Kredi Destekleri ve Bankacılık

İş Bankası Vadeli Mevduat Hesabı Nasıl Açılır?

14.04.2021
1.589
İş Bankası Vadeli Mevduat Hesabı Nasıl Açılır?

İş Bankası vadeli yatırım hesabı, birçok mevduat hesap çeşitliliği sunan İş Bankası bünyesinde toplamda 14 adet vadeli mevduat hesabı bulunmaktadır. İhtiyaç olunan özelliklere göre istenilen mevduat hesaplarına başvuru yapılmaktadır.

Vadeli TL Mevduat Hesabı Nedir?

Vadeli TL yatırım hesabı, müşterilere sabit faiz ile getiri sağlayan ve en güvenli yatırım hesaplarından biridir. Vade süresi müşteri tarafından belirlenmekte olup, birikimin vadesi boyunca faiz oranlarından gelir getirmeye devam etmektedir. Vadeli mevduat hesabı açmak için ise İş bankası İnternet Şubesi, İşCep uygulaması, Bankamatik, İş Bankası Çağrı Merkeziyle irtibata geçilerek açılabilir.

Vadeli TL Mevduat Hesap Özellikleri

Standart olarak 1 ay, 3 ay, 6 ay, 1 yıl, 2 yıl ve 3 yıl vade şeklinde açılabilen Vadeli TL Mevduat Hesabı müşterilerin istediği doğrultuda farklı vadelerde de açılabilmektedir. Asgari yatırım miktarı 1.000 Türk Lirası olan bu hesap müşterilerilere hızlı ve sabit faiz getirisi sağlamaktadır. Vadeli TL Mevduat Hesabından kazanılan faiz getirisi İş Bankası bankamatiklerinden, İşCep mobil uygulamasından veya İş Bankası İnternet Şubesinden çekilebilir. Vade sonunda hesabı kapatmayan ve başka bir talimat verilmediği olaylarda hesap ilk seçilen vade ve o döneme ait faiz oranlarıyla yenilenmekte olup, birikim faiz getirisi kazandırmaya devam etmektedir. Vadeli TL hesabına vade sonuna kadar para yatırma işlemi yapılabilir.

Vadeli Döviz Hesabı Nedir?

vadeli doviz hesabi tanimi

Vadeli döviz yatırım, yatırımlarını döviz olarak değerlendirmek isteyen yatırımcıların tercih ettiği bir hesap türüdür. Vadeli Döviz Mevduat hesabı açıp seçilen vadeye göre faiz geliri elde edilmektedir. Bununla beraber, 1 ay, 3 ay, 6 ay, 1 yıl, 2 yıl veya 3 yıl vadede ya da istenilen gün sayısı kadar vade belirlenip bazı para birimleri için belirtilen asgari tutarların üzerinde Vadeli Döviz hesabı açılabilir. Vadeli döviz hesabı açılması için minimum miktarlar bazı para birimleri için şunlardır; A.B.D Doları için: 1.000, Euro için: 4.000, Avustralya için: 1.500, Danimarka Kronu için: 8.000, İngiliz Sterlini için: 600, İsveç Kronu: 10.000. Ayrıca hesap vade sonunda kapatılmazsa ve tersi bir talimat yoksa hesap aynı vade ve bulunan faiz oranları üzerinden yenilenmektedir. Vadeli döviz hesabı açtırmak için, İşCep uygulaması, İş Bankası İnternet Şubesi, İş Bankası Bankamatikleri ve İş Bankası Çağrı Merkezi üzerinden hesap açtırabilir, faizi nakit olarak Dolar ve Euro karşılığı ödeyen İş Bankası Bankamatiklerinden, Türk Lirası olarak ise İş Bankasına ait bankamatiklerinden çekilebilir.

TEB vadeli mevduat hesabı nasıl açılır? Yazısını inceleyebilirsiniz.

İlginizi Çekebilir :  Garanti BBVA POS Destek 2019

Vadeli Mevduat Altın Hesabı Nedir?

Vadeli yatırım altın hesabı, altın birikiminin çalınma veya kaybolma riskini engelleyen ve bu hesap ile faiz getirisi elde edilebilir. Vadeli altın hesabı açmak için, İş Bankası şubeleriyle ve İş Bankası İnternet şubesi ile irtibata geçilerek hesap açılabilir. Vadeli altın hesabı altı ay ile bir yıl arası kadar vadeler şeklinde açılabilirken, vade sonunda altın türünden faiz kazancı sağlanabilmektedir. Vadeli altın hesabı minimum 10 gr altın ile açılabilir ve 0,01 gr ve katları şeklinde yatırım yapılabilmektedir. Vadesiz Türk Lirası hesabı kullanılarak ve aynı zamanda vadesiz altın hesabındaki altınlar da kullanılarak vadeli şekilde altın hesabı açılabilir. Vadeli altın hesabındaki işlemler 1 gr 995/1000 saflıktaki altın 1 XAU değerine eşittir. Vadeli altın hesabının, 150.000 Türk Lirası ise Tasarruf Mevduatı Sigortası güvencesindedir. Vadeli altın hesabı işlemlerinde vade sonucu kazanılan faiz miktarı üstünden %15 oranında stopaj kesintisi yapılmaktadır.

Vadeli Kumbara Mevduat Hesabı Nedir?

