Kredi Destekleri ve Bankacılık

Ziraat Bankası IBAN ve Hesap No Sorgulama Nasıl Yapılır

27.11.2019
2.981
Ziraat Bankası IBAN ve Hesap No Sorgulama Nasıl Yapılır

Ziraat Bankası IBAN ve hesap numarası öğrenme işlemleri, bankanın birçok iletişim kanalı üzerinden gerçekleştirilebilmektedir. IBAN ve hesap numarası özellikle tarafınıza yapılacak para transferleri için büyük önem arz etmektedir. Bu sebeple mutlaka bilinmesi gerekmektedir. Ziraat Bankası’ndan hesabınız için verilen hesap cüzdanınız bulunuyorsa, hesap cüzdanınızın ilk sayfasına bakarak bilgilerinizi edinebilirsiniz. Eğer hesap cüzdanına sahip değilseniz Ziraat Bankası IBAN sorgulama hizmetine ulaşım sağlayabileceğiniz iletişim kanalları şu şekildedir:

 • Telefon Bankacılığı
 • İnternet Bankacılığı
 • Mobil Bankacılık
 • Ziraat Bankası Şubeleri

Ziraat Bankası Müşteri Hizmetleri IBAN Öğrenme

Ziraat Bankası IBAN sorgulama işlemi müşteri hizmetleri ile irtibat kurularak yapılabilen bir işlemdir. Bu işlemden faydalanabilmek için bankanın müşteri temsilcileri ile iletişim kurmanız gerekmektedir. Bankanın müşteri hizmetleri irtibat numaraları şu şekildedir:

 • 444 00 00
 • 0 850 220 00 00

Ziraat Bankası müşteri hizmetleri 7 gün 24 saat hizmet vermektedir. Bankadan IBAN sorgulama hizmeti almak için öncelikle kimlik numaranızı ve kart şifrenizi sisteme girerek kimlik doğrulaması yapmanız gerekmektedir. Ardından bankanın temsilcilerine ulaşım sağlayarak IBAN sorgulama talebinde bulunabilmektesiniz. Bankanın müşteri temsilcilerine ulaşım sağlandıktan sonra 1-2 dakika gibi kısa bir süre içerisinde IBAN bilginiz tarafınızla paylaşılmaktadır.

Ziraat Bankası müşteri hizmetleri için sesli yanıt sistemi kullanılmaktadır. Sesli yanıt sistemi de IBAN numarası öğrenme hizmeti alabileceğiniz bir diğer seçenektir. Bankanın sesli yanıt sistemi devreye girdiğinde tarafınıza hangi işlemi yapmak istediğiniz sorulmaktadır. Bu soruya “IBAN öğrenme” yanıtını verdiğiniz takdirde IBAN bilgileriniz tarafınızla paylaşılacaktır.

İlginizi Çekebilir :  QNB Finansbank Vadeli Mevduat Hesabı Başvurusu Nasıl Yapılır?

Ziraat Bankası Müşteri Hizmetleri Direk Bağlanma

Ziraat Bankası müşteri temsilcisine bağlanma işlemi, öncelikle sesli yanıt sistemi üzerinden sorunlarınız çözülmeye çalışıldığı için uzun sürmektedir. Bu durum oldukça vakit kaybına sebep olmaktadır. Bu durumu aşmak için Ziraat Bankası direkt bağlanma seçeneğine başvurmanız gerekmektedir. Bankanın müşteri hizmetlerine direkt bağlanma yolları şu şekildedir:

 • Bankanın müşteri hizmetleri telefon numarasını aramanız gerekmektedir.
 • Ardından telesekreter devreye girecektir. İlk olarak 1’i tuşlamalısınız.
 • Ardından tekrar telesekreter devreye girdikten sonra beklemeden 6 ve 0’ı tuşlamanız gerekmektedir.
 • Bu işlemlerin ardından müşteri temsilcisine direkt bağlanabilmektesiniz.

