Kredi Destekleri ve Bankacılık

Akbank Borsa Hesabı Nasıl Açılır?

14.04.2021
2.215
Akbank Borsa Hesabı Nasıl Açılır?

Akbank hisse senedi hesabı açmak için, Akbank şubesine gitmeden Akbank internet sitesi üzerinden veya Akbank mobil uygulaması üzerinden açılabilmekte olup, işlem yapmaya anında başlanabilir. Birikimleri Borsa İstanbul’da değerlendirip Türkiye’nin önde gelen şirketlerine ortak olarak hisse senedi yatırımı yapılabilir. Borsa hesabı açıp hisse senedine yatırım yapmanın avantajları ise şu şekildedir;

  • Kısa ve uzun vadeli yatırım imkanı: Hisse senedi sahibine hem kısa hem uzun vadede yüksek gelir elde etme fırsatı sağlamaktadır. Hisse senetleri, kısa vadeli gelir fırsatının yanı sıra uzun vadede düzenli ve yüksek gelir getirme olanağına sahiptir.
  • Kar payı: Hisse senedi sahibine şirketin yıllık net karından pay alma hakkı vermekte olup, şirket genel kurulunda kar dağıtım kararı alınması sonucunda ise hisse senedi sahiplerine temettü ödemesi yapılmaktadır.
  • Sermaye kazancı: Kısa ve uzun vadede ücret değişikliği değerlendirilip, hisse senedi alım ve satımlarından elde edilmiş gelir sermaye kazancıdır. Hisse senedi alım ve satımlarında, hisse senetlerinin değer kaybetmesi durumunda zarar etme riski de bulunmaktadır.
  • Vergi avantajı: Borsa İstanbul’da işlem görmekte olan ve menkul kıymet yatırım ortaklığı dışında hisse senedi alım ve satımlarından elde edilen gelire uygulanan stopaj oranı ise %0 olmaktadır.

Akbank Borsa Hesabı İşleyişi

Akbank hisse senedi işleyişi, Akbank mobil uygulamasından veya Akbank internet sitesi üzerinden açılan hisse senedi hesabı ile Merkezi Kayıt Kuruluşları aktif edilmektedir. Hisse senetleri Merkezi Kayıt Kuruluşları tarafından kişinin isim ve yatırım hesap numarası üzerinde saklanmakta olup, istenilen kanaldan hisse senedi alış ve satış işlemleri yapılabilmektedir. Aynı zamanda avantajlı komisyon oranlarından yararlanarak dilenilen işlem yapılabilmektedir. Hisse senedi hesabı açmak için, Akbank mobil uygulaması üzerinden veya Akbank internet sayfası üzerinden giriş yapılarak, müşteri numarası, Türkiye Cumhuriyeti kimlik numarası veya kredi kartı bilgileri ile giriş yapmak gerekmektedir. Hesap açma işlemi tamamlandıktan sonra hisse senedi işlemleri belirtilen kanallar aracılığıyla yapılabilir ve alış ve satış işlemlerinde nakit ve senet transferi takas ise iki iş günü sonra gerçekleşmektedir. Ayrıca Akbank web sitesi üzerinden, hisse senedi işlem saatlerini gözlemlemek mümkündür.

İlginizi Çekebilir :  İş Bankası Mevduat Hesabı Nasıl Açılır?