Vadeli kumbara yatırım hesabı, onsekiz yaş altı çocuklar için yapılan birikim hesabıdır. Çocukların adına açılmakta olan vadesiz TL hesabındaki bakiye her gün olmakla beraber saat 15:30’da vadeli mevduat kumbara hesabına aktarılıp gecelik olarak yatırım faizi kazanılmaktadır.

Vadeli kumbara hesabından gün içinde dilendiği saatte para çekim işlemi yapılmakta olup, vadeli kumbara hesabı şubelerinden açılabilmektedir. Ayrıca Dijital Kumbara satın alarak vadeli kumbara hesabının bakiye takibi yapılabilmektedir.

Maximum Vadeli Mevduat Hesabı Nedir?

Maksimum vadeli yatırım hesabı, vadesiz mevduat hesabında bulunan paranın her iş günü gecelik olarak vadeli mevduat faiziyle değerlenmesi olup, paranın gecelik faizle değerlenmesinin yanında, maksimum vadeli hesap ile tüm ödemelerin takibi yapılabilir. Vadesiz hesaba yatırılan 500 Türk Lirası ve üzerindeki tutar her iş günü saat 15:30’da otomatik olarak maksimum vadeli hesaba aktarılırken, aktarılan bu tutara gecelik faiz kazandırır. İstendiği takdirde vadesiz hesapta kalacak şekilde minimum tutar değiştirilmektedir. Para çekme, ödeme talimatı işlemleri, para transferi işlemleri veya bankamatik kartı ile alışveriş işlemlerinde vadesiz hesapta yeterli bakiye olmadığı zaman maksimum vadeli hesap ile ihtiyaç duyulan miktar otomatik olarak vadesiz hesaba aktarılmaktadır.

İlginizi Çekebilir :  ING Bank Bireysel Emeklilik Başvurusu Nasıl Yapılır?

Sabit Hesap Özellikleri Nelerdir?

sabit hesap nitelikleri nelerdir

Sabit hesap hususları, bu hesap ile beraber faiz oranları düşmesinden kişi kendini korumakta olup, kazanç sabitlenebilir. Sabit hesap Türk Lirası, USD ve EURO türünden 1, 2 ve 3 yıl vadeli olacak şekilde sadece İş Bankası şubeleri ve İş Bankası İnternet Şubesi tarafından açılmaktadır. Asgari olarak hesap açma limiti 250 Türk Lirası, 1.000 USD ve 1.000 EURO olacak şekilde yatırım yapılmalıdır. Hesap açılış sırasında belirlenen faiz oranı vade süresi boyunca geçerli olmakla, faiz ödeme işlemleri ise aylık, 3 aylık, 6 aylık ve yıllık dönemler boyunca gerçekleşmektedir. Ayrıca hesap sahibinin belirlemiş olduğu döviz türünden vadesiz mevduat hesabına aktarılmaktadır.

Değişken Hesap Özellikleri Nelerdir?

Değişken hesap hususları, faiz kazancının piyasa şartlarına göre belirlenebilir olmakta değişken hesap Türk Lirası ve USD türünden 1, 2 ve 3 yıl vadeli olacak şekilde sadece İş Bankası şubelerine başvurarak açılmaktadır. Asgari olarak hesap açma limiti ise 250 Türk Lirası ve 1.000 USD olmak zorundadır. Aynı zamanda faiz ödeme işlemleri aylık, 3 aylık, 6 aylık ve yıllık dönemler şeklinde gerçekleşmekte olup hesap sahibi belirttiği şekilde aynı döviz türünden vadesiz mevduat hesabına aktarılma yapılmaktadır.

ING bank vadeli mevduat hesabı nasıl açılır? Yazısına da göz atabilirsiniz.

Birikimli Mevduat Hesabı Nedir?

Birikimli yatırım hesabı, düzenli tasarruf yaptırmaya olanak sağlayarak birikimde konulan hedefe ulaşmayı kolaylaştırır. Birikimli mevduat hesabı Türk Lirası, USD ve EURO türünden 3, 4 ve 5 yıl vadeli şekilde olarak sadece İş Bankası şubelerine başvurarak açılmaktadır. Asgari olarak hesap açma limiti 250 TL/USD/EURO olmak zorundadır. Vadesiz mevduat hesabından 50 – 10.000 TL/USD/EURO miktarları arası aylık ya da 3 aylık olacak şekilde düzenli para aktarma talimatı verilirken aynı zamanda, istendiği zaman talimatın dışında da ödeme yaparak ve birikimde konulan hedefe ulaşılabilir. Birikimli mevduat hesabına her yıl olmak üzere uygulanacak faiz oranı hesap açma gününde belirlenmekte olup, birikimli hesap ile faiz ödemeleri 1 yıllık dönemin sonunda gerçekleşmektedir.

İlginizi Çekebilir :  İş Bankası KOBİ Kredisi Başvurusu ve Şartları 2021

Vade Bekletmeyen Mevduat Hesabı Nedir?

Vade bekletmeyen yatırım hesabı ise nakit ihtiyaçları için vade sonu beklemeye gerek olmayan, faiz kaybı yaşamadan vadeli mevduat hesabı üzerinden para çekmeyi sağlayan hesap türüdür. Minimum açma miktarı 50.000 TL veya 10.000 USD/EUR, 20.000 CHF/GBP, maksimum miktarı ise 1.000.000 TL veya 250.000 EUR/USD/CHF/GBP olabilmektedir. Hesaba vade süresi boyunca para girişi yapılmamakta olup, sadece başlangıç tarihinde para girişi yapılabilmektedir.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.