Bankanın müşteri temsilcisine direkt bağlanabilmek için deneyebileceğiniz bir diğer yöntem sesli yanıt sistemini kullanmak olacaktır. Bu yöntemi kullanmak için izlemeniz gereken adımlar şu şekildedir:

 • Öncelikle müşteri hizmetlerini aramanız gerekmektedir.
 • Ardından telesekreter devreye girecektir. Bu aşamada banka tarafınızın kimlik doğrulaması yapmasını talep etmektedir.
 • Kimlik numaranız ve kart şifreniz ile kimlik doğrulaması yaptıktan sonra sesli yanıt sistemi devreye girecektir.
 • Sesli yanıt sistemine cevap olarak “Müşteri temsilcisi” demeniz gerekmektedir.
 • Bu işlem ile bağlantı sağlayamazsanız sesli yanıt sistemine alakasız bir yanıt vererek de müşteri temsilcisine bağlanabilirsiniz. Bankanın sesli yanıt sistemi cevabınızı algılayamadığı takdirde sizi müşteri temsilcisine yönlendirmektedir.

Ziraat Bankası SMS ile IBAN Sorgulama

Ziraat Bankası SMS ile IBAN öğrenme işlemi, bankanın 4747 numaralı SMS kanalı üzerinden yapılabilmektedir. Ziraat Bankası IBAN sorgulama işleminizi SMS kanalıyla yapmak için göndermeniz gereken mesaj şu şekildedir:

 • IBANBILGI yazıp bir boşluk bırakıp kartınızın son 6 hanesini girmeniz ve 4747’ye göndermeniz gerekmektedir.
 • Örnek mesaj: IBANBILGI 123456

Bankanın SMS kanalı ile IBAN sorgulama işlemi 7 gün 24 saat gerçekleştirilebilmektedir. Banka SMS ile IBAN sorgulama işlemi için herhangi bir ücret talep etmemektedir.

Ziraat İnternet Bankacılığı ile IBAN Sorgulama

Ziraat Bankası internetten IBAN sorgulama işlemi için bazı bilgiler talep etmektedir. Bu bilgiler şu şekildedir:

 • Şube bilgisi
 • Müşteri numarası
 • Ek numarası
İlginizi Çekebilir :  Denizbank Bireysel Emeklilik Başvurusu Nasıl Yapılır?

Bankanın IBAN sorgulama hizmetini internet bankacılığı üzerinden alabilmek için hesaplama araçları bölümüne girmeniz gerekmektedir. Bankanın sitesi ziyaret edildiğinde ana sayfada kredi hesaplaması görüntülenecektir. Bu bölümden diğer sekmesine tıklayarak hesaplama araçlarına ulaşım sağlanabilmektedir. Ardından IBAN sorgulama hizmetine tıklayarak sorgulama işleminizi gerçekleştirebilmektesiniz.

Bankadan IBAN numarası hizmeti almak için internet bankacılığına giriş yapmanıza gerek yoktur. Bununla birlikte internet bankacılığı kullanıcısı iseniz sisteme giriş yaptıktan sonra menü üzerinden “Hesaplarım” sekmesine tıklayarak IBAN bilgilerinize ulaşım sağlayabilmektesiniz.

Ziraat Bankası Hesap No Öğrenme

Ziraat Bankası hesap numarası sorgulama işlemi de bankanın birçok iletişim kanalı üzerinden gerçekleştirilebilen bir işlemdir. Hesap numarası öğrenme hizmeti alabileceğiniz kanallar şu şekildedir:

 • SMS Bankacılığı
 • Telefon Bankacılığı
 • İnternet Bankacılığı
 • Mobil Bankacılık
 • Ziraat Bankası Şubeleri

Hesap numarası bazı kartların ön yüzünde de bulunabilmektedir. Bununla birlikte hesap numarası değil IBAN numarası yazan kartlar da bulunmaktadır. Eğer kartınızın üzerinde IBAN numarası yazıyorsa son 16 hanesine bakarak hesap numaranızı öğrenebilmektesiniz. IBAN numarasının son 16 hanesi hesap numaranızı vermektedir.

