Kredi Destekleri ve Bankacılık

Beni Kimin Aradığını Nasıl Öğrenebilirim?

07.02.2020
2.337
Beni Kimin Aradığını Nasıl Öğrenebilirim?

Arayan numaranın kime ait olduğunu öğrenmek hem operatörlerin sunduğu hizmetler hem de internet uygulamaları ile sunulan hizmetler ile mümkün olmaktadır. Telefon üzerinden verilen gizli arama talimatı sonucunda bazı aramalar bilinmeyen numara olarak da düşmekte o durumda ise sorgulama yapılamamaktadır. 

Beni kimin aradığını nasıl öğrenirim, sorusunun cevabını arayanlar için ilk önce bağlı bulundukları operatörler tarafından sunulan arayanı öğrenme hizmetlerine başvurması önerilmektedir. Fakat bu hizmetlerin ücretli olması sebebiyle tercih edilmeme durumları da olmaktadır. 

İnternet üzerinden ücretsiz olarak bazı numaraları sorgulamak mümkün olmaktadır. Hem sosyal medya aracılığıyla hem de akıllı cihazlar tarafından sunulan uygulamalar aracılığıyla bilinmeyen numaraların kime ait olduğu tespit edilebilmektedir.

Türk Telekom Kimin Aradığını Öğrenme Hizmeti

Türk Telekom kullanıcıları için bilinmeyen numara öğrenme, operatör müşterilerine yönelik TT Rehber internet adresi üzerinden yapılmaktadır. Bu adres üzerinden farklı şekilde sorgulama yapmak mümkün olmaktadır. 

Bilinmeyen numara üzerinde bir tahmini olan operatör müşterileri, tahmin ettikleri kişinin ikamet yeri, adı ve soya adı gibi bilgileri girerek telefon numarası sorgulaması yapmaları mümkün olmaktadır. 

Bir diğer sorgulama yöntemi ise Türk Telekom müşterilerine yönelik arayanı öğrenme servisi olarak bilinen 118 11 hattı üzerinden telefon numarasının verilmesi ile kime ait olduğunun tespit edilmesidir. 

118 55 numaralı hat da bilinmeyen numaraların mesaj yoluyla sorgulanmasına olanak tanımaktadır. Bilinmeyen numara başında sıfır olmadan yazılarak bu hatta mesaj olarak gönderildiğinde numaranın kime ait olduğu bilgisi mesaj yoluyla bildirilmektedir. 

Türk Telekom operatörü *100# hattını da bilinmeyen numaralara yönelik açmaktadır. Bu numaranın tuşlanması ile bilinmeyen numaralara ilişkin detaylı bilgilendirme almak mümkün olmaktadır.

İlginizi Çekebilir :  TEB Kariyer İş Başvurusu Nasıl Yapılır?

Turkcell Bilinmeyen Numaralar Hizmeti 

Turkcell ile kimin aradığını öğrenme, Turkcell operatör rehberi içerisinden sorgulanma yoluyla mümkün olmaktadır. Fakat her numara Turkcell rehber üzerinde kayıtlı olmadığı için farklı sorgulama yolları da bulunmaktadır. 

118 32 numaralı hat, Turkcell operatörünü kullanmakta olan müşterilerin bilinmeyen numaraları öğrenme servisi olarak açılmaktadır. Bu hattı arayarak istenen numaranın sorgulamasını yapmak mümkündür. 

Bilinmeyen numaraları kısa mesaj yoluyla sorgulamak isteyenler için 2200 numaralı hatta bilinmeyen telefon numarası başında sıfır olmadan yazılarak gönderilmelidir. Bu mesaj ile yapılan sorgulamanın ardından hattın kime ait olduğu da kısa mesaj yoluyla iletilmektedir. 

Öneri; İsimden telefon numarası sorgulama

Vodafone Kim Aramış Hizmeti

Vodafone hattı üzerinden bilinmeyen numara sorgulama hizmetleri için açılan hatlar bulunmaktadır. Bu hatlar üzerinden hem isim ile hem de numara ile kim olduğunu öğrenmek mümkün olmaktadır. 

Vodafone operatörü kullanıcılarının, beni kimin aradığını nasıl öğrenirim sorularına yanıt vermek üzere 118 42 numaralı sorgulama hattı açılmıştır. Bu hattı arayarak hem numara üzerinden hem de isim üzerinden sorgulama yapılabilmektedir. 

Vodafone kısa mesaj yoluyla arayanı öğrenmek isteyen müşterileri için sunduğu hat 7048 olarak belirlenmektedir. Bu hatta “KIM” yazıp boşluk bıraktıktan sonra 10 haneli cep telefonu numarası girilerek sorgulama yapılabilmektedir.

Vodafone üzerinden yapılan sorgulamalarda da telefon numarası yazılırken başında sıfır kullanmamak gerekmektedir. Aksi durumda mesaj geçersiz sayılmakta ve sorgulamaya yönelik bir dönüş sağlanamamaktadır.

Facebook Aracılığıyla Kimin Aradığı Nasıl Öğrenilir?

Facebook arayanı öğrenme işlemleri, uygulamanın kullanım amacı dışında olsa da mümkün olmaktadır. Profiller üzerinde yazılan ve gizlenmeyen telefon numaralarının herkese açık olması sebebiyle, sorgulama işlemleri de rahatlıkla yapılabilmektedir. 

Facebook arama butonuna telefon numarası yazılması durumunda ilgili kişi profil bilgilerinden telefon numarasını gizlemediyse, numaranın kime ait olduğu öğrenilebilmektedir. Fakat bazı profiller telefon numaralarını gizli tutmaktadır. O durumda yapılan sorgulamalar sonuçsuz kalabilmektedir. 

