Kredi Destekleri ve Bankacılık

Garanti BBVA İhtiyaç Kredisi Faiz Oranları 2019

Garanti BBVA İhtiyaç Kredisi Faiz Oranları 2019

Garanti bankası kredi faiz oranları, kredi kullanmak isteyen ilgili kimsenin kişisel durumuna göre farklılık göstermektedir. Kredi faiz oranını başlıca etkileyen sebebler ise şunlardır:

 • İlgili kimsenin kredi notu
 • İlgili kimsenin kredi kullanırken sigorta seçeneğinden yararlanıp yararlanmayacağı

Kredi faiz oranını etkileyen en önemli sebep kredi notudur. Kredi notu ile beraber faiz oranlarında farklılık meydana gelmektedir. Bu farklılığın ana sebebi kişilerin kredi risk raporudur. Bankalar geliştirdikleri bu sistem ile kredi başvurusunda bulunan kişinin durumunu görebilmektedir. Kredi risk raporunda kişinin toplam kullanabileceği kredi miktarı bulunmaktadır. Ayrıca borçları da gözükmektedir. Kredi risk raporu, kredi notu hesaplanırken kullanılacak belge niteliğindedir. Kredi notu risk grupları ise şu şekildedir:

 • 0 ile 699 arası: En fazla risk barındıran risk grubu
 • 700 ile 1099 arası: Orta seviyede risk barındıran risk grubu
 • 1100 ile 1499 arası: Az risk barındıran risk grubu
 • 1500 ile 1699 arası: Banka için iyi müşteri olarak nitelendirilen grup
 • 1700 ile 1900 arası: Banka için çok iyi müşteri olarak nitelendirilen grup

Garanti BBVA ihtiyaç kredisi faiz oranlarını etkileyen bir diğer durum ise kredi kullanmak isteyen kişinin kredi vadesi boyunca sigorta yaptırıp yaptırmayacağıdır. Kredi kullanırken sigorta yapılması zorunlu bir durum değildir. Ancak kişinin sigorta yaptırması kişinin kredi kullanırken kredi miktarına uygulanacak faizde indirim yapılması anlamına gelmektedir.

 

Garanti BBVA Bankası Müşterisi Olma

Garanti bankası yeni adı ile Garanti BBVA, Türkiye Bankalar Birliği istatistiklerine göre Türkiye’nin en büyük 4. Bankası durumundadır. Garanti BBVA müşterilerine sunduğu kredi, kredi kartı ve bankacılık hizmeti ile Türkiye’nin en önemli bankalarından bir olmuştur. Garanti BBVA müşterisi olmak isteyenlerin Garanti BBVA şubelerine giderek başvuruda bulunmaları gerekmektedir. Ayrıca Garanti BBVA mobil uygulamasını indirilerek de Garanti BBVA müşterisi olunabilmektedir. Garanti BBVA internet şubesi ve mobil bankacılık uygulaması ile kredi, kredi kartı ve hesap kartı başvurusunda bulunulabilmektedir.

İlginizi Çekebilir :  Denizbank Adres Güncelleme Nasıl Yapılır?

 

Garanti BBVA Tüketici Kredisi

Garanti BBVA ihtiyaç kredisi yanında müşterilerine kullandırdığı diğer kredi seçenekleri ise şunlardır:

 • Avans hesap
 • KOBİ ihtiyaç kredisi başvurusu
 • Taşıt kredisi
 • Mortgage ( konut kredisi )

 

Garanti BBVA’nın en kolay kullandırdığı kredi türü ihtiyaç kredisi olmaktadır. İhtiyaç kredisi nakit sıkıntısı olan herkese her türlü ihtiyaç için sunulmaktadır. Bu sebeple en çok tercih edilen kredi seçeneğidir.

Garanti BBVA yalnızca bireysel müşteriler için değil, küçük ve orta büyüklükteki işletmeler için de hızlı ve uygun kredi kullanımı sağlamaktadır.

Garanti BBVA’nın bir diğer kredi türü olan taşıt kredisi ise araç almak isteyen kişilere sunulan kredi imkanıdır. Bu kredi türünde kredi kullanılmak istenen araç üstüne banka lehine rehin hakkı tanınmaktadır.

Bir diğer Garanti BBVA kredi türü olan mortgage kredisi ise konut kredisidir. Mortgage kredisi kullanmak isteyen kişilerden istenen belgeler diğer kredilere nazaran daha fazladır. Çünkü uzun vadeli ve yüksek limitli bir kredi seçeneğidir. Konut kredisi kullanmak isteyen kişilerin banka lehine ipotek hakkı kurması gündeme gelebilmektedir.

 

Garanti BBVA İhtiyaç Kredisi Türleri

Garanti bankası tüketici kredisi, ilgili kimselere her türlü ihtiyaçları için sunulmaktadır. Banka müşterisi olmayan kişilere de kredi kullandırma imkanı sunmaktadır. Garanti BBVA ihtiyaç kredisi farklı kampanyalar altında sunulabilmektedir. Bununla birlikte ihtiyaç kredisi genel bir kredi türüdür ve banka daima sunmaktadır.

 

Garanti BBVA Düğün Kredisi

Garanti bankası evlilik kredisi seçeneğini ihtiyaç kredisi kullandırarak sunmaktadır. Evlilik kararı alan çiftlerin maddi açıdan bu zor günlerin de Garanti BBVA çiftlere kredi notlarına göre güncel faiz oranları ile kredi imkanı sunmaktadır. Evlilik kredisi başvurusunda bulunacak olan çiftler ikisi beraber Garanti BBVA şubelerine giderek kredi başvurusunda bulunabileceği gibi çiftlerden teki bu işlemi tek başına yapabilmektedir. Garanti BBVA ihtiyaç kredisine internet üzerinden de başvuru yapılabileceği gibi Garanti BBVA mobil uygulamasını cihazlarına indirerek ordan da evlilik kredisi başvurusunda bulunabilmektedirler.