Ziraat Bankası SMS ile Hesap No Öğrenme

Ziraat SMS ile hesap numarası sorgulama hizmeti, 4747 numaralı SMS kanalı üzerinden verilmektedir. Bankaya hesap numaranızı öğrenmek için göndermeniz gereken mesaj şu şekildedir:

 • HESAPBILGI yazıp bir boşluk bırakıp kart numaranızın son 6 hanesini göndermeniz gerekmektedir.
 • Örnek mesaj: HESAPBILGI 123456

Bu hizmet banka tarafından 7 gün 24 saat sunulan tamamen ücretsiz bir hizmettir.

Ziraat Bankası İnternet Bankacılığı ile Hesap No Öğrenme

Ziraat Bankası internetten hesap no sorgulama hizmeti almak için bankanın internet bankacılığına giriş yapmanız gerekmektedir. Banka internet bankacılığı girişlerinde internet bankacılığı şifresi ve kimlik numarası talep etmektedir. Ardından sistem üzerinden “Hesaplarım” sekmesine tıklayarak hesap bilgilerinize ulaşım sağlayabilmektesiniz. Bankanın mobil bankacılığı hizmeti kullanılarak da aynı şekilde hesap numarası sorgulama işlemi yapılabilmektedir. Bununla birlikte mobil bankacılık da internet bankacılığı gibi kullanıcı olmanız gereken ve girişlerde şifre talep eden bir kanaldır. Eğer bankanın internet ve mobil bankacılık kanallarının kullanıcı değilseniz hesap numarası öğrenme işlemi için bankanın IBAN sorgulama hizmetini kullanabilirsiniz. Bu işlem için izlemeniz gereken adımlar şu şekildedir:

 • Bankanın sitesindeki hesaplama araçları sekmesi üzerinden “IBAN Sorgulama” hizmetini seçmeniz gerekmektedir.
 • IBAN sorgulamada sizden müşteri numaranız, şube bilginiz ve ek numaranız talep edilecektir.
 • Bu bilgileri girdikten sonra IBAN sorgulama işleminiz gerçekleştirilmektedir.
 • Ziraat Bankası IBAN numaranızın son 16 hanesi hesap numaranızı vermektedir.
İlginizi Çekebilir :  ING Bank Vadeli Mevduat Hesabı Başvurusu Nasıl Yapılır?

Ziraat Bankası Müşteri No Öğrenme

Ziraat müşteri numarası öğrenme hizmeti almak için kullanabileceğiniz kanallar ve sorgulama işlemi şu şekildedir:

 • Telefon Bankacılığı : Bankanın telefon bankacılığından müşteri numarası öğrenme hizmeti alabilmek için müşteri temsilcisi ile irtibat kurmanız gerekmektedir. Kimlik doğrulaması yapıldıktan sonra 1-2 dakika gibi kısa bir süre içerisinde tarafınıza bilgilendirme yapılmaktadır.
 • İnternet Bankacılığı : İnternet bankacılığı ile müşteri numaranızı öğrenme işlemi tıpkı Ziraat Bankası IBAN sorgulama hizmeti gibi gerçekleştirilmektedir. Bu hizmeti alabilmek için bankanın internet bankacılığına giriş yapmanız gerekmektedir. Ardından “Hesaplarım” kısmından hesap bilgilerine tıklayarak müşteri hizmetlerine ulaşım sağlayabilmektesiniz.
 • Mobil Bankacılık
 • Ziraat Bankası Şubeleri

Bu kanalların yarı sıra bankanın hesap cüzdanında da müşteri numarası bilgisi bulunmaktadır. Ayrıca çoğu banka kartlarında müşteri numarası bilgisi kart üzerinde sunulmaktadır.

 

İlginizi çekebileceğini düşündüğümüz diğer yazımızda Ziraat Bankası Trafik Sigortası Teklif Alma ve Ücretleri hakkında bilgi edinebilirsiniz.

 

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.