Kredi Destekleri ve Bankacılık

Ziraat Bankası Bireysel Emeklilik Sistemi 2019

21.10.2019
2.324
Ziraat Bankası Bireysel Emeklilik Sistemi 2019

2019’da Ziraat Bankası bireysel emeklilik uygulaması kullanılarak emeklilik koşullarına yönelik birikim elde edilir. Ziraat Bankası bireysel emeklilik sistemi, emeklilik döneminde maddi olarak ek gelir elde etmek amacıyla yapılır. Kişi bu sistemden çalışırken faydalanır ve emekli olduğu dönemde bankadan, aylık olarak emeklilik sistemi ödemesi alır. Bu sistem üzerinden emeklilik öncesi birikim sağlanır ve emeklilik sonrası aylık taksitler halinde bireysel emeklilik ödemesi alınır. Ziraat Bankası bireysel emeklilik sisteminin amacını, ödenecek katkı payı tutarlarını, emeklilik sistemi için talep edilen taksitleri, fon uygulamalarını ve başvuru adımlarını, alt başlıklardan öğrenebilirsiniz.

Ziraat Bankası Bireysel Emeklilik Sistemi Amacı

Ziraat Bankası bireysel emeklilik sistemi hedefi, kişilerin emekliliklerinde ek gelir elde edebilmelerini sağlamaktadır. Bu sistem sayesinde kişilerin, emeklilik dönemlerinde çalışma hayatları sırasında sahip oldukları maddi yeterliliğe, emekli olduklarında da sahip olabilmeleri amaçlanır. Bu durumun gerçekleşmesi için çalışılan süre içerisinde aylık veya tercih edilen aralıklarda ki taksitler halinde bireysel emeklilik hesabına ödeme yapılması gerekir. Ziraat Bankası bireysel emeklilik sisteminden yararlanmak için bu sisteme ait hesap banka bünyesinde açtırılır. Açılan hesaba çalışılan dönemde taksit ödemeleri yapılarak birikim yapılması ve yapılan birikimin emeklilik döneminde kullanılması amaçlanır.

Ziraat Bankası Bireysel Emeklilik Sistemi Katkı Payı

Ziraat Bankası’ndan bireysel emeklilik için katkı payı ödemesi, ödeme planı hazırlanırken belirlenir. Ziraat Bankası bireysel emeklilik katkı payı hakkında bilgiler şu şekilde sıralanır:

 • Ziraat Bankası bireysel emeklilik katkı payı, bireysel emeklilik hesabına kişi tarafından yatırılması gereken birikim taksitidir.
 • Bu taksit kişinin maaşının % 5’i olarak belirlenir. İsteğe bağlı olarak oran yükseltilebilir.
 • Katkı payını yüksek oranlarda birikim kazanmak için arttırmak isteyen kişiler, maaşlarının %15’i kadar tutarı, bireysel emeklilik hesaplarına birikim olarak yatırabilirler.
 • Çalışılan dönemde yatırılan bu katkı payları, emekli olunduğunda aylık ödemeler halinde banka kanalınca kişiye verilmektedir.
İlginizi Çekebilir :  Yapı Kredi Kimin Bankasıdır, Kaç Şubesi Vardır?

Bu yöntem sayesinde, emeklilik döneminde ek gelir elde edilir. Emekli maaşı haricinde, birikim hesabından her ay alınan ikinci bir gelir kaynağı oluşturulur.

Ziraat Bankası Bireysel Emeklilik Taksit Ödemeleri

Ziraat Bankası bireysel emeklilik aylık ödemeleri, kişinin tercih edeceği farklı tutarlar üzerinden yapılır. Ödemelerin ne sıklıkla yapılacağı ve hangi oranlar üzerinden yapılacağına, bireysel emekliliğe başvuran kişiler karar verir. Aynı zamanda, bireysel emeklilik sistemi için banka tarafından belirlenmiş bir alt ödeme limiti bulunmaktadır. Ziraat Bankası bireysel emeklilik sistemi taksit ödemeleri hakkında detaylar şu şekilde sıralanır:

 • Bireysel emeklilikten faydalanmak için kişi, aylık maaşının % 5’i kadar taksit ödemesi yapmalıdır. Bu tutar banka tarafından belirlenen alt limittir.
 • Tercihen bu limit yükseltilebilir. Bu oranın daha altında bir tutar üzerinden bireysel emeklilik sisteminden yararlanılamaz.
 • Bu oran en fazla, aylık maaşın % 15’ine kadar çıkarılabilir. Daha yüksek bir ödeme tutarı üzerinden bireysel emeklilik hesabı oluşturulamaz.

Ziraat Bankası bireysel emeklilik sistemi üzerinden uygulanan birikim taksiti seçenekleri bu kriterlere bağlı olarak talep edilir. Bu oranlar üzerinden emeklilik hesabında birikim sağlanır ve biriken parasal tutar, emekli olunması halinde banka kanalınca kişiye ek gelir olarak iletilir.

Ziraat Bankası Bireysel Emeklilik Ödeme Planı

Ziraat Bankası bireysel emeklilik ödeme tablosu içerisinde farklı periyotlar kullanılarak, taksit ödemeleri talep edilir. Üst başlık içerisinde değinilmiş olan taksit ödemeleri, tercihe göre farklı aralıklarda ödenir. Taksitlerin ödeme planı eşliğinde yatırılması işlemi hakkında detaylar şu şekilde sıralanır:

 • Kişinin belirlemiş olduğu aylık taksitler, her ay bireysel emeklilik hesabına yatırılabilir.
 • Kişinin belirlediği taksitler, 3 ayda bir ödeme yapılmasına ilişkin hazırlanan ödeme planları eşliğinde yatırılabilir.
 • Kişinin belirlediği taksitler, 6 ayda bir ödeme yapılmasına ilişkin hazırlanan ödeme planları üzerinden yatırılabilir.
İlginizi Çekebilir :  QNB Finansbank Kariyer İş Başvurusu Nasıl Yapılır?

