Kredi Destekleri ve Bankacılık

Kredi Çekerken Hayat Sigortası Yapmak Zorunlu’mu ?

28.02.2019
1.122
Kredi Çekerken Hayat Sigortası Yapmak Zorunlu’mu ?

Bankalardan çeşitli ihtiyaçlarınız için kredi çekerken, banka sizden hayat sigortası yapmanızı talep eder. Burada bankanın asıl amacı vermiş olduğu kredinin geri dönüşünü garantiye almak istemesidir.

Kredi Çekerken Hayat Sigortası Yapmak Zorunlu Mu?

Kredi çekmek isteyenlerin, öncelikle bilmesi gereken husus bankaların hayat sigortası yapma yetkilerinin olmadığıdır. Bankalar anlaşma yaptıkları sigorta acentesi adına bizlere hayat sigortası yapmaktadır. Kullanmak istediğiniz kredi türüne göre sigorta konuları değişmektedir. Örneğin konut kredisi kullanmak istiyorsanız DASK (Doğal Afet Sigortaları Kurumu) yaptırmanız gerekir.

Taşıt kredisi kullanmak isterseniz Kasko ve Trafik Sigortası yaptırmanız istenir. Burada sizlere yaptırılmak istenilen sigorta türlerini bilmeniz gerekiyor. Çünkü bunların bir kısmı zorunlu iken bir kısmı da isteğe bağlı sigortadır. Taşıt kredisi kullanırken alacağınız araca Trafik Sigortası yaptırmanız yasal zorunluluk olmasına rağmen Kasko isteğe bağlı olan sigorta türüdür. Başka bir husus ise sigortanın yaptırılacağı acentedir. Banka kendi çalıştığı sigorta acentesinden belirlediği fiyata göre sigorta yapma yoluna gidecektir.

Ancak sizin kendi sigorta acentenizi seçme hakkınız vardır. Birçok tüketici bu yarıntıyı bilmemektedir. Bankanın anlaşmalı olduğu acentenin belirlediği fiyat ve koşullarda sigorta yapılıyor. Tüketicinin Korunması Hakkında Kanun’la tüketicinin istediği koşullarda kendi sigorta acentesini seçebileceği düzenlenmiştir. Peki, kredi çekerken hayat sigortası yaptırmak zorunlu mu dersek? Hayat sigortası yaptırmak zorunlu değil. Ancak kredi çekenin vefatı durumunda çekilen kredinin geri ödeme sorumluluğu mirasçılara kalmaktadır. Birçoğumuz hayat sigortasını vefatımız gibi bir durum karşısında sevdiklerimize (mirasçılarımıza) borç bırakmamak gayesiyle yaptırıyoruz.

Kredi Çekerken Yapılan Hayat Sigortalarında Önemli Hususlar

Hayat Sigortaları bir yıl (365 gün) olarak düzenlenmektedir. Siz 24 ay vadeli bir kredi kullandığınızda ikinci yıl için hayat poliçenizi yenilemeniz gerekmektedir. Hayat poliçelerinde dikkat edilmesi gereken can alıcı hususlardan birisi de kapsamıdır. Poliçenizde kaza veya normal koşullarda vefat etmeniz durumunda tazminat koşulu varken AIDS’ten vefat ederseniz sigorta tazminatınızı ödemeyi reddedebilir.

İlginizi Çekebilir :  Kredi Borcu Yüzünden Emekli Maaşıma El Konur Mu?

Bu gibi durumlarla karşılaşmamak için sigortacınıza bilinen hastalıklarınızı beyan etmeniz önemlidir. Risk artmasına paralel olarak prim farklı olabilir. Kullanılan kredinin erken kapatılması durumunda hayat sigortası priminizden kalan tutarı da geri alabilirsiniz.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.