Kredi Destekleri ve Bankacılık

Akbank Şifremi Unuttum, Ne Yapmalıyım?

30.05.2021
4.672
Akbank Şifremi Unuttum, Ne Yapmalıyım?

Akbank şifre unutulduğu zaman, Akbank’ın sunduğu avantajlardan biri olan SMS yardımıyla Akbank banka kart şifresi sıfırlanabilmektedir. Neo kart şifresi sıfırlamak için “BKSIFRE” yazıldıktan sonra bir boşluk bırakarak şifre sıfırlamak istenen banka kartının son 4 rakamı yazarak “4425”e gönderilmesi yeterli olacaktır. Yeni şifre kişiye SMS yolu ile iletilecektir. Yeni şifre ilk kullanımında aktif olur ve 7 gün içinde değiştirilmesi gerekmekte olup aynı zamanda 7 gün boyunca değiştirilmeyen şifreler kilitlenir. Axess, Free, Wings kredi kartlarının şifresini sıfırlamak için “KKSIFRE” yazıp bir boşluk bırakarak sıfırlamak istenen kartın son 4 hanesi girilip “4425” e gönderilmesi yeterli olacaktır. Yeni şifre kişiye SMS ile iletilecek olup ilk kullanımla birlikte Akbank şifre aktif hale gelmektedir.

Akbank Kolay Giriş Nedir?

Akbank kolay giriş ile artık Akbank Mobil’e şifresiz, çok daha hızlı girilmekte olup Akbank Mobil’in yeni özelliği olan Kolay Giriş ile Akbank Mobil’e girerken kullanmak istenen güvenli giriş yöntemini kişiler belirleyebilir. Kolay Giriş ile Akbank Mobil’e istenen dönem aralığında ister şifresiz ister parmak iziyle ya da yüz tanıma özelliği ile hızlı ve güvenli giriş yapılabilir. Kolay giriş tercihini güncellemek için, Akbank Mobil’e giriş yapılıp, sağ üst bölümdeki menüden “Güvenlik Ayarları”nı seçilir. Kolay girişe tıklanarak kolay giriş yöntemi ve kullanılmak istenen dönem aralığı belirlenir ve tercih onaylanır.

Akbank Cep Şifre Nedir?

Akbank Cep Şifre, Akbank Direkt İnternet işlemlerinde kişiden SMS yoluyla onay alma işlemidir. Akbank Direkt İnternet’e girişte Müşteri Numarası, Kullanıcı Kodu ve Akbank Direkt Şifresi’ne ek olarak Cep Şifre kullanılması gerekmektedir. Bununla birlikte, Akbank Direkt İnternet’ten yapılan tüm para transferi (Havale, EFT gibi), Kredi Kartı İşlemleri ve Bağışlar gibi birçok işlemi de Cep Şifre ile gerçekleşir. Cep Şifre ile ilgili her türlü konuda 444 25 25 Telefon Şubesinden yardım alınabilir.

Cep Şifre Kullanırken Dikkat Edilmesi Gerekenler

nelere dikkat edilmeli cep sifre kullanirken

Cep şifre kullanırken önem verilmesi gereken eğer Cep Şifre kişiye 3 dakika içinde ulaşmazsa, telefonun mesaj hafızasının dolu olmadığından, kapsama alanı içinde olduğundan emin olduktan sonra yeniden Cep Şifre talebinde bulunulabilir. Cep Şifresi 3 kez hatalı girilmesi durumunda Cep Şifresi kilitlenecektir. Bireysel müşteriler Cep Şifre kilidini açtırmak için 444 25 25 Telefon Şubesi’ni arayabilir ya da en yakın Şubemize başvurabilirler. Kurumsal müşteriler ise bu işlem için Şubelerine başvurmalıdırlar.

İlginizi Çekebilir :  Ziraat Bankası Trafik Sigortası Teklif Alma ve Ücretleri

Akbank POS başvurusu nasıl yapılır? Yazısını inceleyebilirsiniz.

Hangi Durumlarda Cep Şifre Kullanılmamaktadır?

Cep Şifre kullanımı olmayan durumlar, ​Akbank Direkt İnternet’te Mobil İmza kullanan Bireysel müşteriler, Cep Şifrenin kullanıldığı tüm işlemlerde Mobil İmza kullanmaya devam edebilirler. Eğer Cep telefonu bilgisi bankada kayıtlı ya da güncel değil ise Cep Şifre kullanılamaz. Bu durumda, Bireysel müşteriler, herhangi bir Akbank Şubesi’nden, Kurumsal müşteriler ise bağlı oldukları Şubelerden cep telefonu numaraları güncellemelidir.

Akbank Şifreci Nedir?

Akbank Şifreci, Akbank Mobil ve İnternet’e giriş ve finansal işlemlerde kullanılan tek kullanımlık şifreleri üreten bir şifre cihazıdır. Cep telefonuna SMS ile gönderilen Cep Şifre’ye alternatif olarak geliştirilmiştir. Bireysel ve Kurumsal müşterilerin kullanabileceği bu ürün İnternet bağlantısı kullanmayan, elektronik bir cihaz olup pil ile çalışmaktadır.

Akbank Şifreci Nasıl Alınır?

Akbank Şifreci almak için en yakın şubeye başvurulmalıdır. Cihaz bedeli 35 TL olarak hesaba yansıtılır. Akbank Şifreci cihazı, kullanım kılavuzu ve kılıfı ile birlikte talep sırasında belirtilen adrese kargo ile gönderilecektir. Yurt dışına da gönderim yapılabilmektedir. Kurumsal müşteriler, kurum hesabından tahsil edilecek ücret karşılığında her bir kullanıcıları için ayrı bir Akbank Şifreci talep edebilmektedir.

