Kredi Destekleri ve Bankacılık

Enpara Bankamatik Kartı Başvurusu

18.11.2019
7.083
Enpara Bankamatik Kartı Başvurusu

Enpara bankamatik kartı başvurusu için mobil şube veya internet şubesi kullanılabilmektedir. Enpara bankamatik kartı ile kredi kartı aynı değildir. Enpara bankamatik kartı kredi kartı olarak kullanılamamaktadır. Bankamatik kartına Encard ismi verilmektedir. Encard ile yapılan alışverişlere faiz işlememektedir. Bu alışverişler direkt olarak Enpara vadesiz TL hesabına bağlı olarak gerçekleşmektedir. Gerçek kişilerin kullanabileceği bir hizmettir. Tüzel kişiler, işletmeler veya kurumlar adına Encard başvurusu yapılamamaktadır. Ancak ilgili şirketin yetki verdiği bir kişi, ENpara’nın kuralları çerçevesinde gerekli işlemleri gerçekleştirebilmektedir.

Enpara Bankamatik Kartı Başvurusu İçin Sağlanması Gereken Şartlar Nelerdir?

Enpara bankamatik kart başvurusu için şartlar şunlardır:

 • 18 yaşının doldurulmuş olması gereklidir.
 • Enpara müşterisi olunmalıdır ve Enpara’da vadesiz TL hesabının açılması gereklidir.

Enpara Bankamatik Kartı Başvurusu İçin Gerekli Belgeler Nelerdir?

Enpara bankamatik kartı başvurusu için evrak talep edilmemektedir. Enpara herhangi bir kefil, teminat veya gelir belgesi talep etmeden işlemleri gerçekleştirmektedir. Dolayısı ile sadece kimlik doğrulaması yapılarak ve bankamatik kartı alabilmek için gerekli sözleşmeler imzalanarak kart kullanıma açılabilmektedir.

Enpara Bankamatik Kartının Özellikleri Nelerdir?

Encard’ın özellikleri aşağıda sıralanmıştır:

 • Encard kredi kartı değildir. Bankamatik kartı olarak kullanılmaktadır.
 • Encard, Enpara’da açılan vadesiz TL hesabına tanımlanarak kullanılmaktadır.
 • Encard’ın tanımlandığı vadesiz TL hesabı için ekpara hizmeti kullanılabiliyor ise; Encard ile yapılan işlemlerde hesap bakiyesinin yetersiz kaldığı durumlarda ekpara kullanılmaktadır.
 • QNB Finansbank ATMlerinde herhangi bir işlem için kullanıldığında, ek ücret alınmamaktadır. Ancak yurt içi veya yurt dışı fark etmeksizin başka ATMlerde işlem yapılacağı zaman ücretlendirilmektedir. Yurt içinde diğer ATMlerden yapılan para çekme ve yatırma işlemleri için 1.04 TL’ye ek olarak işlemin yapıldığı tutarın %1.15’i alınmaktadır. Yurt dışında ise bu tutar 3 USD olmaktadır. Hesap bakiyesi sorgulamadan ise 0.27 TL kesilmektedir.
 • Alışverişlerde ve ödemelerde kullanılabilecek bir karttır. Yapılan ödemelerin tutarı direkt olarak Enpara vadesiz TL hesabından düşürülmektedir.
 • İnternet alışverişine açma veya kapama, internet alışverişleri için bir limit atama ve güvenlik ayarlarını değiştirme gibi işlemler internet bankacılığı veya mobil bankacılık ile yapılabilmektedir.
 • Kartın BKM Express’e veya Masterpass’e tanımlanabilmesi mümkündür. Bu sayede kart ile ödeme yapılabilecek uygulama sayısı arttırılabilmektedir.
İlginizi Çekebilir :  Denizbank Esnaf Kredisi Başvurusu ve Şartları 2021

İnternet Bankacılığı İle Enpara Bankamatik Kartı Başvurusu Nasıl Yapılır?

İnternet bankacılığı ile Encard başvurusu yapmak için izlenmesi gereken adımlar aşağıda belirtilmiştir:

 • Öncelikle https://www.qnbfinansbank.enpara.com adresine giriş yapılması gereklidir.
 • Sağ üst köşede bulunan internet şubesi butonuna tıklanması gereklidir.
 • Müşteri numarası veya T.C. kimlik numarası girildikten sonra internet bankacılığı şifresi girilmelidir ve sonrasında giriş butonuna tıklanmalıdır.
 • Ana sayfada kartlar menüsü bulunmaktadır. Bu menüden Encard seçilmelidir.
 • Hemen başvur butonuna tıklanması gereklidir.
 • Başvuru amacı seçildikten sonra 5 adımlı bir başvuru formunun doldurulması gereklidir. Bu formda kimlik bilgileri, iletişim bilgileri, kişisel bilgiler, adres bilgileri ve kart tercihi ile ilgili bilgiler istenmektedir.
 • Başvuru işlemi gerçekleştikten sonra kısa süre içerisinde kart başvuru sahibinin adresine gönderilmektedir. Bu sürenin daha kısa olabilmesi için kart isimsiz bir şekilde gönderilmektedir. Kart yenilendikten sonra kart sahibinin üzerinde isminin yazması ise mümkündür.

Mobil Bankacılık İle Enpara Bankamatik Kartı Başvurusu Nasıl Yapılır?