Bu seçenekler üzerinden açılan bireysel emeklilik sistemine her ay, üç ayda bir veya altı ayda bir, kişinin maaşının en az % 5’i kadar parasal tutar yatırması gerekir. Bu işlem ile emeklilik süresine kadar hesap içerisinde birikim sağlanır ve emekli olunduğunda her ay banka şubelerinden belirlenen tutar kadar ek gelir alınır. Tercihe bağlı olarak birikim hesabında biriken toplam tutar da bankadan talep edilebilir.

Ziraat Bankası Bireysel Emeklilik Sistemi Fon Kullanımı

Ziraat Bankası bireysel emeklilik sistemi fon alımı için emeklilik sisteminden yararlanıyor olmak gerekir. Bankanın bireysel emeklilik sistemi müşterileri yatırdıkları aylık taksitler ile birikim sağlarken, hesaplarında bulunan parasal tutar üzerinden fon kullanımı da sağlayabilirler. Fon kullanımı hakkında detaylar şu şekilde sıralanır:

 • Bireysel emeklilik hesabı sahipleri, emeklilik yatırım fonlarından yararlanabilir.
 • Emeklilik yatırım fonları, emeklilik sistemi üzerinden yapılan birikimin parasal değerinin arttırılması için kullanılır.
 • Hesapta bulunan birikimin bir kısmı emeklilik fonlarına yatırılarak, hesabın sahip olduğu toplam parasal değer yükseltilir.
 • Fon yatırımı hesaba ek kazanç getirmektedir.

Bu uygulama ile emeklilik hesabına yatırılan taksitlerin üzerine, fonlardan elde edilen değerlerin eklenmesi sağlanır. Bu uygulama zorunlu bir uygulama değildir. Emeklilik sistemi başvurusu sırasında kişiye aktarılır. Kişi fonlardan faydalanmak istiyor ise emeklilik hesabı üzerinden bu uygulama gerçekleştirilir.

Ziraat Bankası Bireysel Emeklilik Sözleşmesi Süresi

Ziraat Bankası bireysel emekliliği kontrat süresi, kişinin emekli olma yaşına kadar devam etmektedir. Sözleşme süresi hakkında detaylı bilgiler şu şekilde sıralanır:

 • Ziraat Bankası bireysel emeklilik sözleşmesi süresi, emeklilik sistemine yatırılan ilk taksit tutarının tarihinde yasal olarak başlar.
 • Bu süreden, emeklilik sisteminden faydalanan kişinin emeklilik yaşına gelene kadar geçen süre içerisinde birikim yapılır.
 • Emeklilik yaşını dolduran kişi, banka kanalınca bireysel emeklilik sisteminde biriktirmiş olduğu parasal tutarın tahsilini sağlar.
İlginizi Çekebilir :  QNB Finansbank Borsa Hesabı Nasıl Açılır?

Ziraat Bankası bireysel emeklilik sistemi sözleşmesi süresi ilk taksitin yatırıldığı tarihte başlar ve emeklilik yaşının geldiği gün sona erer. Bu süre içerisinde hesapta birikim sağlanan tutar, banka kanalınca kişiye teslim edilir. Kişi bu tutarı toplu alabilir veya aylık taksitler halinde maaş ödemesi benzeri bir ödeme şekli kullanarak talep edebilir.

Ziraat Bankası Bireysel Emeklilik Sistemi Başvuru Evrakları

Ziraat Bankası bireysel emeklilik müracaatı belgeleri, Ziraat Bankası’na yapılacak bireysel emeklilik başvurusu sırasında talep edilir. Başvuruda talep edilen evraklar şu şekilde sıralanır:

 • Nüfus cüzdanı aslı ve fotokopisi
 • Aylık gelir belgesi veya maaş bordrosu

Bu evraklar hazırlanıp, Ziraat Bankası’nın en yakın şubesine gidilir. Şube müşteri temsilcileri danışmanlığı ile Ziraat Bankası bireysel emeklik sistemi başvurusu yapılır.

Ziraat Bankası Bireysel Emeklilik Sistemi Başvurusu Nasıl Yapılır?

Ziraat Bankası bireysel emeklilik sistemi müracaatı, Ziraat Bankası şubelerinden yapılır. Başvuru için izlenecek adımlar şu şekilde sıralanır:

 • Kişi kendine en yakın Ziraat Bankası şubesine gider.
 • Şubede bulunan müşteri temsilcilerine, bireysel emeklilik sisteminden faydalanmak istediğini belirtir.
 • Daha sonra, bir üst başlıkta aktarılmış olan nüfus cüzdanı fotokopisini ve aylık gelir belgesini müşteri temsilcisine iletir.
 • Müşteri temsilcisi eşliğinde kişiye en uygun ödeme planının ne olduğu belirlenir ve kişinin maaşı üzerinden uygun aylık taksit ödemeleri hakkında belirleme yapılır.
 • Belirlenen rakamlar üzerinden ‘’ bireysel emeklilik sözleşmesi’’ hazırlanır ve bu sözleşme imzalanır.

Bu adımların tamamlanması ile Ziraat Bankası bireysel emeklilik sistemi uygulamasına dahil olunur. Kişiye açılan bireysel emeklilik hesabına her ay, üç ayda bir veya altı ayda bir, başvuru sözleşmesi ile belirlenen parasal tutarda ödeme yapılır. Bu hesap üzerinden sağlanan birikim, kişinin emeklilik yaşının gelmesi halinde Ziraat Bankasından aylık ödemeler halinde veya toplu halde temin edilir.

 

 

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.