Kredi Destekleri ve Bankacılık

Akbank Kimin Bankası, Kaç Şubesi Var?

24.05.2021
1.868
Akbank Kimin Bankası, Kaç Şubesi Var?

Akbank’ın hisselerinin en büyük bölümü Sabancı Holding’e aittir. Banka ülkemizde hizmet veren özel bir bankadır. Akbank 30 Ağustos 1948 yılında Adana’da pamuk yetiştiriciliği yapan çiftçilere finansal olarak destek vermek amacı ile kurulmuştur. İlk olarak Adana ve çevresindeki bölgelere finansal destek sağlamak amacı ile Adanalı iş adamları olan Nuh Naci Yazgan, Hacı Ömer Sabancı ve Nuri Has tarafından kurulmuştur ve yıllar içinde büyüyerek Türkiye’nin en büyük yedinci bankası olmuştur. Akbank’ın açılımı Adana- Kayseri Bankası’dır.

Akbank yurt genelinde 21 bölge ve genel müdürlük ve 13 binin üzerinde çalışana sahip bir şekilde faaliyet gösteriyor. Yurt içinde faaliyet gösteren 713 tane şubesi ve 4900 üzeri ATM’si bulunmaktadır.

Akbank’ın Ortaklıkları Nelerdir?

Akbank’ın ortaklık tablosunda gösterildiği gibi %48.9’luk hissesi ile Sabancı Holding’e ait, %51.1’lik hisseleri ise halka açık durumdadır. Akbank ortakları içinde daha önceleri Amerikalı olan Citibank’ta vardı. Bu durumun nedeni ise 2001 yılında gerçekleşen ekonomik kriz yüzünden yabancıların sektöre ilgi gösterip yatırım yapmasıdır. 2007 yılında Amerikalı Citibank almış olduğu hisselere 3.1 milyar dolar, %20’lik hisse, vermiştir. İleriki yıllarda meydana gelen Amerika’daki kriz sebebiyle Citibank hisselerini satışa çıkarmıştır.  Yaklaşık 9 yıl süren Citibank ortaklığı 2015 yılında son kalan %9.9’luk hissenin de satılması ile son bulmuştur. Şu an Akbank’ın sahibi ve yönetimi Sabancı ailesi tarafından sürdürülmektedir.  Akbank’ın genel müdürlüğüne Hakan Binbaşıgil atanmıştır. Suzan Sabancı Dinçer’ Akbank’ın yönetim kurulu başkanı olarak görev yapmaktadır.

Ayrıca Suzan Sabancı Dinçer 2009 yılında kurulan Akbank Uluslararası Danışma Kurulunun başkanlığını da yapmaktadır. Akbank 1948 yılında kurulmuştur ve Temmuz 1950 yılında ilk şubesini İstanbul Sirkeci’de açmıştır. Akbank’ın genel müdürlüğü 1954 yılında İstanbul’a taşınmıştır. 1963 yılında Akbank, tüm finansal işlemleri otomatik olarak halleden bir sistem kullanmaya başladı. Akbank ilk Almanya temsilciliğini 1964 yılında Frankfurt’ta açmıştır. Akbank 1990 yılında hisselerini halka açmıştır.

İlginizi Çekebilir :  Denizbank Yatırım Hesapları Nelerdir?

1998 yılında uluslararası piyasada American Depository Receipt olarak faaliyet gösterir hale gelmiştir.  1983 yılında yurt dışında kurulan ilk Türk özel sektör bankası olan Ak International Ltd. hizmete açmıştır (daha sonra adı Sabancı bank olarak değiştirildi.). 1998 yılında Almanya’nın Frankfurt şehrine açılan ilk temsilcilik şubeye dönüştürülmüştür. Akbank 1999 yılında internet bankacılığı sistemine geçiş yaptı. 2001 yılında çağrı merkezi faaliyet göstermeye başladı. Yine 2001 yılında Hollanda’da ikinci yurt dışı şubesini açtı. (Akbank N.V.). 2011 yılında cepten ödeme sistemini kullanmaya başladı. 2012 yılında mobil bankacılık ve internet şubesi bankacılığı birleştirilmiştir.

2017 yılında kullanılmaya başlanan blockchain sistemi ile yurt dışına para gönderip yurt dışından para çekebilme işlemleri gerçekleştirildi. Akbank 2017 yılında Brand Finance tarafından hazırlanmış olan “dünya 500 en iyi banka markası” sıralamasında 6. Kez “Türkiye’nin en değerli markası” olmuştur. 500 banka arasında 94’ü arasına girmiştir Ayrıca yine Brand Finance’nin 2015 yılında yaptığı “Dünyanın en değerli 500 markası” araştırmasında “Türkiye’nin en değerli markası”olmuştur.

