Kredi Destekleri ve Bankacılık

Yapı Kredi Satılık Gayrimenkuller Nasıl Görüntülenir ve Başvurulur?

15.05.2021
2.312
Yapı Kredi Satılık Gayrimenkuller Nasıl Görüntülenir ve Başvurulur?

Yapı Kredi satılık gayrimenkullerini görüntüleyebilmek için bankanın kendi web adresine, INTENGO’ya ya da tapu.com adresine girmeniz yeterlidir.

Yapı Kredi’den satılık gayrimenkul için bankanın kendi internet sitesine girecek iseniz ana sayfadaki arama kısmına “Satılık Gayrimenkul” yazıp aratmanız yeterlidir. Başvuru yapmak için bu sayfada yer alan “Hemen Teklif Ver” kısmına tıklayıp teklifinizi verebilirsiniz. Başvuru yapmak için size en yakın Yapı Kredi bankasına giderek de gayrimenkul danışmanıyla görüşerek bilgi alabilir ve başvurunuzu gerçekleştirebilirsiniz. Bankaya teklifinizi iletip teminat bedelinizi yatırdıktan sonra değerlendirme süreci başlar.

Bir diğer seçenek olan tapu.com’dan teklif yapabilmek için “Teklif Ver” butonuna tıklayıp, siteye üyeliğinizi oluşturmanız gerekir. Sonrasında teklifinizi verip “Gönder” butonuna tıklamanız yeterlidir. Hizmet bedelini de ödedikten sonra açık arttırma gerçekleşir. En yüksek teklifi veren mülkün sahibi olur.

INTENGO sitesi üzerinden başvuru yapmak için aradığınız gayrimenkulü gayrimenkul numarasından sorgulayarak bulabilirsiniz.  Sayfada belirlenen açık arttırma süresi boyunca teklifinizi yapabilirsiniz. İsterseniz teklif süresi kapanmadan önce teklifiniz yenileyebilirsiniz.

Yapı Kredi’den Gayrimenkul Alma Süreci Nasıl İlerler?

Yapı Kredi’den satılık gayrimenkul alma işlemlerinizde hizmet bedeli ya da ihale katılım bedeli gibi ödemeler yapmanıza gerek yoktur.

Ancak alacağınız gayrimenkule ait borçlar ve birikmiş vergiler için kendiniz araştırma yapmalısınız. Ödemeniz gereken teminat tutarı gayrimenkul muhammen bedelinin %5’i olarak hesaplanmıştır. Bu tutar bankanın size vereceği IBAN adresine yatırmak gerekir. Teminat tutarını banka belirlemektedir. Bu tutar gayrimenkul için ciddi bir alıcı olduğunuzu bankaya gösterir.

Satın almak istediğiniz gayrimenkul için doğrudan teklif verdiğinizde size ulaşacak gayrimenkul yetkilisi eğer teklifinizin kabul edildiğini söylerse elinizde satış için gerekli gayrimenkul tutarının tamamının bulunması gerekir.

İlginizi Çekebilir :  ING Bank Müşteri Hizmetlerine Nasıl Bağlanılır?

Teminat tutarını ödedikten sonra gayrimenkulü görmek istiyorsanız bu isteğinizi bakaya bildirmeniz yeterlidir.

7-15 gün içerisinde gayrimenkul için belirlenen tutarın ödenmesi halinde Yapı Kredi’den gayrimenkul almak için satış işlemleri başlar.

E-ihale için ise INTENGO sitesinde üyelik oluşturmalısınız. Üyelik sonrası satın almak istediğiniz ve teminatını ödediğiniz gayrimenkulü bulmanız gerekir. Teklif ver kısmından en az belirlenmiş bedel kadar veya üstünde teklifinizi yapabilirsiniz. Bankanın belirlediği süre boyunca ihale açık kalacaktır. Geri sayım başladığında son 30 dakika yeni bir teklif yapılmaz ise yapılan teklifler yüksekten başlanarak sıralanır. En yüksek teklif sahibi ihaleyi kazanmış olur.

