Kredi Destekleri ve Bankacılık

İsimden Telefon Numarası Nasıl Bulunur?

07.02.2020
1.736
İsimden Telefon Numarası Nasıl Bulunur?

İsim sorgulatarak telefon numarası öğrenmek telefon numarası bilinmeyen bir hat sahibinin isminin sorgulatılması sonucu kayıtlı telefon numaralarının öğrenildiği hizmeti içermektedir. Bu hizmet içeriğinde her operatör için farklı hizmet kanalları bulunmaktadır. 

İsimden telefon numarası bulma, bilinmeyen numaralar servisinde olduğu gibi kısa mesaj yoluyla ya da arama yoluyla sağlanabilmektedir. Bunun dışında sosyal medya adresleri kullanılarak da telefon numarası öğrenmek mümkün olmaktadır. 

İsme kayıtlı olarak bulunan telefon numaraları bazen birden fazla olabilmektedir. Fakat bu hizmet, hat üzerine kayıtlı şahısların bildirimini sağlaması sebebiyle başka bir ayrışma yapamamaktadır. Daha fazla bilgi almak için adli kurumlarla iletişime geçilebilmektedir. 

Türk Telekom Operatöründe İsimden Telefon Numarası Öğrenme

Türk Telekom kullanıcıları için telefon numarası sorgulama, Türk Telekom hattına kayıtlı olan müşteriler için sunulmakta olan bir hizmettir. Bunun için TT Rehber adlı bir web sitesi kullanılmaktadır. 

TT Rehber adresi üzerinden hem numara girişi ile hem de isim soy isim bilgisi girişi ile sorgulama yapılabilmektedir. Sistem üzerinde kayıtlı olan her numaraya bu şekilde ulaşmak mümkün olmaktadır.

118 11 hattı üzerinden de Türk Telekom operatörüne kayıtlı olan müşterilerin numara bilgilerine ulaşmak mümkün olmaktadır. Fakat her hat sahibi bu sistem üzerinde kayıtlı olmayabilir. Bu durumda numara sorgulaması olumsuz sonuçlanabilmektedir.

Kısa mesaj yoluyla Türk Telekom numaralarını öğrenmek isteyenler için 118 55 hattına başvurulmaktadır. Bu hat üzerinden numaranın SMS ile iletilmesi sonucu kime ait olduğu öğrenilmektedir. Aynı şekilde isim ve soy isim bilgisiyle öğrenmek de bu hizmet içeriğinde sunulmaktadır. 

İlginizi Çekebilir :  ING Bank Şikâyet Hattı Telefon Numarası Nedir?

Turkcell ile İsim Bilgisinden Numara Öğrenme Nasıl Olur?

Turkcell ile isimden numara öğrenme, diğer operatörlerde olduğu gibi operatör rehber hizmetleri içerisinden sağlanmaktadır. Rehber üzerinde kayıtlı olan numaralar sorgulama yoluyla öğrenilebilmektedir. Bu sorgulamayı hem isim ile hem de numara ile yapmak mümkündür.

Turkcell üzerinden arama yoluyla numara öğrenme hattı ise 118 32 olarak belirlenmektedir. Bu hat üzerinden isim soy isim bilgisi verilerek numara sorgulaması yapılabilmektedir. Buna ek olarak herhangi bir bilgi talebi bulunmamaktadır.

2200 numaralı hat da Turkcell üzerinden SMS yoluyla numara sorgulama hattıdır. Fakat bu hattan sorgulama yapmak için telefon numarası girmek gerekmektedir. Girilen telefon numarası üzerinden isim sorgulanabilmektedir. 

Vodafone Numara Sorgulama Hizmetleri

Vodafone hattı üzerinden isimden numara sorgulama Vodafone üzerinde kayıtlı bulanan hatlar içerisinde yapılmaktadır. Kaydı bulunmayan numaralar için sorgulama yapılması sonucunda sonuç oluşmamaktadır.

Vodafone operatörü ile, isimden telefon numarası bulma hizmetlerinin sunulduğu hat 118 42 olarak belirlenmektedir. Bu numaraların aranması sonucunda Vodafone sisteminde kayıtlı bulunan o isme ait tüm numaralara erişim sağlanmaktadır. 

7048 hattı ile SMS yoluyla numara öğrenme işlemlerinde ise isim ve soy isim bilgisi bulunmayan fakat bilinmeyen bir numara sorgulaması yapılabilmektedir. Bunun için Telefon numarası ile oluşturulan mesajın başında sıfır olmaması gerekmektedir.

Vodafone üzerinden sorgulama yaparken yalnızca isim ile sorgulama yapmak isteyenlerin rehber arşivini ya da arama hizmetlerini kullanmaları önerilmektedir. Aksi durumda sorgulama işlemlerinde yeterli cevap alınmayacaktır. 

118 80 Aracılığıyla İsimden Numara Öğrenme 

118 80 hattı üzerinden numara sorgulama, her operatör tarafından kullanılmakta olan bir hizmettir. Bu hat üzerinden isme kayıtlı olan tüm operatör numaralarına ulaşmak mümkün olmaktadır. 

118 80 numaralı hat üzerinden yapılan sorgulamalar 2 TL ve 3 TL aralığında bir ücrete tabii tutulmaktadır. Bu hizmetten yararlanılan hat üzerine işlem ücreti yansıtılmaktadır. Yapılan her sorgulama için değil dakika başına bir ücretlendirme oluşturulmaktadır. 

