Kredi Destekleri ve Bankacılık

TEB Yatırım Hesapları Nelerdir?

05.04.2021
2.318
TEB Yatırım Hesapları Nelerdir?

TEB yatırım hesapları aşağıda sıralandığı gibidir:

 • TEB Altın Hesap
 • Vadeli Döviz Hesabı
 • Vadeli TL Hesabı
 • Hazine Bonosu
 • Tahvil Hesapları
 • İhbarlı Fonlar
 • Vadesiz Hesap
 • Hisse Senedi
 • VİOP Yatırımları
 • Yatırım Fonları
 • Hisse Senedi

Yukarıda verilen TEB yatırım hesapları ile bireysel yatırımlarını ya da şirket bazlı yatırımlarınızı güvenilir ve kolay bir şekilde yönetebilir, karlı kazançlar elde edebilirsiniz.

TEB Bankası Yatırım Hesabı Nasıl Açılır?

TEB Bankası yatırım hesabı açarken birden fazla yöntem ile açılması mümkündür. Bu yöntemler; en yakın TEB şubesine giderek yatırım hesabı açma, internet bankacılığı üzerinden yatırım hesabı açma, mobil uygulama CEPTTEB üzerinden hesap açma ve müşteri hizmetleri yardımı ile yatırım hesabı açmadır.

Bu yöntemlerden en çok tercih edileni TEB kurumsal internet sayfası üzerinden internet bankacılığı ile olanıdır. TEB kurumsal internet sayfası üzerinden öncelikle mevcut olan hesabınıza giriş yapılır. Eğer TEB müşterisi değilseniz ve bir mevduat hesabınız yoksa önce TEB şubelerine giderek bir mevduat hesabı açmanız gerekmektedir. Daha sonra internet bankacılığı üzerinden açılan sayfada istenen bilgiler girilir. Yatırım yapmak istediğiniz alanı da seçerek ortalama 20 dakika içerisinde hesabınızı açabilirsiniz.

En yakın TEB şubesine bizzat gidilerek yatırım hesabı başvurusunda bulunulabilir. Bunun nüfus cüzdanı aslı ve fotokopisi, şirket odaklı yatırım hesabı açılacaksa vergi belgesini de alarak TEB şubeleri üzerinden yatırım hesabınızı açabilirsiniz. Başvuru işleminde bulunduğunuz gün içerisinde hesabınız açılacaktır ve yatırım işlemlerinizi yapmaya başlayabilirsiniz.

Bir diğer yatırım hesabı açma işlemi de 0850 222 0 866 telefon numarası üzerinden TEB yatırım çağrı merkezi ile istediğiniz yatırım hesabını açma talebinde bulunabilirsiniz. TEB yatırım hesabı ama talebinde bulunduktan sonra hesap açma işlemi başlatılır.

İlginizi Çekebilir :  ING Bank Online Kredi Başvurusu Nasıl Yapılır?

Akbank mevduat hesabı nasıl açılır? Yazısını inceleyebilirsiniz.

TEB Yatırım Hesabına Nasıl Para Gönderilir?

teb bankasi yatirim hesabina para aktarma

TEB yatırım hesabına para göndermek oldukça kolay bir işlemdir. Birden fazla para gönderme seçeneği bulunmaktadır. Bankada bulunan vadesiz hesabı ile TEB yatırım hesabınızı birbirine bağlayarak hesaplar arasında CEPTETEB mobil uygulaması üzerinden kolay bir şekilde para aktarımı gerçekleştirebilirsiniz. Mobil uygulama üzerinden işlem yapmak istemiyorsanız, TEB internet bankacılığı ya da TEB şubeleri üzerinden de yatırım hesabınıza para aktarabilirsiniz.

Para aktarımı yapıldığı sırada vadesiz hesaptaki bakiyenizden işlem ücretleri ya da komisyon kesilebilmektedir. Kesilen komisyonlar yapmış olduğunuz işlem limitleri hesaplanarak kesilmektedir. Aynı zamanda işlem limitleri hesaplanarak daha önceden belirlediğiniz işlem limiti baz alınarak yeni işlem yapmaya izin verilecektir. Hisse senedi işlemleriniz dönem borcu ya da yaptığınız işlem sonucu bekleyen takas işlemleriniz varsa takas işlemi gerçekleştiği gün sonunda hesabınıza tahsil edilmektedir.

TEB Yatırım Hesabı Nasıl Kapatılır?

TEB yatırım hesabı kapatma işlemi aynı hesap işlemine olduğu gibi birden fazla yöntemi bulunmaktadır.  Vadeli, döviz, altın hesabı gibi yatırım hesaplarını kapatmak oldukça kolay lup kısa süre içerisinde gerçekleştirilebilir. Bu işlemi yaparken şubeden, internet bankacılığı üzerinden, mobil uygulama üzerinden ya da telefon bankacılığı ile yapılabilmektedir. Telefon bankacılığı üzerinden hesap kapatma işlemi şu şekilde yapılmaktadır:

 • Öncelikle 0850 200 0 666 numaralı telefon hattı aranarak müşteri temsilcisine bağlanılır.
 • Müşteri temsilcisine bağlanmadan önce sizi sesli yanıt sistemi karşılayacaktır. Sesli yanıt sistemine yapmak istediğiniz işlemi söylemeniz gerekmektedir.
 • Bu aşamada sesli yanıt sistemi sizi ilgili menüye yönlendirecektir. İster sesli yanıt sistemi üzerinden isterseniz de müşteri temsilcisine bağlanarak yatırım hesabı kapatma işlemini gerçekleştirebilmeniz mümkündür.
 • Sesli yanıt sisteminin yönlendirdiği menüden temsilciye bağlanmadan işlem yapılmak isteniyorsa önce kimlik bilgilerinizi doğrulamanız gerekmektedir.
 • Kimlik bilgileri doğrulandıktan sonra banka kartı ya da kredi kartı numarası tuşlanır ve # tuşuna basılır. Hesap kapatma dile getirilir.
 • Müşteri hizmetleri ile görüşüldüğünde ise vadesiz hesap ya da yatırım ürünleri için hesap kapatma talebinde bulunduktan hemen sonra hesap kapatma işlemleriniz birkaç dakika içerisinde gerçekleşecektir.
İlginizi Çekebilir :  ING Bank Vadeli Mevduat Hesabı Başvurusu Nasıl Yapılır?