TEB satılık gayrimenkul nasıl görüntülenir ve başvurulur? Yazısını inceleyebilirsiniz.

Yapı Kredi Satılık Gayrimenkul Fiyatları Nasıl Belirlenir?

neye gore belirlenir yapi kredi satilik gayrimenkuller

Yapı Kredi’den satılık gayrimenkuller için fiyatlar tarafsız bir uzman tarafından belirlenir. Gayrimenkuller satılmak üzere icra daireleri üzerinde satışa çıktığında bir ekspertiz şirketi yetkilendirilir ve bilirkişi gayrimenkul için fiyat biçer. Hazırlanan uzman raporunda gayrimenkul türü, yaşı, kaç katlı olduğu, tapu bilgileri, malik bilgisi gibi etmenler değerlendirilir. Hazırlanan rapor doğrultusunda da muhammen bedel ortaya çıkar ve icradan satılık gayrimenkuller için başlangıç fiyatı böylece belirlenmiş olur.

Banka bu fiyatı belirli nedenler beğenmezse ya da yeterli görmezse taşınmazı satın alır yeniden ekspert çağırıp fiyat günceller. Sonrasında gayrimenkulü kendi sitesi üzerinden doğudan teklif yöntemiyle satışa sunar.

Bankadan Satılık Gayrimenkul Almanın Avantajları ve Dezavantajları Nelerdir?

Yapı Kredi Bankası’ndan gayrimenkul almanın en büyük avantajı şüphesiz uygun fiyattır. Bu durumun en büyük sebebi bankanın gayrimenkulü batık krediyi kurtarmak için alması ve hemen elden çıkarmak istemesidir. Bankalar ellerinde gayrimenkul gibi taşınmalar tutmak istemezler nakde çevirip finansman sağlamak isterler. Bu durumda da gayrimenkulleri uzman tarafından belirlenen bir fiyat üzerinden satışa çıkarırlar. Gayrimenkul bir ekspertiz tarafından değerlendirildiği için yasal bir sorunu yoktur.

İlginizi Çekebilir :  Akbank Kimin Bankası, Kaç Şubesi Var?

Normal piyasada ise serbest fiyat anlayışı hakimdir. Mal sahibi malına istediği fiyatı biçer. Ayrıca emlakçılar aracılığıyla yapılan bu satışlarda emlakçı komisyonu da ödemek gerekir. Bu komisyon %2 oranındadır. Abartılan metre kareler üzerinden fazla fiyatlar istenir.

Ayrıca bankalar dekont kesen kurumlar oldukları için fatura kesilmesine gerek kalmadığından KDV ödemeye de gerek kalmayacaktır. Bankadan gayrimenkul alırken ödemeniz gereken BSMV ve teminat bedelidir.

Bankalardan gayrimenkul almanın dezavantajları ise gayrimenkulün önceki fatura ve vergi borçları gibi borçları iyice araştırmanız gerekir. Açık artırma durumlarında gayrimenkulün fiyatı fazlalaşabilir. Ayrıca banka batık kredilerini kurtarmak için gayrimenkulleri aldığından gayrimenkul eski ya da fazla tamirat gerektiren bir yapı olabilir ya da ev depremde kasar görmüş veya kentsel dönüşüm alanı içinde olabilir. Evin eski sahibi evi geri almak için dava açabilir.

Yapı Kredi’den Satılık gayrimenkul Başvuru İçin Gereken Evraklar Nelerdir?

