Kredi Destekleri ve Bankacılık

TEB Borsa Hesabı Nasıl Açılır?

17.04.2021
1.187
TEB Borsa Hesabı Nasıl Açılır?

TEB yatırım hesabı açmak için eğer mevcut TEB hesabı varsa, CEPTETEB İnternet Şubesi ya da Mobil Uygulamasından Hisse ve VİOP işlem başlıklarına tıklayarak TEB Yatırım hesabı açılabilir. TEB hesabı bulunmayan kişiler, TEB internet sayfasından hesap aç formundan ya da en yakın yatırım merkezlerinden başvurarak TEB borsa hesabı açma işlemleri başlatılabilir. CEPTETEB üzerinden banka hesabı açarak, TEB Yatırım hesap açma işlemleri daha hızlı gerçekleştirilmektedir.

TEB Yatırım Hesabına Para Gönderimi

TEB yatırım hesabına para göndermek için, TEB şubelerinde bulunan ilgili vadesiz hesabı birbiriyle bağlantılı olduğu için bu hesapta bakiye olması yeterli olmaktadır. Sistem hesabındaki bakiye ve varlıkların miktarı kadar, olası işlemlerde de oluşacak komisyonu düşerek bir işlem limiti hesaplayarak bu işlem limiti dahilinde işlem yapılmasına izin vermektedir. Hisse senedi işleminden dönen borç veya yapılan işlemin takas tarihi olan t+2’de bağlı banka hesabına yatırılacak veya tahsil edilmektedir.

TEB Anlık Hisse Senedi Fiyatları İzleme

Anlık hisse senedi ücretleri izlemek için TEB YATIRIM PRIME uygulamasından yaralanılabilir. CEPTETEB internet şubesine kullanıcı kodu, parola ve şifre ile giriş yapıldıktan sonra, yatırım işlemleri menüsünün altında bulunan Borsa bilgileri abonelikleri kısmından istenilen lisans paketi satın alınabilir.

TEB Hisse Senedi İşlemi Karşılığında Vadesiz Hesaba Konulan Bloke

Hisse senedi işlemi karşılığında vadesiz hesaba getirilen bloke sebebi, verilen hisse senedi işleminin karşılığında emrin karşılık değeri kadar blok konulmaktadır. Hisse senedi işlemlerinin borç dönüş tarihi yani takas dönüşü iki iş günü sonradır. Bu tarihte hesabın temerrüde düşmesini engellemek için hesabına bloke konulmaktadır. Bloke konurken hesapta bulunan en az likit varlıktan en çok likit varlığa doğru bloke konulmaktadır. Bu durum ADK kanalları ile işlem yapan müşteriler için önce fon varlığı, sonra vadesiz hesaptaki nakit varlığı şeklindedir. Borcun vadesi geldiğinde ise karşılık tutar alınırken önce nakit varlıktan başlayarak tahsil edilir. Yatırım merkezi tanımlı müşterilerin ise daha çeşitli varlıkları teminat sayıldığı için sıra şu şekildedir; Altın varlıkları, vadeli döviz hesabı, vadeli TL hesabı, Hazine Bonosu ve Tahvil hesapları, vadesiz döviz hesabı, ihbarlı fonlar, ihbarsız fonlar ve en son vadesiz hesap şeklindedir.

İlginizi Çekebilir :  Ziraat Bankası Ekspertiz Raporu Sorgulama ve Öğrenme

Hisse Senedi Satınca Hesaba Geçmeyen Para

teb hisse senedi satislari

Hisse senedi satınca hesaba gelmeyen para, satışı gerçekleşen hisse senetlerinin takası 2 iş günü olduğu için 2 iş günü sonrasında hesapta değişiklik yoksa müşteri temsilcisine ulaşarak, durumun incelenmesini talep edilebilir.

Denizbank borsa hesabı nasıl açılır? Yazısını inceleyebilirsiniz.

TEB Hisse Senedi İşlemi Yapıp Hesapta Fon Alışı Görünmesi

Hisse senedi işlemi yapıp hesapta fon alımı gözükmesinin sebebi, takasın gerçekleşmesi için hesaba bloke konularak, fon alışı yapılmaktadır. TEB borsa hesabı ile hisse senedi işleminden 2 iş günü sonra takas gerçekleştiğinde, bloken kaldırılacaktır.

TEB FATCA Formu Nedir?

FATCA olarak bilinen Yabancı Hesaplar Vergi Uyum Yasası 18 Mart 2010 tarihinde ABD Hazine Bakanlığı ve Milli Gelirler Dairesi (IRS) tarafından yayımlanmış olup, söz konusu yasa ile ABD’de vergi mükellefi olan gerçek ve tüzel kişilerin gelir ve varlıkları üzerindeki ABD kaynaklı vergilendirmeden kaçınmasının önlenmesi ve şeffaf, izlenebilir bir vergi sistemi tesis edilmesini amaçlayan formdur. Tüm dünyadaki finansal kuruluşlar FATCA süreçlerinden sorumlu olduğu için, TEB Yatırım da hesap açılış süreçlerinde bu prosedürü izlemektedir.

TEB Uygunluk Testi Nedir?

Uygunluk testi, Sermaye Piyasası Kurulu tarafından hesap açılmadan önce zorunlu olarak uygulanan bir anket olup, müşterinin talep ettiği hizmetlerin ya da yatırım kuruluşunun teklif ettiği hizmetlerin risklerinin müşteri tarafından anlaşılıp anlaşılamayacağının tespit edilmesi ve sonuç olarak yatırım kuruluşunun müşterinin bilgi düzeyi ve ihtiyaçlarına uygun hizmet verebilmesi için yapılmaktadır.

