Kredi Destekleri ve Bankacılık

Yapı Kredi Yatırım Hesapları Nelerdir?

05.04.2021
4.199
Yapı Kredi Yatırım Hesapları Nelerdir?

Yapı Kredi yatırım hesapları ile yatırımlarınızı kolay bir şekilde gerçekleştirebilirsiniz. Yapı Kredi yatırım hesapları aşağıda verildiği gibidir:

 • Hisse Senetleri
 • Döviz İşlemleri
 • Birikim Ürünleri
 • Tahvil- Bono- Repo- Eurobond Hesapları
 • Türev Ürünler
 • VİOP
 • Varant
 • Yatırım Fonu
 • Yatırım Platformları

Yukarıda verilen bu hesaplar ile yatırım yapmak istediğiniz alanlara yönelik yatırım faaliyetlerinizi ister bireysel olarak isterseniz de tüzel olarak gerçekleştirme imkânı sunmaktadır. Sağlamış olduğu internet ve mobil uygulama desteği ile kolay ve hızlı bir şekilde işlemlerinizi gerçekleştirebilirsiniz.

Yapı Kredi Yatırım Hesabı Nasıl Açılır?

Yapı Kredi yatırım hesabı açarken öncelikli olarak Yapı Kredi Bankası müşterisi olmak gerekmektedir. Yani banka üzerinden bir mevduat hesabınızın bulunması gerekmektedir. Hazırda bir mevduat hesabınız yoksa ilk olarak Yapı Kredi şubeleri üzerinden bir vadesiz mevduat hesabı açmanız gerekmektedir.

Yatırım hesabı açmak için başvurulacak yöntemleri çeşitlilik göstermektedir. Bunlar; Yapı Kredi şubesine giderek yatırım hesabı açma, Yapı Kredi kurumsal internet hesabı üzerinden yatırım hesabı açma ve Yapı Kredi mobil uygulama üzerinden yatırım hesabı açmadır.

Mobil uygulama ile yatırım hesabı açmadan önce Google Play Store veya App Store üzerinden Yapı Kredi mobil uygulaması telefonunuza indirilmiş olması gerekmektedir. Telefona indirilen uygulama üzerinden hesabınıza giriş yapıldıktan sonra ana menüdeki “Yatırımlar” seçeneği seçilir. Yatırımlar sayfasında yer alan “Yatırım Hesabı Açılışı” yazan butona tıklanır. “Yatırım Hesabı Açılışı”na tıklandıktan sonra karşınıza çıkan sayfadaki SPK uygunluk testi tamamlanmalıdır. Bu test tamamlandıktan sonra karşınıza yatırım hesabı sözleşmesi çıkacaktır. Bu sözleşme de onaylandıktan sonra yatırım hesabınızın bağlanacağı mevduat hesabı seçilir ve Yapı Kredi yatırım hesabı açma işlemi tamamlanmış olur. Ortalama 15- 20 dakika süren bu işlem sonunda yatırım faaliyetlerinizi gerçekleştirmeye başlayabilirsiniz.

İlginizi Çekebilir :  İş Bankası Kredi Kartı Nedir? Özellikleri Neler?

Yapı Kredi Yatırım Hesabı Nasıl Kapatılır?

yapi kredi yatirim hesabi sonlandirma

Yapı Kredi yatırım hesabı kapatmak birçok yol ile yapılabilmektedir. Bu yollar; Yapı Kredi şubeleri üzerinden, Yapı Kredi kurumsal internet bankacılığı ile, Yapı Kredi mobil uygulaması üzerinden ya da Yapı Kredi müşteri hizmetleri üzerinden hesap kapatma işlemi gerçekleştirebilirsiniz.

Verilen bu yollar ile kolay bir şekilde yatırım hesaplarınızı kapatabilirsiniz. Yapı Kredi şubeleri üzerinden yapılan hesap kapatma işlemleri için yapılması gereken, hesabınızı neden kapatmak istediğinize dair bir dilekçe yazarak Yapı Kredi şubesine bizzat giderek kapatma talebinizi iletmeniz gerekmektedir.

Mobil uygulama üzerinden ya da kurumsal internet sayfası üzerinden Yapı Kredi yatırım hesabı kapatmak için, ara yüz üzerinde bulunan ana menüde “Hesaplarım” sayfasına girilir. Bu sayfada kapatmak istediğimiz hesap seçilir. Açılan sayfada alt kısımda yer alan “Hesap Kapatma” seçeneğine tıklanır. Bu seçeneğe tıkladığınız an itibari ile birkaç dakika içerisinde mevcut olan yatırım hesabınız kapanacaktır.

Müşteri hizmetleri tarafından hesap kapatma talebinde bulunmak için 0850 222 0 444 numaralı telefon hattı aranmalıdır. Bu numara arandıktan sonra sizi ilk olarak sesli yanıt sistemi karşılayacaktır. Sesli yanıt sistemini geçmek için T.C. kimlik numarası tuşlanarak 2 rakamına basılmalıdır. Bu işlem gerçekleştirildikten sonra kolay bir şekilde müşteri temsilcisine bağlanılır ve mevcut hesabınızı kapatmak istediğinize dair talebinizi dile getirebilirsiniz. Talepte bulunduğunuz günden itibaren 1 ila 2 gün arasında mevcut hesabınız kapanacaktır.

Tüm bu hesap kapatma işlemleri sırasında dikkat edilmesi gereken bir husus bulunmaktadır. Bu husus, kapatmak istediğiniz hesabınızın bakiyesi sıfır olması gerekmektedir. Aynı zamanda bekleyen bir işlem ödemesi kalmamış olmalıdır. Hesap bakiyesi sıfırlanmayan ve işlem ödemesi bekleyen hesapların kapatma talebi reddedilmektedir.