Başvuru sonrasında sizden istenecek bazı evraklar vardır. Bu evraklar gerçek ve tüzel kişiler için farklıdır. Teminat ödemenize dair dekontunuzla beraber bankaya iletmeniz gereken evraklar şunlardır:

  • Gerçek ya da tüzel kişiler için nüfus cüzdanı fotokopisi
  • Tüzel kişiler için yetkili olduğunu gösteren yetkili belgesi fotokopisi
  • Tüzel kişiler için imza sirküler
  • Tüzel kişiler için vergi levhası fotokopisi
  • Tüzel kişiler için ticaret sicil gazetesi fotokopisi

Yapı Kredi satılık gayrimenkul için yukarıdaki evraklarınızı eksiksiz olarak bankanın belirttiği adrese elektronik olarak ya da kargo yoluyla iletmeniz gerekir.

Yapı Kredi Satılık Gayrimenkuller Nasıl ödenir?

yapi kredi satilik gayrimenkullerde odeme yontemleri

Yapı Kredi’den satılık gayrimenkullerin ödemesi nakit ve peşin olarak gerçekleştirilir. Banka taksit ya da vadeyi kabul etmez. Nakit ve peşin olarak işlemlerini yapamayacaklar için kredi kullanma kolaylığı sağlanır. Konut kredisi kullanarak 120 aya kadar vade ve uygun faiz oranları ile geri ödemenizi yapabilirsiniz. Konut kredisi kullanmak için azami yaş 70 olarak belirlenmiştir.

İlginizi Çekebilir :  Garanti BBVA Satılık Gayrimenkuller 2019

Konut kredisi kullanmak için Yapı Krediye başvurunuzu internet şubesinden, Yapı Kredi mobil uygulamasından, şubelerden başvurunuzu yapabilirsiniz. Başvuru için gereken evraklar şunlardır:

  • Nüfus cüzdanı fotokopisi
  • İkametgâh belgesi ya da elektrik, su, doğalgaz gibi abonelik gerektiren faturalardan en az 3 ay önceye ait bir fatura (Adres paylaşım sisteminde adres bilgisinin güncel olması halinde bu maddede yer alan belgelerin beyanı gerekmemektedir.)
  • Satın alınacak konutun tapusunun fotokopisi
  • Gelir Belgesi (Son iki aya ait maaş bordrosu ya da antetli kağıt yazılmış şirket yetkilisi tarafından imzalanmış maaş belgesi, emekliler için maaş cüzdanı, serbest çalışan için vergi levhası fotokopisi, kira geliri olanlar için ise tapu ve kira kontratı fotokopisi gerekir.)

QNB Finansbank Satılık gayrimenkul nasıl görüntülenir? Yazısına da göz atabilirsiniz.

Yapı Kredi Satılık Gayrimenkul Alınırken Dikkat Edilmesi Gerekenler Nedir?

Yapı Kredi’den satılık gayrimenkul alırken öncelikle kendi araştırmanızı yapmanız gerekir. Gayrimenkulle alakalı bütün durumları öğrenmeniz teklif vermeden önce faydalıdır.

Teminat bedelinizi ödedikten sonra bankaya gayrimenkulü görmek istediğinizi iletebilirsiniz. Gayrimenkulü yerinde görerek durumunu, çevresini, ulaşım ağlarına yakınlığını kontrol edebilirsiniz. Eski dönem borçları ya da vergi borçlarını da araştırmanız gerekir.

Bütün araştırmalarını yaptıktan sonra istediğiniz gayrimenkul için teklifinizi verdikten sonra teklifinizin kabul edilmesi halinde satın alma süreciniz başlar. Bu süreç 15 gün olarak belirlenmiştir. Yapı Kredi’den satılık gayrimenkul almak için bankanın belirttiği IBAN numarasına taşınmazın bedelini ödemeniz gerekir. Belirtilen sürede gayrimenkul bedeli ödenmez ise ödemiş olduğunuz gayrimenkul temin tutarı size geri iade edilmez. Tapu için teklif veren kişi işlem yapmalıdır. Farklı bir kişinin işlem yapması durumunda banka işlemi iptal etme hakkına sahiptir.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.