde etmeyi hedefleyen yatırımcılar için uygun olmakla beraber şu avantajları sağlamaktadır;

  • Altına yatırım yapmak için altına paralel getiri hedeflemekte
  • Fonla altın getirisine ortak olma imkanı
  • Saklama güvencesi ve kolaylığı
  • Garanti Portföy Altın Fonu ile küçük miktarlarda işlem olanağı
  • Fiziki satın alımlarda fiyat dezavantajını ortadan kaldırma

Bu avantajların yanında diğer fonlar içinde geçerli olan alım ve satım fiyatları farkı üzerinden vergilendirme yapılmaktadır.

Garanti BBVA Gümüş Ağırlıklı Fon Sepeti Fonu

Gümüş ağırlıklı fon sepeti fonu ile gümüş, altın ve diğer kıymetli madenlerine ortaklık imkanı sağlar. Fon portföyünde asgari %51 oranında gümüşe dayalı yatırım fonlarına veya gümüş endeksini takip etmek üzere yurt içinde ve yurt dışında kurulu borsa yatırım fonlarına yer verilmektedir. Fon toplam değerinin en az %80’i devamlı olarak gümüş, altın ve diğer kıymetli madenlere dayalı yatırım fonu ve borsa yatırım fonu katılma paylarından oluşmakta olup ağırlıklı gümüş olmak üzere; gümüş, altın ve diğer kıymetli madenlerine ortak olmak isteyen, yüksek risk algısına sahip,yatırımlarını orta, uzun vadede değerlendirmeyi hedefleyen müşterilere yöneliktir.

İlginizi Çekebilir :  Denizbank Bireysel Emeklilik Nasıl İptal Edilir?

Katılım Fonu Nedir?

Katılım fonu, Garanti Portföy Yönetimi A.Ş. katılım şemsiye fonuna bağlı olan fon yatırımlarını faiz kazancı sağlamayan para ve sermaye piyasası araçları ile değerlendirmek isteyen yatırımcılar için uygun olup, fon portföyünün tamamı devamlı olarak; Türk Lirası ve döviz cinsi kira sertifikaları, gelir ortaklığı senetleri, gelire endeksli senetler, katılma hesapları, altın ve diğer kıymetli madenler ile bu madenlere dayalı sermaye piyasası araçlarına, BIST tarafından hesaplanan katılım endekslerindeki ortaklık payları, vaat sözleşmeleri, gayrimenkul sertifikaları ve Kurulca uygun görülen diğer faize dayalı olmayan para ve sermaye piyasası araçlarına yatırılmaktadır.

ING Bank borsa hesabı nasıl açılır? Yazısına da göz atabilirsiniz.

Garanti BBVA Portföy Temiz Enerji Karma Fonu Nedir?

Garanti portföy temiz enerji karma fonu, en az %80 oranında ve devamlı olarak; temiz, yenilenebilir veya alternatif enerji teknolojilerinde üretici, geliştirici, dağıtıcı veya kurucu sıfatıyla faaliyet gösteren yerli ve yabancı şirketlerin sermaye piyasası araçlarına yatırım yapmaktadır. Garanti BBVA borsa hesabı ile bu fon temiz enerji teması çevreye zararlı fosil yakıtlara göre oldukça sınırlı düzeyde olan söz konusu enerji türlerinde faaliyeti bulunan şirketlere yatırımın teşvik edilmesine destek ve yapılan yatırımlarla fona giren yatırımcılara makul seviyelerde getiri sunmaktadır. Fon,bazı sektörlerde bulunan şirketlerin sermaye piyasası araçlarına da yatırım yapılabilecektir. Bu sektörler şunlardır; temiz, yenilenebilir, alternatif enerji teknolojilerine katkı sağlayan gelişmiş malzemeler, koruma, verimlilik, akıllı sayaçlar, enerji yönetim sistemleri, LED’ler, akıllı şebekeler, süper iletkenler, güç kontrolleri, enerji depolama ve dönüştürme, yenilenebilir elektrik üretimi sektörleridir.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.