Kredi Destekleri ve Bankacılık

Ziraat Bankası GSS Borç Sorgulama İşlemleri

21.12.2019
2.808
Ziraat Bankası GSS Borç Sorgulama İşlemleri

Ziraat Bankası üzerinden GSS borç sorgulama durumu, vatandaşların Genel Sağlık Sigortası olanaklarından yararlanması amacıyla sunulan bir hizmet içeriğidir. Kişilerin SGK üzerinden sürmekte olan Genel Sağlık Sigortası aşamaları sorgulanabildiği gibi, sosyal güvencesi olmayanlar için de gelir durum tespiti ile sorgulama yapması mümkün olmaktadır.

Ziraat Bankası GSS borç sorgulama, bankanın online işlemleri üzerinden yapılmaktadır. İnternet bankacılığı işlemleri ile web sitesi üzerinden, mobil bankacılık ile akıllı cihaz uygulamaları üzerinden sorgulama yapmak mümkün olmaktadır. 

Genel Sağlık Sigortasına ilişkin yapılan sorgulamalar, bankaların müşteri hizmetleri aracılığıyla da mümkün olmaktadır. Sigortanın yatırıldığı banka üzerinde müşteri hizmetlerine ulaşılarak sigorta ödemesine ve sağlık sigortasına ilişkin bilgi almak mümkün olmaktadır. 

Genel Sağlık Sigortası Nedir?

Genel Sağlık Sigortası tanımı, ülke içerisindeki sağlık hizmetlerinden ücretsiz olarak yararlanma olanağı sağlayan hizmet olarak yapılmaktadır. Sağlık sigortası çalışanların sigorta statülerine göre işverenler tarafından ödenen primler sayesinde kullanılmaktadır. 

Sağlık sigortasından yararlanmak için çalışıyor olma şartı bulunmamaktadır. Kişiler, kendi sigortalarını başlatıp düzenli olarak ödeyebilmektedirler. Bu sebeple sağlık sigortasının yapılması için bankalar da belirli hizmetler sunmaktadır. 

Genel Sağlık Sigortası’na ilişkin ödeme yapamayan vatandaşlar için, gelir durumlarının beyan edilmesi ile sağlık sigortalarından yararlanmak mümkün olmaktadır. Bunun için SGK üzerinden başvuru sürecine başlamak gerekmektedir. 

Gelir durumunun yetersiz olduğu tespit edilen kişiler için sosyal devlet anlayışı ile sağlık güvencesi verilmektedir. Bu güvence kapsamında hastanelerde ve sağlık ocaklarında ücretsiz muayene olma olanakları sunulmaktadır. 

GSS Borçları Nasıl Öğrenilir?

Genel Sağlık Sigortası prim borçlarını öğrenmek, internet üzerinden yapılmakta olan işlemler içerisinde yer almaktadır. Bankaların işlem sekmelerinden ya da E-devlet sistemi üzerinden sorgulama yapmak mümkün olmaktadır. 

İlginizi Çekebilir :  Akbank Bireysel Emeklilik Başvurusu Nasıl Yapılır?

Sağlık sigortasına ilişkin işverenler tarafından yapılan düzenli ödemeler bazı rapor durumlarıyla kesintiye uğrayabilmektedir. Bu kesintilerin emeklilik sürecini olumsuz etkilememesi adına kişiler tarafından ödenmesi zorunlu tutulmaktadır. 

GSS borcunun öğrenilmesi için sistem üzerinden T.C kimlik numarası ve sigorta sicil numarası girilerek arama yapılması mümkün olmaktadır. Bu sorgulama hizmeti SGK internet hizmetleri içerisinde de sunulmaktadır. 

GSS primlerini kendileri ödemekte olan vatandaşlar için de sorgulama yapmak mümkün olmaktadır. E-devlet hizmetleri içerisinde kişisel bilgiler dahilinde bu borç bilgilerine de ulaşılabilmektedir. Bunun için sisteme kayıtlı olmak yeterli görülmektedir.