TEB Yatırım Hesapları Komisyon Oranları Ne Kadardır?

teb bankasi ne kadar komisyon alir

TEB yatırım hesapları açarken genel olarak bir ücret talep etmemektedir. Fakat bazı yatırım hesapları için belirli oranlarda komisyon ücreti alınmaktadır. Alınan bu komisyon ücretleri her yatırım hesabı için farklı oranlardadır. TEB yatırım hesapları komisyon oranları aşağıda verildiği gibidir:

 • Pay Senedi Komisyon Oranı: Binde 2 olarak uygulanan komisyon oranına BSMV ücreti de eklenmektedir. Her iki ücret de hesap bakiyesinden kesilmektedir.
 • BIST Tahvil Bono Piyasası Doğrudan Alım- Satım Oranı: On binde 4 olarak komisyon oranı uygulanan komisyon oranına BSMV ücreti de uygulanır. Her iki ücret de hesap bakiyesinden kesilmektedir.
 • VİOP Vadeli İşlem Sözleşmesi Komisyon Oranı: On binde 5 olarak uygulanan komisyon oranına ek BSMV ücreti de kesilmektedir. Her iki ücret de hesap bakiyesinden kesilir.
 • VİOP Pay ve Endeks Opsiyon Sözleşmesi Komisyon Oranı: On binde 5 olarak uygulanan komisyon oranına ek BSMV ücreti de kesilmektedir. Her iki ücret de hesap bakiyesinden kesilmektedir.
 • VİOP Döviz Opsiyon Sözleşmesi Komisyon Oranı: On binde 5 olarak uygulanan komisyon oranına ek BSMV ücreti de kesilmektedir. Her iki ücret de hesap bakiyesinden kesilmektedir.
 • Varant Komisyon Oranı: Binde 4 olarak uygulanan komisyon oranına ek BSMV ücreti de kesilmektedir. Her iki ücret de hesap bakiyesinden kesilmektedir.
 • İnternet İşlemi- Endeks Bazlı Vadeli Kontrat Başı Komisyon Ücreti: 2 TL alınmaktadır. Ücrete ek olarak BSMV ücreti de kesilmektedir. Her iki ücret de hesap bakiyesinden kesilmektedir.
 • İnternet İşlemi- Endeks Hariç Vadeli Kontrat Başı Komisyon Oranı: On binde 5 olarak komisyon oranına ek olarak BSMV ücreti de kesilmektedir. Her iki ücret de hesap bakiyesinden düşmektedir.
 • Kredi Faiz Oranı: GLP (Geç Likidite Pencere) ücretinden komisyon ücreti alınmaktadır. Aynı zamanda 7 TL de işlem ücreti olarak hesap bakiyesinden düşmektedir.
İlginizi Çekebilir :  Garanti BBVA POS Başvurusu Nasıl Yapılır?

Hesap saklama işlemlerine de ücret ve komisyon kesilmektedir. Bu ücret ve komisyon oranları ise şu şekilde belirlenmiştir:

 • Hisse Saklama (Piyasa Değeri): 3 aylık ödemeler halinde alınan komisyon, SPA günlük bazda hesaplanmaktadır. Yapılan ödemelere BSMV işlem ücretleri de dahildir. On binde 21 olarak da saklama komisyonu kesilmektedir.
 • İşlem Görmeyen Hisse Saklama: Binde 2 olarak komisyon ücreti alınmaktadır. Buna ek olarak BSMV işlem ücreti de kesilmektedir.
 • Müşteri İsmine Saklama Bakım Komisyonu: Yılda bir kez alınan bu ücret BSMV ücreti de dahil olmak üzere 85,71 TL’dir. Alınan bu ücret TÜFE oranına ve aracı kurum ile değişiklik göstermektedir.
 • Kaydileştirme İhraç Hizmetleri Komisyonu: Binde 2 olarak belirlenmiş olan bu komisyona ek olarak BSMV ücreti de kesilmektedir ve hesap bakiyesinden kesinti yapılmaktadır.
 • Sermaye Artırımı Bedelli ya da Bedelsiz Komisyon Oranı: Bu komisyon oranı hissetleri üzerinden alınmakta olup nominal değer üzerinden hesaplanır. BSMV ücretleri de dahildir ve on binde 7,875 oranında komisyon kesilmektedir.

ING Bank Yatırım hesapları nelerdir? Yazısına da göz atabilirsiniz.

TEB Hisse Senedi Hesabı Nasıl Açılır?

TEB hisse senedi hesabı açmak için kurumsal internet sayfası üzerinden CEPTETEB ile ya da CEPTETEB mobil uygulama üzerinden hesap açma işlemleri yapılabilmektedir. İnternet bankacılığı ya da mobil uygulama üzerinden “Yatırım İşlemleri” semesinden “Hisse Senedi” yatırım hesabı seçilir. Çıkacak olan sayfada istenen bilgiler girildikten ve onaylandıktan sonra TEB yatırım hesabınız açılmış olacaktır. Hisse senedi yatırı hesaplarında açılış komisyonu alınmaktadır. Bu komisyon binde 2 oranındadır.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.