Akbank Pay Senedi Gruplandırması

Akbank pay senedi sınıflandırması, Borsa İstanbul’da işlem görmekte olan pay senetlerinin kriterlere göre sınıflara ayrılmasıdır. Borsa hesabı, pay senedi grupları şu şekildedir;

  • A Fiili dolaşımındaki pay değeri bakımından, Borsa tarafından belirlenmiş değerleme dönemi itibarıyla eyleme dayalı, dolaşımdaki pay değerinin ortalaması 30 milyon TL ve üzerinde olan paylardır.
  • B Fiili dolaşımındaki pay değeri bakımından, Borsa tarafından belirlenmiş değerleme dönemi itibarıyla eyleme dayalı, dolaşımdaki pay değerinin ortalaması 30 milyon TL’nin altındaki ancak 10 milyon TL ve üzerinde olan paylardır.
  • C Fiili dolaşımdaki pay değeri bakımından, Borsa tarafında belirlenen değerleme dönemi itibarıyla eyleme dayalı, dolaşımdaki pay değerinin ortalaması 10 milyon TL altında olan paylardır.
  • D Pay piyasası dışında kalan; Gelişen İşletmeler Piyasası, Serbest İşlem Platformu, Nitelikli Yatırımcı İhraç Pazarı ve Gözaltı Pazarı’nda işlem gören paylardır.

Yapı Kredi vadeli mevduat hesabı nasıl açılır? Yazısını inceleyebilirsiniz.

Akbank Hisse Senedi Kredisi

akbank pay senedi

Akbank hisse senedi borçlanma, Kredili Menkul Kıymet İşlemlerinin, müşteri adına kredi hesabı açılması şartı ile müşteri ve Akbank arasında yapılan Ak Yatırım KMK Çerçeve Sözleşmesi hükümleri çerçevesinde hisse senedi alınmasını sağlamaktadır.

Hisse Senedi Kredi Koşulları ve Özellikleri: Kredili Menkul Kıymet kredisi kullanabilmek için öncelikle Akbank şubesine giderek Ak Yatırım Kredili Menkul Kıymet Çerçeve Sözleşmesinin imzalanması gerekmektedir. Alt limit 10.000 Türk Lirası olmak üzere tüm KMK talepleri Ak Yatırım tarafından değerlendirilip onaylanmakta olup, kredi limitinin artırılmak istendiği durumlarda Akbank şubesine gidilerek ek sözleşme imzalanması gerekmektedir. Ak Yatırım tarafından yayınlanmış olan krediye, konu hisse senetleri öz kaynak olarak teminat altına alınmaktadır. Kredi açılışlarında başlangıç olarak öz kaynak oranı en az %50 oranında olmalıdır. Diğer bir deyişle hisse senedi alım miktarı kadar likit değerli teminatının bulunması gerekli olup, verilecek kredi miktarı, limit ile sınırlı olmaktadır. Sermaye Piyasası Kurulu’nun duyurduğu C ve D grubu hisse senetleri krediye konu edilmemektedir. Ak Yatırım, krediye konu hisse senetleri listesini piyasa şartı koşullarına göre değiştirme hakkına sahip olmaktadır. Bedelli sermaye artırımları için hisse senedi alış kredisi kullanılmamaktadır. Kredi faiz oranı Ak Yatırım tarafından belirlenmekte olup, faiz tutarına %5 Banka ve Sigorta Muameleleri Vergisi ilave edilmektedir. Faiz gün sonu kredi bakiyesi üzerinden günlük hesaplanmaktadır.

İlginizi Çekebilir :  Enpara Şirketim Nedir, Avantajları Nelerdir?

TEB vadeli mevduat hesabı nasıl açılır? Yazısına da göz atabilirsiniz.

