Kredi Destekleri ve Bankacılık

Peşinatsız Senetle Araba Alma Fırsatı

01.03.2019
1.456
Peşinatsız Senetle Araba Alma Fırsatı

Herkes teknolojinin gelişmesi ile araç sahibi olmak istiyor. Araç sahibi olmak için belirli miktarda paramız olması gerekiyor. Eğer bu paraya sahip değilsek ve bankalar bize kredi vermiyorsa, senet ile araba alabilir miyiz?

Peşinatsız Senetle Araba Alabilir miyiz?

Bu durumda yapmanız gereken tanımış ve araştırmış olduğunuz bir galericiye gidip, senetle araba satışı yapıp yapmadığını öğrenmek oluyor. Bunun yanında galericiyi tanısanız bile güvenirliliğini araştırmanız gerekiyor. Daha sonra vereceğiniz peşinatı araç sahibi ile konuşmalısınız. Nitekim peşinat ödemeseniz de aracı alabiliyorsunuz. Bu tür satışlar da satıcı, bankadan kendi üzerine kredi çeker ya da maddi gücü iyi olan satıcılar banka kredisi yerine, kendileri ödemeyi yaparlar. Siz de ay ay satıcıya ödemenizi yaparsınız.

Senetle Araba Almanın Riskleri Nelerdir?

Aracı almaya giderken yanınızda tecrübeli bir arkadaşınızı getirmeniz çok faydalı olabiliyor. Aracı seçtikten sonra işinde başarılı bir ustaya kontrol ettirmeniz gerekiyor. Eğer bu aşamayı atlarsanız ileride çok ciddi sorunlar ile karşılaşmanız kaçınılmaz oluyor. Bu durumda size ciddi masraflar çıkarıyor. Ayrıca senetli araba satıcıları, tefeci mantığıyla çalıştığından çoğunlukla yüksek miktarda faizlerle ödeme yapmanızı istiyorlar.

Diğer bir risk ise senedin imzalanma şekli oluyor. Tek bir senet imzalamanız söyleniyor. Bu senedi imzalamadan önce aylık senet imzalamaya çalışın. Bunun sebebi, sıkıştığınız bir ay parayı ödeyemiyorsunuz ve satıcı sizden tüm parayı almak için, imzaladığınız tek senedi işleme koymak istiyor. Bu yüzden en sağlıklısı ay ay imzaladığınız senetler oluyor. Bu sayede her ay senedinizi kendiniz yırtıyor ve borcunuzu düzenli ödemiş oluyorsunuz.

Senetle Araba Satılan Yerler

Türkiye’de her şehirde senetle araba satan galeriler bulmanız mümkün oluyor. Sahibinden tarzı benzer sitelerde de senetli araba satışı yapılıyor. Arama motorunuza senetli araba almak istediğinizi yazıyorsunuz ve araçların özelliklerine, fiyatlarına ve belirlenen faiz oranlarını kontrol edebilmeniz mümkün oluyor.

İlginizi Çekebilir :  Kredi Çekerken Hayat Sigortası Yapmak Zorunlu'mu ?

Senetle Araba Almak Mantıklı mıdır?

Senetle araba almak, çok riskli ve yükümlülükleri olduğundan son çare olarak düşünülüyor. Araba almak için başka seçenekleriniz yoksa bu riski de göze alabiliyorsanız senetle araba alabilirsiniz. İhtiyacınız var ise mantıklı diyebiliriz ama ihtiyacınız yoksa pek mantıklı olduğunu söyleyemeyiz.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.