Kredi Destekleri ve Bankacılık

Yapı Kredi Kimin Bankasıdır, Kaç Şubesi Vardır?

29.05.2021
2.164
Yapı Kredi Kimin Bankasıdır, Kaç Şubesi Vardır?

Yapı Kredi Kazım Taşken tarafından 1944 yılında İstanbul’da kurulmuştur. Yapı Kredi Bankası Türkiye’nin ilk özel bankasıdır ve ayrıca Türkiye’nin üçüncü büyük özel bankasıdır. Yapı Kredi Bankasının günümüzde birçok hissedarı vardır. Koç Finansal Hizmetler Anonim Şirketi %40,95’lik hisseye, Koç Grubu %9,02’lik hisseye, UniCredit %20’lik hisseye sahiptir. %30,03’lük hisseler de halka arz edilmiş durumdadır. Ali Y. Koç Yapı Kredi Bankasının yönetim kurulu başkanıdır. Yönetim kurulu başkan vekili Levent Çakıroğlu, genel müdür (CEO)ve murahhas üye Gökhan Ergün’dür.

Yapı Kredi Bankası 2020 yılı itibariyle Türkiye’nin bütün şehirlerini kapsayan 835 şubeye sahiptir. 16 bine yaklaşan çalışanı ve 4 bini aşmış ATM sayısıyla müşterilerine hizmet vermeye devam etmektedir. Banka 2021 yılının ilk çeyreği itibari ile 534,7 milyar TL aktif büyüklüğe sahiptir. Yapı Kredi dünyaya açılmış bir bankadır. Yurt dışında Rusya (Moskova), Hollanda, Azerbaycan (Bakü), İsviçre, Bahreyn (Manama), Malta gibi ülkelerde de şubeleri bulunur.

Yapı Kredi Bankası’nın Getirdiği Yenilikler Nelerdir?

Yapı ve Kredi Bankası geçmişten günümüze bankacılık sektöründe pek çok ilke imza atmış ve yenilikler getirmiştir.

1944 yılında Kazım Taşkent tarafından kurulmuş ilk özel sermayeli bankadır. Yapı Kredi Bankası 1980 yılında Çukurova Holding’e katıldı. Fakat bağlı olduğu Çukurova Holding’in TMSF’ye olan borçları sebebiyle 2005 yılında %51’lik hissesi Koç Finansal Hizmetler A.Ş.’ye satılmıştır. 2006 yılında Yapı Kredi ve Koçbank’ın faaliyet gösterdiği ortak alanlarda dahil tüm alanları birleştirilmiştir. Yapı Kredi Bankası birçok ilklere imza atmıştır. Banka 1946 yılında müşterileri için esnaf kredisi ve devamı olarak sektörlere ait kredi fırsatları sundu.

İlginizi Çekebilir :  Denizbank Şikâyet Hattı Telefon Numarası Nedir?

1960 yılında çocuk bankacılığı hizmeti alanında faaliyet göstermeye başladı. 1964 yılında ise bankacılık alanında imzalanan ilk toplu sözleşmeyi Yapı Kredi Bankası yaptı. 1967 yılında bankacılık sektöründe ilk bilgisayarı Yapı Kredi Bankası kullanmaya başladı. Banka Türkiye’de 1975 yılında ilk döviz pozisyonunu tutma yetkisini aldı. 1984 yılında ilk defa Yapı Kredi Bankası şubeler arası online bankacılık sistemine geçti. Yapı Kredi Bankası Toptan Ticari bankacılık adıyla ilk 1985 yılında kurumsal bankacılık işlemlerine başladı. 1986 yılında yurt dışına bono ve sertifika satan ilk Türk bankası oldu.

1987 yılında online olarak yurt dışı temsilcilikleriyle bağlantı kuran banka oldu. Bankanın hisselerini Borsa İstanbul’a kote etti. 1988 yılında Türkiye’de çıkarılan ilk debit kartını çıkaran banka oldu. İlk kredili kart olan Yapı Kredi Visa Classic Card’ı piyasaya sundu. Ayrıca yine bu yıl Türkiye’de verilen ilk bireysel krediyi veren bankadır. 1989 yılında verdiği otomobil kredisini veren bankadır. 1991 yılında ilk telefon bankacılığı hizmetine başladı. Dünyada her yerde kullanılabilen kart olan WorldCard’ı kullanıma sundu. Yine bu yıl ülkede ilk post makinası bu banka tarafından kullanıma sunuldu. Türkiye’de ISO9001 kalite sertifikasını alan banka oldu.

Türkiye’nin ilk mobil bankacılık şubesini 2000 yılında kurdu. 2015 ve 2017 yılları arasında Yapı Kredi Bankası dijitalleşme, bilişim ve teknoloji alanlarında faaliyet göstererek gelecek yıllar için önemli yatırımlar yapmıştır. 2018 yılında ödenmiş sermayesini 8,45 milyar TL’ye çıkardı. 2019 yılında 650 milyon dolar ilave ana sermaye ihracı ile Türk mevduat bankaları arasında ilk ana sermaye ihracını gerçekleştirdi. Yapı Kredi Bankası’nın ortaklık yapısında 2020 yılında değişiklik oldu. Koç Holding ve UniCredit ortaklığı bitti. UniCredit’in ortaklığı bittiği için hisseler halka arz edildi. Halka arz edilen hisse miktarı %30’a yükseldi.