Akbank Şifreci Nasıl Aktif Edilir?

Akbank Şifreci cihazı açılması için, adrese teslim edilen cihazı aktive edilmesi gerekmektedir. Aktivasyon işlemi, Akbank İnternet’te “Kişisel Ayarlar” menüsündeki “Akbank Şifreci” adımında yer alan “Aktivasyon” menüsünden yapılabilir. Cihazın arkasında yer alan “Cihaz Seri Numarası” ve cihaz ile üretilen iki adet Akbank şifre girerek işlem tamamlanabilir.

Akbank Şifreci Nasıl Kullanılır?

akbank sifreci nedir

Akbank Şifreci kullanımı için aktivasyon sonrasında Akbank Mobil veya İnternet girişlerinde Akbank Şifreci ile üretilen şifreler girilebilir. Akbank Şifreci kişinin yanında değilken Akbank Mobil veya İnternet’e girilmek istenirse, alternatif olarak cep telefonuna SMS ile gönderilen tek kullanımlık şifre ile giriş yapılabilir. Akbank Mobil veya İnternet girişinde fazla sayıda hatalı şifre girilmesi durumunda, Akbank Şifreci bloke olmakta olup bu blokeyi açmak için kart bilgileriyle beraber Akbank Şifreci “Bloke Açma” sayfasından işlem yapılabilir. İstenirse en yakın şubeye giderek de bloke kaldırılabilir.

İlginizi Çekebilir :  TEB Esnaf Kredisi Başvurusu ve Şartları 2021

Akbank Direkt Üzerinden Neler Yapılabilir?

Akbank Direkt üzerinden yapılabilen işlemler şu şekildedir:

 • Kredi Başvurusu
 • Kredi Kartı Başvurusu
 • Hesap Açma kapama
 • Kredi ve Kredi Kartı Borcu Ödeme
 • Fatura Ödeme
 • Kurum Ödemeleri
 • Alışveriş taksitlendirme
 • Yatırım İşlemleri
 • Döviz İşlemleri
 • Kredi Kartı İşlemleri
 • Kredi İşlemleri gibi daha birçok işlem kolayca şubeye gitmeden yapılabilir.

Akbank Direkt İnternet Bankacılığı Şifresi Alma Formu

Akbank Direkt İnternet Bankacılığı şifresi alma formunu doldurmak için dikkat edilmesi gereken durumlar mevcut olup şu şekildedir.

Kimlik Bilgileri: Burada anne kızlık soyadı ile ilgili bilgiler istenecek, bu soyadın iki harfi kişiye sorulacaktır. Detaylı açıklamanın formda olduğu görülecektir. Akbank kişiden hiçbir zaman anne kızlık soyadının tamamını istememektedir.

Kredi Kartı ile ilgili Bilgiler: Burada on altı haneli kredi kartının son 4 hanesi kişiden istenecektir. Bunları doğru bir şekilde doldurduktan sonra DEVAM butonuna tıklayarak sonraki aşamaya geçilmelidir.

Kredi Kartı Şifresi: Son 4 hanesi yazılan kredi kartının şifresi bankamatikte kullanılan şifre yazılmalı ve devam edilmelidir.

Cep Telefonuna Onay Kodu: Tüm bu aşamaların tamamlanması ile birlikte; Akbank tarafından banka kayıtlarında görülen cep telefonuna bir kısa mesaj gönderilecektir. Bu kısa mesajda yer alan onay kodunu yazdıktan sonra ise tekrar devam diyerek, sonraki aşamaya parola belirleme bölümüne geçilmektedir.

Akbank Direkt Şifrenizi Belirleyin: Parola iki defa arka arkaya yazdıktan sonra son onayı da yaparak artık Akbank Direkt internet bankacılığı şifresi alınmış olunur ve böylelikle platforma bu şifre ile bu noktadan sonra giriş yapılabilir.

Akbank kimin bankası, kaç şubesi var? Yazısına da göz atabilirsiniz.

Akbank Direkt Şifresi Unutulduğunda Ne Yapılmalı?

Akbank Direkt şifresi unutulursa, bankaların güvenlik nedeniyle 3 veya 6 aylık periyotlarda İnternet Bankacılığı şifreleri değiştirme şartı sunması, hatırlamayı daha da zor hale getirebilmektedir. Akbank Direkt şifresi unutulursa genel süreç Akbank Direkt yeni şifre alma ile tamamen aynı olduğu söylenebilir. Bunun için yapılması gereken müşteri hizmetlerini aramak ya da bunun yerine Akbank Direkt internet sitesinden veya mobil uygulamasından “Şifremi Unuttum” bölümüne giriş yapıp, ilgili güvenlik süreçlerini tamamlamaktır. Bu aşamada cep telefonu kişinin yanında olması oldukça önemli olmakla birlikte onay işlemleri aşamasında kişiye onay SMS mesajı gönderilecektir. Aynı zamanda kimliğin de kişinin yanında olması daha doğru olacak ve bunun sebebi ise güvenlik nedeniyle birtakım kimlik bilgilerine ilişkin soruların sorulabilmesi durumu içindir. Unutulan Akbank şifre işlemi ortalama 5 dakika içerisinde ilgili işlemler tamamlayarak yenilenebilmektedir.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.