Kredi Destekleri ve Bankacılık

ING Bank Vadeli Mevduat Hesabı Başvurusu Nasıl Yapılır?

12.05.2021
1.692
ING Bank Vadeli Mevduat Hesabı Başvurusu Nasıl Yapılır?

ING Bank mevduat hesabı açmak için bankanın telefon ve internet kanalları kullanılır. Banka şubesi üzerinden de vadeli mevduat hesabı açmak için başvurular kabul edilir. Ancak korona virüsü nedeni ile birçok hesap işleminin internet üzerinden yapılması istenir. ING Bank vadeli mevduat hesabı açmak için internet şubesi ve cep bank uygulaması tercih edilebilir. Müşteri hizmetleri 7 gün 24 saat boyunca kesintisiz hizmet verir ve banka müşterisi olmayan kişiler tarafından da kullanılabilir.

Vadeli ve Vadesiz Mevduat Hesabı Farkı Nedir?

Vadeli – vadesiz mevduat hesaplarının farkları arasında işlem kısıtlaması ve faiz kazancı listenin başında yer alır. Vadesiz hesapların süresi bulunmaz ve bu neden ile para çekme ve / veya yatırma gibi işlemler her zaman gerçekleştirilebilir. Vadesiz hesaplardan faiz kazancı elde edilemez. Vadeli mevduat hesapları ise birikim parasının yani ana para miktarının faiz ile artması anlamına gelir. Vadeli mevduat hesabı ile kazanç elde etmek isteyen kişiler ING Bankası internet sitesi üzerinden hesap açabilir. Hesap açma başvurusunun ardından müşteri temsilcisi tarafından hesap detayları müşteriye iletilir.

Vadesiz Mevduat Hesabı Nasıl Açılır?

Vadeli mevduat ING Bank üzerinden açılabilen hesap türleri arasında yer alır. Vadeli mevduat hesabı bankanın farklı platformları üzerinden açılabileceği gibi banka şubesi üzerinden de açılabilir. Vadesiz mevduat hesabı açmak için bankanın belirlediği alt ve üst limitlere uymak ve vade tercihini doğru yapmak gerekir. Vadesiz mevduat hesabı açmak için müşterilerin 18 yaşından büyük olması gerekir. 18 yaşından küçük olan kişilerin ebeveyn izni ile işlem yapmasına ve / veya ebeveynlerinin onların yerine birikim yapmasına izin verilir.

Vadeli Mevduat Hesabı Başvuru Kanalları Nedir?

ing bank vadeli mevduat hesabi basvuru yerleri

ING Bank vadeli mevduat hesabı başvurusu yapmak için bankanın belirlediği kanalların kullanılması gerekir. Çevrim içi bankacılık hesapları ve telefon bankacılığı üzerinden işlem yapılabilir. Bankanın vadeli mevduat hesabı başvurusu aldığı kanallar şunlardır:

 • İnternet sitesi
 • Cep şube uygulaması
 • İnternet bankacılığı
 • Müşteri hizmetleri
 • Çağrı merkezi
 • Banka şubesi
İlginizi Çekebilir :  Ziraat Bankası Vadeli ve Vadesiz Altın Hesabı

Üzerinden vadeli mevduat hesabı başvurusu yapılabilir. İnternet bankacılığı ve cep şube sadece ING Bank müşterileri tarafından kullanılır.

TEB Vadeli mevduat hesabı başvurusu nasıl yapılır? Yazısını inceleyebilirsiniz.

Vadeli Mevduat Hesabı Farklı Para Birimlerinde Açılabilir Mi?

ING Bank vadeli mevduat döviz cinsi üzerinden de açılabilir. ING Bank üzerinden vadeli mevduat hesabı açmak isteyen kişiler için 3 farklı para birimi sunulur. Bu para birimlerine göre ana para alt limiti, vade, stopaj oranı ve faiz oranı belirlenir. Vadeli mevduat hesabının açılabildiği para birimleri şunlardır:

 • Türk lirası
 • Euro
 • Dolar

İlgili 3 döviz cinsi üzerinden ING Bank vadeli mevduat hesabı açılmasına izin verir. Ara dönemler içerisinde ise faizden kazanılan miktar vadesiz hesaba yatırılır.

Vadeli Mevduat Hesap Açma Limiti Kaçtır?

ING Bank vadeli mevduat tutarı için banka tarafından alt limit belirlenmiştir. Belirlenen alt limit Türk lirası için 5000’dir. 5 bin Türk lirasının altında kalan tutarlar için ING Bank vadeli mevduat hesabı açılmasına izin vermez. Vadeli mevduat hesabı eğer dolar cinsinden açılacak ise hesaba en az 2 bin dolar yatırılmalıdır. Euro üzerinden açılacak vadeli mevduat hesabı için de belirlenen alt limit 2 bindir. Vadeli döviz hesabı ve / veya Türk lirası hesabı açarken belirlenen alt limit tutarlarının göz önünde bulundurulması gerekir. Hem vadeli döviz hem de vadeli Türk lirası üzerinden açılacak mevduat hesapları için herhangi bir üst limit kuralı bulunmaz.

Vadeli Mevduat Hesabında Vade Devam Ederken İşlem Yapılır Mı?