GSS Borç Ödeme Yöntemleri

Genel Sağlık Sigortası borçlarını ödeme şekilleri, sorgulama hizmetlerinin yapıldığı ekranlar içerisinde sunulmaktadır. Örneğin SGK internet hizmetleri içerisinde yer alan borç sorgulama sekmesinin altında borç ödeme sekmesi de bulunmaktadır. Buradan kredi kartı kullanarak ödeme sağlanabilmektedir. 

Ziraat Bankası borç sorgulama ekranı üzerinden yapılan yönlendirme ile internet bankacılığı ödeme yöntemleri de kullanılabilmektedir. Bu ödemeler talimat oluşturularak düzenli bir biçimde de sürdürülebilmektedir. 

E-devlet üzerinden yapılan sorgulama hizmetleri, aynı sistem üzerinden ödeme olanağı sunmasa da ödemenin yapıldığı sayfalara yönlendirme sağlayabilmektedir. Bu sebeple sorgulama ekranları ödeme ekranları ile bağlantılı bir biçimde çalışmaktadır. 

Ziraat Bankası üzerinden borç sorgulaması ya da ödemesi yapmak müşteri hizmetleri hattından da sağlanabilmektedir. Bunun için 444 00 00 hattını arayarak SGK işlemlerine bağlanmak gerekmektedir.

İnternet bankacılığı kullanmak istemeyenler için prim borçları, bankalardan ya da atmlerden de ödenebilmektedir. Ziraat Bankası özelinde ATM ekranlarında prim borcu ödeme sekmesi takip edilerek kolay bir şekilde, istenen tutarda ödeme yapılabilmektedir.

GSS Borçları Yapılandırılır Mı?

Genel Sağlık Sigortası borçlarında yapılandırma, bankalara göre değişkenlik göstermektedir. Her bankanın yapılandırma olanakları bulunmamaktadır. Fakat Ziraat Bankası üzerinden yapılandırma olanağı sunulmaktadır. 

İlginizi Çekebilir :  Garanti BBVA Taşıt Kredisi Faiz Oranları

Ziraat Bankası prim borcu yapılandırmasından önce, kişilerin gelir durumuna ilişkin tespitin yapılacağı gelir testine tabii tutulmaları gerekmektedir. Buradan hareketle prim borçlarında değişiklik oluşacak ve bu sayede yapılandırma olanağı da sunulabilecektir.

Gelir testi, il veya ilçelerin Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfı birimlerinden birisine giderek yapılmaktadır. Bu testin sonucunda ödenmesi gereken prim miktarı hesaplanmakta ve bankanın talep ettiği tutarda daha düşük bir meblağa karşılık gelmektedir. 

Bu sebeple gelir testi yapılmadan önce bankalar prim borçlarını ortalamanın üzerindeki bir tutarı belirleyerek hesaplamaktadırlar. Gelir testi sonucu gelmeden de yapılandırma sürecini başlatmamaktadırlar. 

4A Prim Borcu Sorgulama 

SSK prim borcu sorgulama, özel sektörde çalışmakta olan vatandaşların ödemelerinin görüntülenmesini sağlamaktadır. E-devlet içerisinde SGK işlemleri sekmesinde bulunan 4A Hizmet Dökümü, kişilerin ödenen ya da ödenmeyen prim borçlarını hesaplamaktadır. 

E-devlet girişlerinin yapılmasının ardından herkesin kendi ekranından bu vakte kadar ödenen prim tutarlarını görüntülemesi mümkündür. Buna ek olarak, emeklilik sürecine dek ödenecek tutarların da hesaplanması bu hizmet üzerinden sağlanmaktadır. 

4A hizmet dökümü gibi BAĞ-KUR ve Emekli Sandığı hizmetlerinden yararlananların da borçlarını aynı şekilde sorgulatmaları ve gerekli durumda ödeme ekranına geçmeleri mümkün olmaktadır. 