İlginizi Çekebilir :  QNB Finansbank Satılık Gayrimenkul Nasıl görüntülenir ve Başvurulur?

 

 

Garanti Tüketici Kredisi Faiz Oranları

Garanti BBVA ihtiyaç kredisi faiz oranları kişilerin kişisel durumuna göre farklılık gösterebilmek ile beraber Garanti BBVA’nın ihtiyaç kredilerine uyguladığı bir oran cetveli bulunmaktadır. Garanti BBVA’nın genel olarak ihtiyaç kredilerinde uyguladığı faiz oranları ise şöyledir:

 

 • 1000 TL ile 15.000 TL arası kredi kullanmak isteyenlere, 60 ay vade seçeneği ile uygulanacak faiz oranı: %1,76
 • 000 TL ile 25.000 TL arası kredi kullanmak isteyen kişilere, 60 ay vade seçeneği ile uygulanacak faiz oranı: %1,71
 • 000 TL ile 50.000 TL arası kredi kullanmak isteyen kişilere, 60 ay vade seçeneği ile uygulanacak faiz oranı: %1,61
 • 000 TL ile 75.000 TL arası kredi kullanmak isteyenler kişilere, 60 ay vade seçeneği ile uygulanacak faiz oranı: %1,24

 

İhtiyaç Kredisi Hesaplama

İhtiyaç kredisi hesaplama araçları, bankalar tarafından sunulan bir hizmettir. Garanti BBVA Bankası, bu hizmeti resmi internet sayfası üzerinden sunmaktadır.

Bankaların sunduğu kredi hesaplama araçları yanı sıra bu hizmeti sunan internet sayfaları da bulunmaktadır. Kredi hesaplama işlemini yapmak isteyen ilgili kişi, bankanın resmi internet sayfası aracılığı ile bu işlemi gerçekleştirebilmektedir.

 

Garanti Kredi Hesaplama

Garanti BBVA kredi hesaplama aracı ile kredi hesaplama hizmeti sunmaktadır. Garanti mobil uygulaması üzerinden de kredi hesaplama imkanı bulunmaktadır. Garanti BBVA internet sitesi üzerinden hesaplama yapmak isteyen kimselerin https://m.garantibbva.com.tr/mobile-tr/bireysel/krediler/ihtiyac-kredisi.page#calcContent=UID1b3f39f adresine tıklayarak kullanmak istedikleri kredi miktarı ve vade tercihini hesaplama aracı üzerinden seçmeleri gerekmektedir.

Kredi hesaplama işlemi için bir diğer seçenek kredi hesaplama hizmeti veren internet sayfalarıdır. Kredi hesaplama hizmeti veren bu siteler sadece bir bankanın değil tüm bankaların kredi hesaplama işlemini yaparak bankaları karşılaştırma imkanı da sağlamaktadır. Kredi hesabı yapan sitelere küçük bir arama ile ulaşabilmek mümkün olmaktadır.

İlginizi Çekebilir :  Garanti BBVA Şikâyet Hattı Telefon Numarası Nedir?

 

Faiz Hesaplama Formülü

Faiz hesaplama işlemleri bankaların uyguladığı faiz sistemine göre değişiklik göstermektedir. En popüler faiz hesaplama sistemleri ise şunlardır:

 • Birleşik faiz ile hesaplama
 • Basit faiz ile hesaplama

 

Basit faiz hesaplama sisteminde faizden kazanılan para, ana paraya eklenmemektedir. Bir örnek ile açıklamak gerekirse, kişi 1000 TL kredi miktarını yıllık %10 faiz oranı ile bankadan kullanırsa basit faiz oranı şöyle hesaplanmaktadır:

 • Kişi bu borcu 1 senelik almış ise, anapara x faiz oranı x süre yani 1000 TL x %10 x 1= 100 TL

Bu durumda kişinin bankaya ödeyeceği faiz 100 TL’dir. Yine aynı kişi aynı şartlar altında bankadan 6 aylığına kredi kullanmışsa basit faiz hesaplaması şu şekilde yapılmaktadır:

 • 1000 TL x %10 x 6/12 ( bir sene 12 ay olduğu için ) = 50 TL

Kredi kullandıran banka birleşik faiz uyguluyor ise hesaplama şöyle yapılmaktadır:

 • Birleşik faizde anaparaya faiz oranı eklenmekte ve toplam anapara ( anapara + faiz getirisi ) üzerinden tekrar faiz hesaplanmaktadır. Örnek ile açıklamak gerekir ise hesaplama şu şekilde yapılmaktadır:

Kredi kullanan kimse %10 faiz oranı ile 5000 TL kredi kullanmışsa ve bunu 36 ay vade ile almışsa uygulanacak birleşik faiz uygulaması şöyle yapılmaktadır:

 • İlk sene kazanacağı faiz getirisi ana paraya eklenir.
 • Daha sonra anapara hesaplanan para olarak kabul edilip tekler faiz getirisi hesaplanır.
 • 3 sene için faiz hesaplanırken anapara son hesaplanan para olarak kabul edilir. Faiz hesaplandıktan sonra anaparaya tekrar eklenir.

 

Yani kişi 5000 TL kredi kullandığında ödeyeceği birleşik faiz miktarı 6545 – 5000 = 1545 TL’dir. Bu formüller kullanılarak Garanti BBVA ihtiyaç kredisi hesaplaması da yapılabilmektedir.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.