Yapı Kredi Hisse Senedi Komisyon Oranları Ne Kadardır?

Yapı Kredi hisse senedi komisyon oranları yapılan işlemlere göre değişiklik göstermektedir. İşlem farklılıklarına göre alınan komisyon oranları aşağıda verildiği gibidir:

 • 0 TL ile 20 bin TL arasında alınan hisse senetleri için binde 1,99 oranında komisyon ücreti alınmaktadır.
 • 25 bin TL ile 50 bin TL arasında alınan hisse senetleri için binde 1,9 oranında komisyon ücreti alınmaktadır.
 • 50 bin TL ile 200 bin TL arasında alınan hisse senetleri için binde 1,7 oranında komisyon ücreti alınmaktadır.
 • 200 bin TL ile 500 bin TL arasında alınan hisse senetleri için binde 1,5 oranında komisyon ücreti alınmaktadır.
 • 500 bin TL ile 1 milyon TL arasında alınan hisse senetleri için binde 1,3 oranında komisyon ücreti alınmaktadır.
 • 1 milyon TL ile 2 milyon 500 bin TL arasında alınan hisse senetleri için binde 1,2 oranında komisyon ücreti alınmaktadır.
 • 2 milyon 500 bin TL ile 5 milyon TL arasında alınan hisse senetleri için binde 1,1 oranında komisyon ücreti alınmaktadır.
 • 500 milyon ve üstü hisse senetleri için binde 0,9 oranında komisyon ücreti alınmaktadır.
İlginizi Çekebilir :  Ziraat Bankası Taşıt Kredisi 2019 Kampanyası

Yapı Kredi yatırım hesaplarında gerçekleşen farklı işlemler için alınan komisyon oranları ise aşağıdaki gibidir:

 • Pay Piyasası sözleşmelerinde yer alan işlem endeksleri, borsa işlemleri için her iki tarafın borsa payı prim hacmi ve vadeli işlem sözleşmeleri kapsamında belirlenmiş olan komisyon oranı yüz binde 4 olarak hesap bakiyesine kesinti olarak yansımaktadır.
 • Pay Piyasası sözleşmesine dahi olmayan kısımlar için borsa payı prim hacmi ile vadeli hesap sözleşmeleri için belirlenen işlem komisyon oranı yüz binde 3 olarak borsa payı şeklinde alınmaktadır. Alınan komisyon mevcut hesap bakiyesinden kesilmektedir.

Denizbank Mevduat hesabı nasıl açılır? Yazısını da inceleyebilirsiniz.

Yapı Kredi Yatırım Fonu Nedir?

Yapı Kredi yatırım fonu ile yapmış olduğunuz birikimlerinizi doğru para veya sermaye piyasası araçları üzerinde değerlendirme yöntemleri arasında yer alan bir yatırım aracıdır. Yatırım fonu, profesyonel yatırımcılar tarafından yönlendirilir. Böylelikle para piyasaları devamlı olarak güncellenir ve takip edilmesi az risk ile maksimum kazanç elde edilmeye çalışılır. Yatırım fonu ile yatırım yapan yatırımcılar piyasayı her gün takip etmeleri gerekmektedir. Böylece anlık değişen oranlar ile yatırım stratejilerine göre menkul kıymet ya da birikimlerini optimum kazanç elde etmek için işlemler yaparlar.

Yapı Kredi Yatırım Fonu Avantajları Nelerdir?

Yapı Kredi yatırım fonu avantajları ile birçok yatırım fırsatından ve hizmetlerden yararlanabilirsiniz. Yapı Kredi yatırım fonu avantajları aşağıda sıralandığı gibidir:

 • Yapı Kredi yatırım fonu ile birçok konuda bireysel tasarruflar elde ederek yatırım uzmanları tarafından profesyonel bir destek alabilirsiniz.
 • Yatırım fonu ile yapılan en küçük bir tasarrufta bile büyük yatırımcılar gibi yatırım işlemlerinde bulunma fırsatını yakalayabilirsiniz.
 • Yapı Kredi yatırım fonu portföyü ile sabit gelire sahip, döviz kurları ile çalışan ya da hisse senedi gibi farklı yatırım kanalları ile yatırımlarınızı şekillendirebilirsiniz. Az risk alarak bol kazançlı yatırımlar yapabilirsiniz.
 • Yapı Kredi yatırım fonu ile fonlardaki değer artışını günlük olarak takip edebilir, fonlardaki yüksek likidite ile fonlara yansıyan güncel değerleri kolayca nakit paraya çevirebilirsiniz.
İlginizi Çekebilir :  2019 Enpara Günlük Faiz Oranları

Garanti BBVA mevduat hesabı nasıl açılır? Yazısına göz atabiliriniz.

Yapı Kredi Yatırım Fonu Türleri Nelerdir?

yapi kredi yatirim fonu turleri

Yapı Kredi yatırım fonu hesabın farklı yatırım kanallarına yönelik yatırım faaliyetleri geçekleştirmeye olanak tanımaktadır. Yapı Kredi yatırım fonu türleri aşağıda verildiği gibidir:

 • Para Piyasası Şemsiye Fonu
 • Borçlanma Araçları Şemsiye Fonu
 • Değişken Şemsiye Fonu
 • Hisse Senedi Şemsiye Fonu
 • Fon Sepeti Şemsiye Fonu
 • Kıymetli Madenler Şemsiye Fonu
 • Karma Şemsiye Fonu
 • Katılım Şemsiye Fonu

Yukarıda verilen yatırım fonlar ile Yapı Kredi yatırım hesabı işlemlerinden kolay bir şekilde faydalanabilirsiniz.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.