İlginizi Çekebilir :  Garanti BBVA Mobil Bankacılık Uygulaması Özellikleri 2021

Bu hat içerisinde Bimcell ya da PTTcell gibi operatör müşterilerinin de sorgulama yapma olanakları bulunmaktadır. Her operatör müşterisi için aynı ücret yansıtılması yapılmakta ve dakika üzerinden değerlendirilmektedir.

118 80 ile Sorgulama Yapma Avantajları Nelerdir?

118 80 ile numara sorgulama işlemleri, herhangi bir hat üzerinden numaranın aranması ile yapılmaktadır. Yapılan arama sürecinde hem isimden numara sorgulanmakta hem de numarası bilinen bir hattın kime ait olduğunu öğrenmek mümkün olmaktadır. 

Bu hat üzerinden sorgulama yapılması daha geniş verilere ulaşılmasını sağlamaktadır. 118 80 üzerinden sorgulama yapanlar yalnızca kendi operatörlerindeki kullanıcılara değil tüm telefon operatörü kullanıcılarına ulaşabilmektedirler. 118 80 sorgulaması yapmasının sahip olduğu avantajlar şu şekilde sıralanmaktadır: 

 • Her operatöre ulaşım sağlar.
 • Her operatör için sorgulama yapma olanağı bulunmaktadır.
 • Dakika başı ücretlendirmesi ekonomiktir. 
 • Sorgulama için yalnızca isim soy isim bilgisi yeterli olmaktadır. 
 • Hem numaradan sorgulama hem de isimden sorgulama yapılabilmektedir.

Mobil Uygulamalar ile İsimden Numara Sorgulama

Akıllı cihaz uygulamaları ile numara sorgulama hizmetleri, hemen her telefonu kapsamaktadır. Kullanılan cihazların işletim sistemleri üzerinden uygulama indirme mağazalarına girilerek telefon numarası sorgulama uygulamalarına ulaşılabilmektedir. 

Bilinen sorgulama uygulamaları şu şekildedir:

 • Upcall
 • Sorgulapp
 • Türk Tüccar
 • CIA

Bu uygulamalar aracılığıyla hiçbir ücret ödemeden arayan numarayı öğrenme ya da isimden numara sorgulama işlemleri yapılabilmektedir. Fakat bu işlemlerin güvenlik noktasında bazı açıkları olduğu bilinmektedir. Bu sebeple kullanımı çok fazla önerilmemektedir. 

Mobil uygulamalar telefon üzerinden kullanıma başlandığında, telefon içerisindeki pek çok bilgiye erişim sağladıkları gibi, kişisel olan pek çok bilginin de girişini talep etmektedir. Bu bilgilerin nereye aktarıldığı ve ne şekilde işlendiği ise bilinmemektedir. 

İsimden Numara Öğrenme Hizmetlerinin Ücretleri

İsimden numara öğrenme ücretlendirmeleri, her hat ve operatör için değişiklik göstermektedir. Sorgulama sistemleri tercih edilirken bu ücretlendirmeler de bu sebeple dikkate alınmaktadır. Bilinen bazı ücret tutarları şu şekilde sıralanmaktadır:

 • 118 42 Vodafone Numara Sorgulama; dakikası 1,25 TL
 • 118 32 Turkcell Numara Sorgulama; dakikası 1,60 TL
 • 118 55 Türk Telekom Numara Sorgulama; dakikası 1,25 TL
 • 118 80 Bilinmeyen Numara Sorgulama; dakikası 1,97 TL
 • 118 18 Bilinmeyen Numara Sorgulama; dakikası 2,98 TL
 • 118 33 Bimcell ve PTTcell Numara Sorgulama; dakikası 7 TL
İlginizi Çekebilir :  Akbank Cebe Havale Nasıl Çekilir?

Bu ücretlendirmeler üzerinden istendiği kadar sorgulama yapılabilmektedir. Fakat sorgulama sonucuna ulaşmak için numaranın kayıtlı olduğu operatöre ya da bilinmeyen numaraların sorgulandığı genel hatlara başvurmak gerekmektedir. 

Sabit hatlar için yapılan sorgulamalar ise Vodafone ya da Turkcell hatları üzerinden öğrenilememektedir. Türk Telekom operatörünün sabit hatlar için sorgulama yaptığı hattı ya da genel bilinmeyen numaralar hattı sabit hatlara yönelik sorgulama yapabilmektedir.

118 60 Sitesinden Sorgulama Nasıl Yapılır?

Bilinmeyen numaraların 118 60 web sitesinden sorgulanması, internet üzerinden verilmekte olan bir hizmettir. Bu hizmet internet web sitesi aracılığıyla tüm operatörlere yönelik olarak sunulmaktadır.

Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu Lisanslı Servisi olarak bilinen bu sistem üzerinden; isim, soy isim ve şehir bilgisi girerek telefon numarası öğrenmek mümkün olmaktadır. Aynı zamanda sistemde kayıtlı olarak bulunan tüm numaralara ulaşmak mümkün olmaktadır. 

İsimden telefon numarası bulma hizmetleri içerisinde tüm operatörlerin sorgulamasını yapan bir hizmet olarak bilindiği için çok sık tercih edilmektedir. Fakat bu sorgulamalar, yapılan sorgulama başına 7 TL olarak ücretlendirilmektedir.

118 60 hattından hem internet aracılığıyla hem de arama yoluyla sorgulama yapmak mümkün olmaktadır. Bu sorgulamalar BTK lisanslı olması sebebiyle güvenilir bir veri tabanı olarak da bilinmektedir.

Daha önce paylaştığımız beni kimin aradığını nasıl öğrenebilirim başlıklı yazımızda ilginizi çekecektir.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.