ING Bank mevduat hesabından işlem yapmak için vadenin bitişi beklenmelidir. Vade devam ederken hesap üzerinde işlem yapılmasına, para çekilmesine ve / veya yatırılmasına izin verilmez. Vadeli mevduat hesabı açarken müşteriler bu şartı kabul ederek işlemleri onaylarlar. Ancak ING Bank müşterilerin acil ihtiyaçlarını düşünerek ara ödemeli mevduat hesapları belirlemiştir. Ara ödemeli mevduat hesabı ile belirlenecek periyotlarda, vade devam ederken hesapta işlem yapılmasına izin verilir. Bu haktan sadece ara ödemeli mevduat hesabı olan kişiler yararlanabilir. ING Bank vadeli mevduat hesabı açmadan önce mevduat hesap türlerinin bilinmesi ve avantajlı olanın seçilmesi önem taşır.

İlginizi Çekebilir :  ING Bank Mevduat Hesabı Nasıl Açılır?

Mevduat Hesabı Vade Günü Kaçtır?

ING Bank mevduat günü döviz cinsi fark etmeksizin 30 gün ila 365 gün arasındadır. Belirlenen vade uzunluğu sürecinde hesaptan işlem yapılmasına izin verilmez. Kişiler en az 28 gün (şubat ayı nedeni ile) ve en fazla 365 günlük vade ile mevduat hesabı alabilir. Hesap açmadan önce belirlenen alt ve üst limit arasında istedikleri süreyi seçmekte özgürlerdir. ING Bank mevduat hesabının vadesi, ilk vade dolduktan ve faizi alındıktan sonra değiştirilebilir.

Vadeli Mevduat Hesabı e – Vadeli Hesaba Çevrilir Mi?

ING Bank mevduat hesabını çevirmek isteyen kullanıcılar bankanın belirlediği kanallardan vadeli mevduat hesabı açmalıdır. Sadece ING Bank şubesi üzerinden açılan vadeli mevduat hesapları ilk vadeleri tamamlandıktan sonra dönüştürülebilir. E- vadeli mevduat hesabına geçiş yapmak için vade sonuna gelinmesi ve faiz miktarının vadesiz hesap üzerinden alınması gerekir. E – vadeli hesaba geçiş yapmak için müşteriler, bankanın internet ve telefon kanallarını kullanarak işlem yapabilir.

Vadeli Mevduat Hesabı Stopaj Oranı Kaçtır?

ing bank vadeli mevduat hesabi sabotaj oranlari

ING Bank vadeli mevduat stopajı gerçek kişilere göre belirlenir. Stopajlar Türkiye Cumhuriyeti yurttaşları ve yabancı uyruklu kişiler olmak üzere iki grupta incelenir. Ayrıca bankanın belirlediği stopaj oranları Türk lirası ve yabancı para olmak üzere yine farklı gruplarda ele alınır. Döviz cinsine bağlı olarak alınan stopaj oranı değişkenlik gösterir. Yabancı para birimlerinin stopajı daha yüksektir. ING Bank vadeli mevduat hesapları için geçerli olan stopaj oranları vadeye göre belirlenir. Belirlenen stopaj oranları şunlardır:

 • 6 aylık vadesi olan mevduat hesapları için stopaj oranı yüzde 5’tir.
 • 6 aylık vadesi olan döviz mevduat hesapları için stopaj oranı yüzde 20’dir.
 • Aydan 12. Aya kadar olan mevduat hesaplarının stopaj oranı yüzde 3’tür.
 • 6 – 12. Ay arasındaki döviz mevduat hesaplarının stopajı yüzde 20’dir.
 • 12 ay ve üzerindeki mevduat hesaplarının stopajı yüzde 0’dır.
 • 12 ay ve üzerinde olan dövizli mevduat hesaplarının stopaj oranı yüzde 18’dir.
İlginizi Çekebilir :  Denizbank Mevduat Hesabı Nasıl Açılır?

QNB Finansbank vadeli mevduat hesabı başvurusu nasıl yapılır? Yazısına da göz atabilirsiniz.

Vadeli Mevduat Hesabı Ortak Hesap Özelliği Taşır Mı?

ING Bank ortak vadeli mevduat hesabı eğer ara ödemeli mevduat olarak açılacak ise başvuru kabul eder. ING Bank üzerinden yapılacak vadeli mevduat hesapları ortak mevduat ve ara ödemeli mevduat olarak ayrılır. Özellikle iş ortakları ve / veya çiftler tarafından ortak vadeli mevduat hesapları tercih edilir. Vadeli mevduat hesapları ortak hesap üzerinden açılabilir.

Vadeli Mevduat Hesabının Faizi Nasıl Alınır?

ING mevduat faizi vade bittikten sonra vadesiz hesaba aktarılır. ING Bank vadeli mevduat hesabı açan kişiler vade günü tamamlandıktan sonra yeni vade başlatabilirler. Ana para üzerine eklenen faiz miktarına ulaşmak için ise bankada otomatik olarak açılan vadesiz hesaplarını kontrol etmeleri gerekir. ING Bank vadeli mevduat hesabı ara ödemeli ise yine vadesiz hesap üzerinden işlem yapılır.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.