İlginizi Çekebilir :  İş Bankası Kredi Kartım Nerede? Sorgulama

Facebook gizlilik düzenlemeleri içerisinde telefon numarası bilgisine yönelik bir sekme bulunmaktadır. Bu sekme üzerinden telefon numaralarını görünür kılmak ya da gizlemek mümkün olmaktadır.

Facebook bilgileri içerisinde telefon numarasına yer verildiği halde numaranın görüntülenememesi de söz konusu olmaktadır. Bunun için telefon numarasının girildiği kısımda herkese açık ya da kapalı seçeneklerinin seçilmesi gerekmektedir.

Whatsapp ile Bilinmeyen Numara Tespit Etme 

Whatsapp arayanı öğrenme, bir telefon rehberi uygulaması olması sebebiyle uygulanabilen bir hizmet olarak bilinmektedir. Bu uygulama içerisinde karşılıklı olarak kaydedilen telefonların profil resmine ya da durum içerikli mesajlarına ulaşmak mümkün olmaktadır. 

Bilinmeyen bir numara ile karşılaşıldığında bu telefon numarası kaydedilerek Whatsapp üzerinden kontrol edilmelidir. Whatsapp profili gizli olmadığında telefon numarasının ait olduğu kişilerin fotoğraflarını görmek mümkün olmaktadır. 

Whatsapp kullanmayan kişiler için bu sorgulama hizmeti sonucunda bir veri elde etmek mümkün olmamaktadır. Çünkü Whatsapp üzerinden engellenmiş kişiler ile Whatsapp uygulaması kullanmayan kişilerin profil görüntüleri aynı olmaktadır.

Whatsapp gizlilik ayarları içerisinde profil resminin ya da durum içerikli mesajların rehberde kayıtlı olmayan kişilere kapatılması sağlanabilmektedir. Bu sayede sorgulama yapıldığı durumlarda kişilerin bilgilerini Whatsapp üzerinden görüntülemek mümkün olmamaktadır. 

Mobil Uygulamalar ile Arayanı Öğrenme

Android ve IOS bilinmeyen numara sorgulama uygulamaları, telefon rehberinde kayıtlı olmayan bir çağrı geldiğinde doğrudan hat sahibinin adının görüntülenmesini sağlamaktadırlar. 

Bu uygulamalar içerisinde en çok talep gören uygulama ismi CIA olarak bilinmektedir. Hem Android işlemci uygulamaların mağazalarından hem de IOS işlemci uygulamaların mağazalarından CIA isimli uygulamanın indirilmesi mümkün olmaktadır. 

Fakat bu uygulamalar üzerinden sorgulama yapmak ya da isim öğrenmek için kişilerin bazı platformlarda kayıtlı olması gerekmektedir. Kendi telefon isimlendirmesi ya da Whatsapp üzerinden kendi kaydını oluşturması sonucunda numara öğrenilebilmektedir. 

İlginizi Çekebilir :  Akbank Mobil Bankacılık Uygulaması Özellikleri 2021

Bu uygulamalar dışında pek çok arayanı öğrenme uygulaması mağazalardan indirilmektedir. Fakat bu uygulamalardan birçoğu da kişisel bilgilerin ele geçirilmesi amacıyla kurulmaktadır. Bu sebeple telefon numarası sorgulamalarının bilinmeyen uygulamalar üzerinden yapılması tavsiye edilmemektedir.

Google Üzerinden Bilinmeyen Numara Öğrenme

Google hizmeti üzerinden numara sorgulama, kişisel hatların değil daha çok otomatik aramaların yapıldığı şirket ya da firma numaralarına ulaşmayı sağlamaktadır. Bu numaralar Google arama motoruna yazıldığında hangi firmaya ait olduğu tespit edilebilmektedir. 

Google üzerinden yapılan sorgulamalar sayesinde arama yapan numaranın dolandırıcı olup olmadığı da tespit edilebilmektedir. Bu sebeple bilinmeyen şüpheli numaraların telefonlarını açmadan önce sorgulatmak önerilmektedir. 

Şahsi numaralar içinse Google üzerinden yapılacak aramalar sonuçsuz kalmaktadır. Google işlemcilerinin bu numaraları ayırt edebilecekleri veri tabanı olmaması ya da bunun müşterilere sunulmaması durumu söz konusudur.

Bilinmeyen Numaralar Savcılığa Şikâyet Edilebilir Mi?

Bilinmeyen numaraların savcılığa bildirilmesi, yazılı bir dilekçe ile sağlanmaktadır. Dilekçe yoluyla yapılan başvurular Ceza Kanunu hükümlerinden hareketle suç olarak nitelendirilmekte ve soruşturma başlatılmaktadır. 

Suç duyurusunun ardından ilgili numaranın bağlı bulunduğu operatör üzerinden sorgulama yapması beklenmektedir. Bu sorgulamanın sonucu olarak numaranın kime ait olduğu bilgisi, hangi zaman dilimlerinde aramalar gerçekleştirdiğine dair bilgilere ulaşma olanakları bulunmaktadır. 

Yapılan suç duyuruları, ikamet edilen il ya da ilçenin Adliye Binası’nda hizmet vermekte olan Cumhuriyet Baş Savcısına teslim edilmektedir. Savcı tarafından soruşturma başlatılmaktadır. Takip sürecine ilişkin bilgilendirme de yine Adliye hizmetleri tarafından yapılmaktadır. 

Beni kimin aradığını nasıl öğrenirim, sorgulamaları ile bilinmeyen numaraların tespit edilemediği durumlarda savcılık ile yürütülen işlemler sonuç verebilmektedir. Savcılık tarafından yürütülmekte olan işlemler daha detaylı olduğu için yaşan problemlerin adli süreçler ile çözülmesi mümkün olmaktadır.  

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.