Kredi Destekleri ve Bankacılık

Ziraat Bankası Vadeli Ve Vadesiz Hesap Açma Nasıl Yapılır?

15.11.2019
2.006

Ziraat Bankası vadeli ve vadesiz hesap açtırma işlemi için Ziraat Bankası şubelerine başvuru yapılır. Bu hesaplar sayesinde birçok bankacılık işlemi gerçekleştirilir. Vadesiz hesaplar ile EFT, hesaptan fatura ödeme, para transferi gerçekleştirme gibi birçok işlem yapılabilir. Vadeli hesaplar ile aynı işlemler sağlanırken aynı zamanda faiz getirisi elde edilir. Bankalar vadeli hesaplar yoluyla, müşterilerin birikim de elde edebilmesine olanak sağlarlar. Ziraat Bankası vadeli ve vadesiz hesap açma başvurusu adımlarını, hesaplar ile yapılabilecek bankacılık işlemlerini, farklı vadelere sahip hesapların faiz kazançlarını ve hesaplar arası farklar hakkında bilgileri, alt başlıklardan öğrenebilirsiniz.

Ziraat Bankası Vadeli Ve Vadesiz Hesap Avantajları

Ziraat Bankası vadeli ve vadesiz hesap fırsatları arasında, bankacılık işlemlerinin kolaylıkla yapılabilmesi konusu yer alır. Vadeli ve vadesi hesaplara ilişkin avantajlar şu şekilde sırlanır:

 • Vadeli hesaplar ile online bankacılık işlemleri sağlanır. İnternet üzerinden para transferleri ve fatura yatırma işlemleri yapılabilir.
 • Vadeli hesaplar yoluyla, belirlenen vade süresi içerisinde faiz kazancı elde edilir.
 • Vadesiz hesaplar ile internet bankacılığı işlemleri, fatura yatırma işlemleri, hesaptan hesaba para gönderme işlemleri yapılabilir.

Bu avantajlardan faydalanmak için vadeli ve vadesiz hesapların açılışı, Ziraat Bankası şubelerinden sağlanır. Şubelere gerekli evraklar ile gidilip, tercih edilen hesap çeşidinin açılması için talepte bulunulur.

Ziraat Bankası Vadeli Ve Vadesiz Hesaplar Arası Farklar

Ziraat Bankası’nın vadeli ve vadesiz hesap farklılıkları, birikim fırsatları açısından değerlendirme yapıldığında ortaya çıkmaktadır. İki hesap arasında bulunan farklar şu şekilde sıralanır:

 • Vadesiz hesaplar üzerinden birikim yapılmaz.
 • Vadeli hesaplar üzerinden, belirlenen vade süresi içerisinde uygun faiz oranları üzerinden kazanç sağlanır.
 • Vadeli hesap açılışında belirli bir vade süresi ayarlanır. Bu süre içerisinde hesaptan para çekimi yapılmaması gerekmektedir. Vade süresi tamamlandığında, hesap açılışında belirlenen faiz oranı kadar getiri elde edilir.
 • Vadesiz hesaplarda, belirlenen her hangi bir vade süresi bulunmaz ve her an hesaptan para çekimi sağlanabilir. Bu özelliğin olmaması sebebi ile hesap üzerinden faiz getirisi elde edilemez.
İlginizi Çekebilir :  Denizbank Mevduat Hesabı Nasıl Açılır?

Bu iki farklı hesap çeşidine yönelik hesap açılış işlemleri Ziraat Bankası şubelerinden yapılır. Başvuru sırasında vadeli hesaplar için belirlenen vade süresi ve faiz getirisi oranları müşteri temsilcileri danışmalığı ile kişiye en uygun yapıda belirlenir.

Ziraat Bankasından Bir Ay Vadeli Hesap Açtırma

Ziraat Bankası bir ay vadeli hesap açılışı için Ziraat Bankası şubelerine başvuru sağlanır. Bir ay vade seçeneği ile açılan vadeli hesaplar üzerinden, aylık faiz getirisi elde edilir. Bir ay vadeli hesap açılışı ile elde edilecek faiz getiri hakkında detaylar şu şekilde sıralanır:

 • Ziraat Bankasından 10 bin tl limitli vadeli hesap açılışı yapıldığında, aylık 100 tl faiz getirisi elde edilir. Bu hesap açılışı ile banka aylık 100 tl ekstra faiz getirisine hesaba yatırır.
 • Ziraat Bankasından 5 bin tl limitli ve bir ay vadeli hesap açılışında, aylık 50 tl faiz getirisi elde edilir. Bu yol ile vadeli hesapta ekstra 50 tl birikim yapılır.

Kazanılan faiz getirisi, hesaba yatırılan para miktarına bağlı olarak değişir. Yatırılan parasal tutar ne kadar fazla olursa, bankanın vereceği faiz getirisi de o kadar yükselmektedir. Ziraat Bankası vadeli ve vadesiz hesap açma işlemleri arasında oluşan en büyük fark, vadeli hesaplardan faiz getirisi elde edilebilmesidir.

Ziraat Bankasından 60 Gün Vadeli Hesap Açtırma

Ziraat Bankası iki ay vadeli hesap açılışı için Ziraat Bankası şubelerine müracaat edilmelidir. Ziraat Bankası iki ay vadeli hesap ile elde edilen birikim tutarları şu şekilde sıralanır:

 • Ziraat Bankasından iki ay vade ile 5 bin tl limitli hesap açılışı yapıldığında, 60 gün sonunda 88 tl faiz getirisi elde edilir.
 • Ziraat Bankasından iki ay vadeli 10 bin tl limitli hesap açıldığında, 60 gün sonunda 177 tl faiz getirisi elde edilir.
İlginizi Çekebilir :  Garanti BBVA Kariyer İş Başvurusu Nasıl Yapılır?