Ak Yatırım İle Pay Hisseleri

Ak yatırım ile pay hisseleri, hisse senedi alış ve satış emirlerin on şube üzerinden ve Genel Müdürlük Satış ekibinde bulunan uzman temsilcileri arayarak alınan danışmanlık ile verileceği gibi aynı zaman internet üzerinden de kolay bir şekilde emir iletimi gerçekleştirilmektedir. TradeAll TR mobil, web ve masaüstü uygulamaları sayesinde istenilen yerden anlık veri izleyebilir ve hisse senedi & VİOP işlemleri gerçekleştirilmektedir. Hisse Senedi işlemleri Ak Yatırım aracılığıyla yapılabilmesi için, Akbank ve Ak Yatırım şubeleri ile iletişime geçip, sözleşme imzalanmış olması gerekmektedir. İşlem kanalları şu şekildedir; Ak Yatırım Şubeleri, TradeAll TR Mobil / Web / Masaüstü, Akbank Şubeleri, Akbank Direkt İnternet/Mobil, Anlık Borsa, Akbank Yatırımcı Mobil, Veri Yayın Ekranları ve Akbank telefon şubesidir. Hisse senedi işlemleri TradeAll Local, TradeAll Local Mobil, Akbank Direkt İnternet, Akbank Direkt Mobil, Mobil, Yatırımcı Uygulamaları ve Akbank telefon şubesi ile iletişime geçilerek yaparken aynı zamanda indirimli komisyon oranlarından yararlanılmaktadır.

İndirimli Komisyon Modelleri

indirimli komisyon modelleri akbank

Hisse senedi işlemleri için yatırım hesabı açıldığında hesaba aylık kademeli komisyon oranı tanımlı olmaktadır. Komisyon oranını, Akbank internet sayfasına girerek yatırım menüsü kısmından hisse senedi işlemleri bölümüne tıklayarak 3 aylık kademeli komisyon oranı olarak güncelleme yapılabilir. Ak Yatırım, Pay Piyasasındaki müşterilerin emirlerini İşlem Aracılığı Faaliyet Belgesi ile Borsa İstanbul’a iletmekte olup, Ak Yatırım İşlem Aracılığı hizmeti olarak Pay Piyasası’nın tüm pazarlarına emir iletilir. Ayrıca Pay Piyasası’nda yapılan işlemler sonucu kar elde edilebileceği gibi zarar riski de bulunmakta olup bu sebeple yatırımcıların, işlem yapmaya karar vermeden önce bu işlemler sonucunda karşılaşabileceği riskler bilinmeli, mali durum ve kısıtları dikkate alınarak karar verilmelidir. Müşteri, Ak Yatırım’da açtıracağı hesap ve bu hesap üzerinden gerçekleştirilecek tüm sermaye piyasası işlemlerini, Sermaye Piyasası Kurulunca çıkarılan ilgili her türlü mevzuat ve tüm idari düzenleme hükümlerine tabi tutulmaktadır. Ak Yatırım aracılığıyla edinilen paylar, Merkezi Kayıt Kuruluşu’nda müşteri adına saklanmaktadır. Ak yatırım, pay piyasası işlemlerini, işlem aracısı olarak doğrudan Borsa İstanbul’a iletmektedir. Yapılacak olan Emir İletimine Aracılık sözleşmesi gereği Akbank, emir iletimine aracı kuruluş olarak toplamış olduğu pay piyasası emirleri Ak yatırım tarafına iletilmektedir.

İlginizi Çekebilir :  Garanti BBVA Şikâyet Hattı Telefon Numarası Nedir?

Akbank Borsa Komisyon Oranları

Akbank borsa yüzdelik oranları, ay içinde ilk işlem günü toplam 40.000 TL. işlem hacmi gerçekleştiğinde işleme binde 2 komisyon oranı uygulanmaktadır. Ay içinde 2. işlem gününde 200.000 TL. işlem gerçekleştiğinde, aylık toplam işlem hacmi 240.000 TL.’ye ulaşıp, güncel işlemler için binde 1.5 komisyon oranı uygulanmaktadır. Ay içinde 3. işlem gününde 400.000 TL. işlem gerçekleştiğinde, aylık toplam işlem hacmi 640.000 TL.’ye ulaşıp, güncel işlemler için binde 1,3 komisyon oranı uygulanmaktadır. Sonraki ayın ilk işlem gününde ise 60.000 TL.lik işlem hacmi gerçekleştiğinde, aylık toplam işlem hacmi 60.000 TL. olup, güncel işlemler için binde 1.7 borsa hesabı komisyon oranı uygulanmaktadır.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.