İşlemlere Konulan Blokede Sistemin Fon Almasının İptali

İşlemlere konulan blokede sistemin fon alışının vazgeçilmesi, emir verilen veya gerçekleşen hisse senedi işleminin hesaptan parasal karşılığının tahsilatı 2 iş günü sonra gerçekleşmektedir. Bloke konulan miktarı yasalar gereği, müşteri talimatı olmadan, boşta bırakılmadığından karşılık tutar B tipi likit fon alınarak değerlendirilmektedir. Eğer bloke konulan tutara fon alınması istenmiyorsa İnternet Şubesinde yatırım işlemleri/ hisse senedi işlemleri menüsünde bulunan nemalandırma tercihi kısmından bu talimat verilebilir. Sistem, verilen alış işlemi gerçekleşmese bile fon alımı yaptığından bakiyen fonda kalabilmektedir. Bu yüzden eğer bloke konulan miktar için fon alım talimatı varsa fon portföyü de kontrol edilmelidir.

İlginizi Çekebilir :  Garanti BBVA Müşteri Temsilcisi ile Nasıl Görüşebilirim?

TEB Matriks Prime Nedir?

matriks prime tanimi teb

Matriks Prime, Türkiye Finans Piyasaları için veri izleme, analiz ve işlem olanağını tek programda bir araya getiren, hesaplanmış veri göstergeleri, anlık bildirimler ve sentetik emir olanakları ile üst segment kullanım özellikleri sunan sermaye piyasası veri izleme, analiz ve işlem platformudur. Matriks Prime, piyasaların hızını yakalama, analiz etme ve karar destek mekanizmaları için kullanıcılarına Portföy Optimizasyonu, Güç ve Hareketlilik Göstergeleri, Temel Rasyolar ve Büyüme Oranlarının Sektör ve Endeks Karşılaştırmalı Göstergeleri, Trend, Formasyon, Öneri Bildirimleri gibi birçok veri ve analiz ile birlikte Kar Al/Zarar Durdur, Swap, Pair, İz Süren Stop gibi sentetik emir türleri ve güçlendirilmiş trading özellikleri sunmaktadır. Türkiye sermaye piyasalarında alım ve satıma konu olan tüm menkul kıymetlere ait fiyat bilgileri Prime ile gerçek zamanlı olarak izlenebilmektedir. Türkiye piyasalarının yanı sıra dünya finans piyasalarına ait Uluslararası Para Piyasaları, Pariteler, Dünya Endeksleri, Futures Piyasalar, Ülke Bonoları, Londra Metal Borsası verileri, Avrupa ve Amerika Enerji Piyasası verileri, Emtialar gibi birçok veriyi Matriks Prime ile izlemek mümkündür.

Akbank borsa hesabı nasıl açılır? Yazısına da göz atabilirsiniz.

TEB İşlem Komisyon Ücretleri

İşlem komisyon fiyatları şu şekildedir; Kaydi Sermaye Piyasası araçları ihraç hizmetleri için kaydileştirme ücreti: %0.2 (binde 2) + BSMV, saklama hizmetleri içinde hisse saklama piyasa değeri: Saklama olan SPA günlük Bazda hesaplanan nominal değeri üzerinden üçer aylık dönemlerde, BSMV dahil %0.021 (on binde 2.1 ) oranında saklama komisyonu alınmaktadır. TEB borsa hesabı ile işlem görmeyen hisse saklama: %0.2 (binde 2) + BSMV, müşteri ismine saklama bakım komisyonu olarak: Yılda bir kez olmak üzere 85.71 TL+BSMV oranında maktu ücret alınacaktır. Bu tutar Aracı Kurum tarafından her yıl TÜFE artış oranında artırılabilmektedir. Bedelli ve Bedelsiz Sermaye Artırımlarına Katılım, Temettü Ödemeleri için: Bedelli ve Bedelsiz sermaye artırımına konu olan hisse senetlerinin bölünmeden önceki nominal değeri üzerinden, BSMV dahil %0.07875 (on binde 7.875) komisyon alınmaktadır. Temettü için: Dağıtılan temettü tutarı üzerinden BSMV dahil %0.07875 (on binde 7.875) komisyon alınmaktadır. Komisyon oranları ise şu şekildedir; Pay senedi için: %0.2 (binde 2) + BSMV, BIST Tahvil Bono Piyasası doğrudan alım satım oranları: %0.04 (on binde 4) + BSMV, VİOP vadeli işlem sözleşmesi için: %0.05 (on binde 5) + BSMV, VİOP döviz opsiyon sözleşmesi için: %0.05 (on binde 5) + BSMV, VİOP pay ve endeks opsiyon sözleşmesi için: %0.05 (on binde 5) + BSMV, Varant için: %0.4 (binde 4) + BSMV, internet işlemi ve endeks bazlı vadeli kontrat başı için: 2 TL + BSMV, internet işlemi ve endeks hariç vadeli kontrat başı için: %0.02,5 (on binde 2,5) + BSMV, kredi faiz oranı ise GLP (Geç Likitide Penceresi) +7 şeklindedir.

İlginizi Çekebilir :  TEB Şifremi Unuttum, Ne Yapmalıyım?
Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.