Bu getiriler kullanılarak, hesapta birikim sağlanır. Bu birikim olanakları vadesiz hesaplarda kullanılamamaktadır. Vadesiz hesaplar ile sadece, para transferi, EFT, fatura ödemeleri gibi bankacılık işlemleri yapılabilmektedir.

Ziraat Bankasından Üç Ay Vadeli Hesap Açtırma

Ziraat Bankası üç ay vadeli hesap açılışı için Ziraat Bankası şubelerinden başvuru yapılmalıdır. Bu hesap çeşidi ile 180 gün sonunda, bankanın belirlemiş olduğu faiz oranı üzerinden ekstra birikim elde edilir. Ziraat Bankası üç aylık vadeli hesap açılışı ile elde edilen birikim tutarları şu şekilde sıralanır:

 • Ziraat Bankası üç ay vadeli hesap, 10 bin tl limit ile açılırsa, 180 gün sonunda 503 tl faiz getirisi elde edilir.
 • Ziraat Bankası üç ay vade seçeneğine sahip vadeli hesap 5 bin t limit ile açılırsa, 180 gün sonunda 251 tl faiz getirisi elde edilir.

Faiz getirileri uygulanan vade süresine ve hesap açılışında yatırılan parasal tutara göre şekillenmektedir. Üst başlıklarda da yer aldığı gibi 10 bin tl üzerinden açılan bir aylık vadeli hesaplarda farklı, üç aylık vadeli hesaplarda farklı getiriler elde edilmektedir. Vade süresi uzatıldıkça ve hesaba aktarılan birikim miktarı artmaktadır.

Ziraat Bankası Vadesiz Hesap Özellikleri Nelerdir?

Ziraat Bankası’nın vadesiz hesap özellikleri arasında bankacılık işlemlerinin kolaylıkla yapılabilmesi yer alır. Birikim yapmayı düşünmeyen kişile, vadesiz hesap açılışını tercih ederler. Vadesi hesaplar yardımıyla yapılabilen işlemler şu şekilde sıralanır:

 • Vadesi hesap açılışı ile, hesap üzerinden online bankacılık işlemleri sağlanabilir.
 • Vadesiz hesap ile para transferi, fatura yatırma işlemleri yapılabilir.
 • Vadesiz hesaplar ile maaş çekim işlemleri yapılabilir. Maaş alım hesapları, vadesiz hesap çeşitleri üzerinden açtırılabilir.

Vadeli ve vadesiz hesapların açılması için Ziraat Bankası şubelerinden başvuru yapılır. Başvuru işlemlerinin nasıl yapılacağını, alt başlıklardan öğrenebilirsiniz.

İlginizi Çekebilir :  Yapı Kredi Satılık Gayrimenkuller Nasıl Görüntülenir ve Başvurulur?

Ziraat Bankası Vadesi Hesap Açılış Başvurusu

Ziraat Bankası vadesiz hesap açılışı müracaatı, Ziraat Bankası şubelerine yapılır. Kişi kendine en yakın Ziraat Bankası şubesine gider. Daha sonra izlenecek adımlar şu şekilde sıralanır:

 • Banka gişe çalışanlarına, Ziraat Bankasından vadesiz hesap açtırılmak istendiği iletilir.
 • Banka gişe çalışanına, TC kimlik numarası, nüfus cüzdanı ve ikamet adresi bilgisi iletilir.
 • Bu evraklar iletildikten sonra, ‘’vadesiz hesap açılış formu’’ doldurulur.
 • Bu formda iletişim bilgileri, TC kimlik numarası ve imza gibi kişisel bilgiler talep edilir.
 • Formun doldurulması ile form çalışanlar tarafından sisteme işlenir ve hesap açılışı sağlanır.

Bu adımlar ile hesap açılış işlemi tamamlanır. Hesap üzerinden tercih edilen bankacılık hizmetleri kolaylıkla gerçekleştirilebilir.

Ziraat Bankası Vadeli Hesap Açılış Başvurusu

Ziraat Bankası vadeli hesap açılışı müracaatı, Ziraat Bankası şubelerine yapılır. Kişi kendine en yakın Ziraat Bankası şubesine gitmelidir. Başvuru için daha sonra izlenecek adımlar şu şekilde sıralanır:

 • Ziraat Bankası şubesi gişe çalışanlarına, vadeli hesap açılmak istendiği belirtilir.
 • Gişe çalışanlarına, TC kimlik numarası, nüfus cüzdanı ve ikamet adresi bilgisi iletilir.
 • Daha sonra çalışanlar eşliğinde bankanın faiz getirisi oranları ve vade süresi koşulları hakkında bilgilendirme sağlanır.
 • Bilgisi aktarılan seneklerden kişiye en uygun yapıda olan vade süresi seçilir.
 • Bu sürenin bilgisinin yer aldığı’’ vadeli hesap açılış formu’’ kişi tarafından doldurulur ve imzalanır.

Bu adımlar sonucu form sisteme işlenir ve vadeli hesabın açılışı sağlanır. Vadeli hesap üzerinden belirlenen vade süresince, faiz getirisi elde edilir. Bu faiz getirileri hesap içerisinde banka tarafından yatırılır ve birikim koşulları sağlanır. Ziraat Bankası vadeli ve vadesi hesap açma işlemlerinde aynı evraklar teslim edilir. Başvuru aşamasında talep edilen evraklar aynı olup, açılan hesaplara dair özellikler farklılıklar gösterir.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.