Mobil bankacılık ile Encard başvurusu için takip edilmesi gereken adımlar aşağıdadır:

 • Android işletim sistemi bulunan cihazlara sahip olanların Google Play’i kullanarak ve IOS işletim sistemine sahip cihazları olanların App Store’u kullanarak Enpara.com cep şube uygulamasını indirebilmesi mümkündür.
 • Bu uygulamayı indirdikten sonra şifre ve T.C. kimlik numarası ile veya müşteri numarası ve T.C. kimlik numarası ile giriş yapılmalıdır.
 • Ardından işlem menüsünden Encard ile ilgili bilgi alabilmek ve kart başvurusu yapabilmek mümkündür. Başvuru işleminin tamamlanabilmesi için internet bankacılığı aracılığı ile yapıldığında olduğu gibi bir form doldurulması gereklidir.

Enpara Bankamatik Kartı Kullanmanın Avantajları Nelerdir?

Encard kullanmanın faydaları şunlardır:

 • ATM üzerinden yapılabilecek bütün işlemlerin yapılabilmesini sağlamaktadır.
 • İnternet alışverişlerinin yanı sıra mağaza alışverişlerinde de kullanılabilmektedir.
 • BKM Express işlemlerinin kolaylıkla yapılabilmesi mümkündür.
 • Kart ile birçok işlem şubeye gitmeyi gerektirmeden gerçekleşmektedir.
 • Herhangi bir ek ücret ödemeden ya da komisyon alınmadan kullanılabilen bir karttır.
 • Enpara bankamatik kartı ile yapılan alışverişlerde faiz işlememektedir. Çünkü para direkt vadesiz TL hesabı aracılığı ile çekilmektedir.
 • Yurt dışı alışverişlerinde ve yabancı e-ticaret sitelerinde rahatlıkla kullanılabilen bir karttır. Yurt dışı işlemlerinin bilgisi ise Amerikan doları üzerinden verilmektedir. Yapılan işlemin bir gün öncesinde Merkez Bankası Amerikan doları satış kuru ne kadar ise, bunun üzerinden Türk Lirası karşılığı hesaplanarak ona göre vadesiz TL hesabından tahsil edilmektedir.
 • Encard’ın çalınması veya kaybolması durumunda eğer kart yenilemesi yapılır ise herhangi bir ek ücret talep edilmemektedir.
 • Encard ile yapılacak olan alışverişlerde dönem dönem anlaşmalı firmaların kampanyalarından yararlanabilmek mümkün olmaktadır.
İlginizi Çekebilir :  Ziraat Bankası İnternet Bankacılığı Açma, Şifre Alma

Enpara Bankamatik Kartının Limitleri Nelerdir?

Encard’ın limitleri şöyledir:

 • Para çekme işlemi için Encard’ın kullanılması durumunda günlük 15.000 TL limit tanımlanmaktadır. QNB Finansbank ATM’sinden kartsız para çekme işlemi yapılmak istenir ise; karekod kullanılarak günlük 1.500 TL para çekilebilmektedir.
 • Para yatırma işlemi için belirlenen günlük limit 19.000 TL olmaktadır.
 • Encard ile 1.000.000 TL’ye kadar para transfer işlemi yapılmasına izin verilmektedir.

Encard işlem limitlerini kart sahibi ayarlayabilmektedir. Yine de Enpara yüksek limitte gerçekleştirilen bazı işlemlerde güvenlik önlemi alabilmektedir. Bu gibi durumlarda Enpara çözüm merkezi aranarak, talimatların verilmesi gereklidir.

Enpara Bankamatik Kartının Limit Ayarlamaları Nasıl Yapılmaktadır?

Encard limit değişim işlemleri için internet bankacılığı veya mobil bankacılık kullanılabilmektedir. Ayarlar menüsünden Encard işlemleri seçilerek Encard limitinin belirlenebilmesi mümkündür. Ayrıca yine aynı menüden Encard’ın internet alışverişlerine açılması veya kapatılması mümkündür. Encard ilk alndığında alışveriş limiti 1.000 TL olmaktadır. Encard sahibi biri limit değişikliği yapmadan ay içerisinde 1.000 TL kadar alışveriş yaptığında, bir sonraki aya kadar Encard ile başka alışveriş yapabilmesi mümkün olmamaktadır. Dolayısı ile daha fazla alışveriş yapabilmek için limit artırımı yapması gereklidir.

Enpara Bankamatik Kartının Çalınması Durumunda Ne Yapılması Gereklidir?

Encard’ın çalınması veya kaybolması durumunda; 0850 222 36 63’ün aranması ve kayıp veya çalıntı bildiriminin yapılması gereklidir. Bu bildirimin üzerine kart yenileme bildiriminde de bulunulması gereklidir. Bu gibi sebepler ile kart yenileme bildirimi yapıldığında, kartı yenilemek için herhangi bir ücret talep edilmemektedir. Ayrıca bu bildirim yapılmadan önceki bir gün içerisinde kart ile yapılan işlemlerin 150 TL’ye kadar olan kısmı Enpara tarafından güvence altına alınmaktadır.

Enpara Bankamatik Kartı İle Taksitli Alışveriş Yapılabilir Mi?

Encard ile taksitli alışveriş yapabilmek mümkün değildir. Herhangi bir alışverişin herhangi bir işlem ile taksitlendirilebilmesi, Encard ile yapılamamaktadır. Faizsiz alışveriş ve bankamatik işlemleri için Enpara bankamatik kartı kullanılmaktadır. Eğer yapılan alışverişlerde taksitlendirme yapmak isteniyor ise; Enpara’nın kredi kartı ile alışveriş yapılması gereklidir.

İlginizi Çekebilir :  İş Bankası Müşteri Temsilcisi ile Nasıl Görüşebilirim?
Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.