GSS Borçları Silinebilir Mi?

Genel Sağlık Sigortası borç silme işlemleri, daha önce gelir testine tabii tutulmayanlar için uygulanan bir af ile mümkün olmaktadır. Gelir testinin yapılmasının ardından ödeme yapabileceğinden fazla olarak ortaya çıkan tutarın silinmesi sağlanabilmektedir. 

GSS affı 2012 yılı itibariyle gündeme geldiği için bu yıl öncesinde oluşan borçlanmaların af uygulaması içerisinde yer alması mümkün değildir. Sonrasında borç silinmesi hizmetinden yararlanmak isteyenlerin ise herhangi bir sosyal güvencesinin bulunmaması gerekmektedir.

Af ile borçların silinmesi, kişilerin gelir durumunun tespit edilmesi ile belirlenmektedir. Yaşamsal aktiviteleri sürdürmek için gerekli olan sınır belirlenerek bunun üzerindeki gelir tutarları üzerinde bir hesaplama yapılabilmektedir. 

İlginizi Çekebilir :   TEB Mobil Bankacılık Uygulaması Özellikleri 2021

Borçların tamamen silinmemesi durumunda kalan tutarlar belirli vade sayıları ile ödenebilmektedir. Bu olanaklar için SGK birimlerine başvuruda bulunulması gerekmektedir. Başvuru sonucunun olumlu ya da olumsuz sonuçlanması ile işlemler sürdürülebilmektedir. 

Gelir Testi Nedir?

Gelir testinin yapılması, kişilerin birlikte yaşadıkları hane içerisindeki aile üyelerinden her birinin gelir durumlarının da dahil edilmesi ile mümkün olmaktadır. Gelir testi yapılırken hane içerisindeki toplam gelir tutarının hane içerisindeki kişi sayısına bölünmesi sağlanır. 

Kişi başına bölünerek hesaplanan gelir tutarının asgari tutarın altına düşmemesi gerekmektedir. Asgari tutarın altına düşmesi halinde prim borçlarının ödenmesi devlet tarafından sağlanmaktadır. 

Gelir testinde prim ödemelerinin tutarı, test sonucunda oluşan gelir durumuna göre belirlenmektedir. Minimum tutar 65 TL olurken prim ödemesinde oluşan maksimum tutar 395 TL olarak belirlenmektedir. 

İşten Ayrılma Sonucu Prim Ödemeleri Ne Kadar Süre Devam Eder?

İşten ayrılma durumunda prim ödemeleri, 100 gün boyunca devam edebilmektedir. Fakat bunun için ilk şart, bir yıl içerisinde ödenen prim gün sayısının minimum 90 gün olmasıdır. Daha az prim ödemesi olan çalışanlar için işen ayrıldıktan sonra prim ödemeleri on gün sonrasında yapılmamaktadır. 

Ziraat Bankası GSS borç sorgulama ekranları üzerinden ödenen prim günleri görüntülenebilmektedir. Bu ekranlar üzerinden prim ödemelerinin sürüp sürmeyeceğine ilişkin bilgi almak mümkün olmaktadır. 

İş yeri tarafından prim borçlarının takip edilmesi e-devlet sistemi üzerinden yapılabilmektedir. Bu sebeple işten ayrılmadan önce prim borçlarındaki ödemenin ne seviyede olduğu ve kaç gün eksik olduğu tespit edilebilmektedir. 

Genel Sağlık Sigortası’ndan iş sürecinin dışında da faydalanmak isteyenler için bireysel olarak ödeme yapma olanağı da bulunmaktadır. Bunun için yapılan ödemelerin internet üzerinden ya da bankalardan yapılması mümkün olmaktadır. 

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR;

Ziraat Bankası Ekspertiz Raporu

Ziraat Bankası İban ve Hesap No Sorgulama

Ziraat Bankası Başka Hesaba Para Yatırma

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.