İlginizi Çekebilir :  Enpara Makas Aralığı Ne Kadar?

Yapı Kredi Bankası’nın hizmet üç kategoriden oluşur. Bunlar Kurumsal ve Ticari bankacılık, Bireysel bankacılık (bireysel, blue class, özel bankacılık, bireysel portföy) ve KOBİ bankacılığıdır (KOBİ, OBİ, İşletme bankacılığı). Yapı Kredi Bankası sigortacılık faaliyetlerini Allianz Yaşam ve Emeklilik adı altında yapmaktadır.

Yapı Kredi Bankası yurt içi ve yurt dışı bankacılık ortakları ile yürüttüğü birtakım finansal hizmetler vardır. Bu finansal hizmetler şunlardır; kartlı ödeme sistemi, işletme bankacılığı, özel bankacılık, varlık yönetimi sistemleri, bireysel bankacılık sistemleri, kurumsal bankacılık sistemleri, KOBİ bankacılığı sistemleri, ticari bankacılık sistemleridir.

Türkiye İş Bankası kimin bankasıdır, kaç şubesi vardır? Yazısına da göz atabilirsiniz.

Yapı Kredi Bankası’nın Yatırım ve Finansal Hizmetleri Nelerdir?

yapi kredi bankasi genel hizmetler

Yapı Kredi Bankası’nın finansal hizmet ve yatırımları şu şekildedir:

 • Yapı Kredi Portföy Yönetimi
 • Yapı Kredi Holding B.V.
 • Yapı Kredi Finansal Kiralama A.O.
 • Yapı Kredi yatırım Menkul Değerleri Anonim Şirketi
 • Yapı Kredi Faktoring Anonim Şirketi
 • Yapı Kredi Leasing
 • Yapı Kredi- Koray Gayrimenkul Yatırım Ortaklığı

Yapı Kredi Bankası Yönetim Kurul Üyeleri Kimlerdir?

Bankanın yönetim kurulunda 12 kişi bulunmaktadır. Bu kişiler ve unvanları bunlardır:

 • Ali Y. Koç (Yönetim Kurulu Başkanı)
 • Levent Çakıroğlu (Yönetim Kurulu Başkan Vekili)
 • Gürhan Erün (Murahhas Üye ve Genel Üye- CEO)
 • Ahmet F. Ashaboğlu (Yönetim Kurulu Üyesi)
 • Ümit Taftalı (Yönetim Kurulu Üyesi)
 • Wolfgang Schilk (Yönetim Kurulu Üyesi)
 • Niccolo Ubertallı (Yönetim Kurulu Üyesi)
 • Ahmet Çimenoğlu (Bağımsız Yönetim Kurulu Üyesi)
 • Virma Sökmen (Bağımsız Yönetim Kurulu Üyesi)
 • Melik Poyraz (Yönetim Kurulu Üyesi)
 • Mehmet Tırnaklı (Bağımsız Yönetim Kurulu Üyesi)

Yapı Kredi Bankasının Sosyal Sorumluluk Projeleri Nelerdir?

yapi kredi pr calismalari nelerdir

Yapı Kredi Bankası sosyal sorumluluk projelerine büyük önem veren bankalardandır. Pek çok etkinlik ve proje için sponsorluk desteği sağlamıştır. Yapı Kredi Bankası’nın destek olduğu bazı projeler şunlardır:

 • Milli Eğitim Bakanlığı ile ortak bir şekilde ilkokullarda düzenlenen kompozisyon yarışmalarına sponsor olmuştur.
 • Çocuk tiyatrolarına, Türk Özel Tiyatrosunun gelişmesi adına, ilk renkli Türk filmine sponsorlukları vardır.
 • Doğan Kardeş adındaki dergiyi çıkarmaya başlamıştır. Doğan Kardeş Çocuk Romanı Yarışması düzenlemiştir.
 • Halk türküleri besteleme yarışmaları düzenlemiştir. Uluslararası sanat eleştirmenlerinin jüri olarak katıldığı ilk resim yarışmasını düzenlemiştir.
 • Kültür sanat müşavirliği kurmuştur. Kazım Taşkent Sanat Galerisini kurmuştur. İlk defa sanat galerisi kuran Türk bankası olmuştur.
 • Kurduğu Kazım Taşkent Sanat Galerisinde Topkapı Sarayı’’ndan getirilmiş olan birçok eseri sergiletmiştir.
 • Yapı Kredi Bankası’nın galeri, loca, kütüphane, müze, yapı kredi yayınları kanallarıyla, oluşturulan birçok kültür sanat etkinliğini halka sunmuştur.
İlginizi Çekebilir :  İş Bankası POS Başvurusu Nasıl Yapılır?

ING Bank kimin bankasıdır, kaç şubesi vardır? Yazısını inceleyebilirsiniz.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.