2019 yılında Euromoney Mükemmellik ödülleri ile dünyanın en iyi dijital bankası seçildi. 2021 yılında Türkiye’de ilk digital first kredi kartını müşterilerine veren bankadır.

Akbank satılık gayrimenkuller nasıl görüntülenir ve başvurulur? Yazısına göz atabilirsiniz.

Akbank Bankacılık Uygulamaları ve Yenilikleri Nelerdir?

akbank bankacilik uygulamari hangileridir

Akbank yenilikçi bir bankadır. Teknolojiyi yakından takip ederek en son çıkan teknolojik gelişmeleri bankacılık uygulamaları şekline uyarlayarak müşterilerine hizmet sunmaktadır. Akbank’ın kendisine uygun şekilde uyarlamış olduğu bu yenilikler gerek internet bankacılığında gerek mobil bankacılıkta gerekse fiziki bankacılık şubelerinde uygulanarak yapılacak işlemlerin en hızlı şekilde halledilmesiyle müşterilerine en kaliteli hizmet sunmak amaçlanmıştır.  İnsanların fiziki şubelere gelip işlem yapmak için uğraşmaları yerine bulundukları yerden işlem yapmaları hedeflenmiştir. Belli başlı yenilikler QR kod ile işlemler, yüz tanıma sistemi, yüz tanıma sistemi ile ödemeler yapabilme, parmak izi sistemi, sesli komut sistemi, telefona gelen SMS kodları ile işlem yapma gibi yenilikler örnek verilebilir.

 • KOBİ bankacılığı
 • Hazine işlemleri
 • Özel bankacılık
 • Kurumsal ve yatırım bankacılığı
 • Bireysel bankacılık
 • Ticari bankacılık
 • Uluslararası bankacılık
İlginizi Çekebilir :  Yapı Kredi Mevduat Hesabı Nasıl Açılır?

Akbank’ın Kültür Sanat Faaliyetleri Nelerdir?

akbankda ne gibi sanat faaliyetleri bulunur

Akbank kültür ve sanat alanında da faaliyet gösteren bir bankadır. Akbank 1993 yılında Akbank Sanat merkezini kurmuştur. Kurulan Akbank Sanat 2003 yılından sonra çağdaş sanata yönelmiştir ve bu yönelim sonucu uluslararası sanatçıların sanat eserlerini düzenlediği sergilerde sergilemiştir. Akbank Sanat yıllarca birçok sergiler konferanslar, söyleyişiler düzenlemiş birçok konserlere ve film gösterimlerine ev sahipliği yapmıştır. Akbank Sanat tarafından yapılmış olan bazı kültür sanat etkinlikleri şu şekilde sıralanabilir;

 • Akbank caz festivali
 • Salvador Dali sergisi
 • Rodin sergisi
 • Akbank kısa film sergisi
 • Uluslararası İstanbul film festivali
 • Akbank çocuk tiyatrosu
 • ZERO Geleceğe Geri Sayım sergisi
 • Cirque du Soleil topluluğu

Akbank esnaf kredisi başvurusu ve şartları 2021 Yazısını da inceleyebilirsiniz.

Akbank’ın Almış Olduğu Ödüller Nelerdir?

Akbank aldığı pek çok ödül mevcuttur. Yenilikçi bir anlayışa sahip bankanın hizmet ve faaliyetleriyle aldığı ödüller şunlardır:

 • Euromoney tarafından verilen Türkiye’nin en iyi bankası
 • Emea Finance tarafından verilen Türkiye’nin en iyi bankası
 • World Finance tarafından verilen Türkiye’nin en iyi bankası
 • Euroweek tarafından verilen en iyi Türk kredisi ödülü
 • Imi Eğitim yönetim ve organizasyon 2009 İstanbul çağrı merkezi ödülleri en iyi çağrı merkezi ve en iyi müşteri deneyimi ödülleri
 • Global Finance tarafından verilen Türkiye’nin en iyi bankası, en iyi dış ticaret finansmanı hizmetleri bankası, Avrupa’nın en iyi bilgi güvenliği girişimleri ödülü, en iyi online mevduat kazanımı ödülü, en iyi döviz işlemleri bankası
 • American Turkish Council (ATC)& Türk Amerikan İş Konseyi tarafından verilen ticari liderlik ödülü
 • Stevie Awards tarafından verilen fish-2009 finansal hizmetler kategorisinde “en iyi hizmet ödülü”
 • Türkiye Halkla İlişkiler Derneği (TÜHİD) tarafından verilen altın pusula ödülleri
 • Oscard tarafından verilen fish-Avrupa “2009 en iyi sadakat ve ödül programı” dalında birincilik
 • Kristal Elma Akbank Caz festivali reklam film- en iyi TV reklamı ödülleri
Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.