Kredi Destekleri ve Bankacılık

İş Bankası Vadeli Mevduat Hesabı Başvurusu Nasıl Yapılır?

13.05.2021
1.813
İş Bankası Vadeli Mevduat Hesabı Başvurusu Nasıl Yapılır?

Vadeli mevduat İş Bankası üzerinden açılabilen hesap türleri arasında yer alır. Vadeli mevduat hesabı açmak isteyen kişiler bankanın şubesini tercih edebilecekleri gibi şubeye gitmeden de işlem yapabilirler. İş Bankası vadeli mevduat hesabına başvuru yapmak ve faiz üzerinden birikim değerlendirmek isteyen kişiler dijital bankacılık kanallarını kullanabilir. Bankanın mevduat hesapları için başvuru aldığı kanallar şunlardır:

 • İnternet şubesi
 • Mobil şube uygulaması
 • İnternet sitesi
 • Banka şubesi
 • İnternet sitesi

Vadeli Mevduat Hesabı Nedir?

Vadeli mevduat hesabı birikim hesabı olan kişiler tarafından kullanılan bir hesap türüdür. Bankada birikimi olan ve bu birikimlerini risk almadan arttırmak isteyen kişiler İş Bankası üzerinden vadeli mevduat hesabı açabilir. Vadeli mevduat hesabı risk oranı en düşük yatırım hesapları arasında yer alır. Vadeli mevduat hesabı, vade süresi içerisinde işlem yapılmadığı takdirde kazanç miktarının artmasını ve aylık faiz oranlarından yararlanılmasını sağlar. Vadeli mevduat hesabı açmadan önce ana para miktarı, vade ve faiz oranlarının incelenmesi kazancı etkiler.

Vadeli Mevduat Hesabının Kazancı Çok Mu?

İş Bankası vadeli mevduat kar payının ne kadar olacağı vade uzunluğu, faiz oranı ve ana para miktarına bağlı olarak belirlenir. Ana para miktarı yüksek, vade uzunluğu standart olur ise en yüksek faiz oranından yararlanılır. Bankalar tarafından genellikle en yüksek ana para miktarı için uzun vade seçilir ise daha düşük faiz uygulanır. Ancak standart vade uzunluğunu üzerinden hareket edilirse hesap sahibinin kazancı daha yüksek olur. Örneğin 732 gün ve üzerindeki vade için ana para miktarı fark etmeksizin uygulanan faiz oranı yüzde 11,75’tir. 60 gün ila 150 gün arasındaki vade seçenekleri için ana para miktarı fark etmeksizin uygulanan faiz oranı yüzde 17,70’tir.

ING Bank vadeli mevduat hesabı başvurusu nasıl yapılır? Yazısını inceleyebilirsiniz.

İlginizi Çekebilir :  Garanti BBVA POS Destek 2019

Vadeli Mevduat Hesabının Avantajları Nedir?

vadeli mevduat hesabinin olumlu yonleri

İş Bankası vadeli hesapların avantajları kişilerin düzenli olarak birikim yapabilmeleri ve faiz üzerinden kazanç elde etmeleri sağlanır. Ana para miktarında kayıp yaşamadan kazanç elde etme isteyen kişiler sıklık ile vadeli mevduat hesabına yatırım yaparlar. Vade süresi içerisinde ana para üzerine eklenen faiz oranlarından kazanç elde edilen sisteme vadeli mevduat hesabı denir. Risk almadan ve kayıp yaşamadan bankada bekleyen paralarını değerlendirmek isteyenler için en uygun seçenek vadeli mevduat hesabı açılmasıdır.

İş Bankası Vadeli Mevduat Hesabına En Az Ne Kadar Yatırılır?

İşbank vadeli mevduat tutarı hesabın açıldığı dövize göre farklılık gösterir. Türk lirası cinsinden açılacak olan vadeli mevduat hesabı için belirlenen alt limit 1000 Türk lirasıdır. Türk lirası vadeli mevduat hesabı açmak isteyen kişilerin hesaplarına yatırması gereken minimum ana para miktarı 1000 Türk lirası olmalıdır. Hesap açılış işlemleri esnasında 1000 TL’nin altındaki başvurular kabul edilmez. Başvuru için gereken alt limiti yatırmayı kabul eden kişiler İş Bankası üzerinden vadeli mevduat hesabı açabilir.

İş Bankası Vadeli Mevduat Hesabına En Çok Ne Kadar Yatırılır?

İş Bankası mevduat hesabı ana para tutarı için banka tarafından sınırlama getirildi. İş Bankası üzerinden vadeli mevduat hesabı açmak için gereken alt limit 1000 Türk lirasıdır. Vadeli hesaba açılış esnasında yatırılacak olan maksimum tutar ise 999.999.999.999 Türk lirasıdır. İş Bankası vadeli mevduat hesabı için 1000 ila 999.999.999.999 TL arasında işlem yapılmasına izin verir. Bu tutarların altında ve / veya üzerindeki ana para tutarı için müşteri temsilcisi ile hareket etmek gerekir. 1.000.000,01 Türk lirası ve üzerindeki ana para tutarları için uygulanan faiz oranları yüzde 11,75 ve 17,70 arasındadır.

İlginizi Çekebilir :  Akbank Bireysel Emeklilik Başvurusu Nasıl Yapılır?

İş Bankası Mevduat Hesabı Vade Günü Kaçtır?

İş Bankası mevduat vadesi için belirlenen süre 28 ila 732 ve üzerindedir. Alt limit olarak 28 gün seçilmiştir. Başvuru esnasında 28 günden daha az vade günü için başvuru yapılmasına izin verilmez. Türkiye İş Bankası tarafından belirlenen üst limit için ise herhangi bir sınırlama bulunmaz. 732 gün ve üzerindeki vade günü için ana para tutarı kaç olur ise olsun uygulanan faiz oranı yüzde 11,75’tir.

İş Bankası Vadeli Altın Hesabı Nereden Açılır?

İşbank mevduat altın hesabını vadeli olarak açmak isteyen kişiler başvurularını bankanın internet sitesi üzerinden yapabilir. Ayrıca internet ve mobil şube üzerinden de başvuru yapılmasına izin verilir. İnternet ve mobil şubeyi sadece banka müşterileri kullanabilir. Vadeli altın hesabı açmak için bankanın 0 850 724 0 724 numaralı müşteri iletişim merkezi de aranabilir. Telefon bankacılığını kullanmak isteyen kişiler müşteri iletişim merkezini ve / veya çağrı merkezini tercih edebilir. Çağrı merkezine ulaşmak için 444 02 02 numaralı hattın kullanılması gerekir.

İş Bankası Vadeli Altın Hesabı Vadesi Ne Kadar?

is bankasi altin hesabi vade suresii

İş Bankası vadeli mevduat altın hesabı için uygulanan vade günü için alt ve üst limit belirlenmiştir. Belirlenen alt limit 181 gündür. Üst limit ise 365 gün olarak duyurulmuştur. Ana paranın, mevduat hesabında kalacağı gün için müşteriler en az 181 en çok ise 365 günü tercih edebilir. 365 gün ve üzerindeki vadeli altın hesabının işlemleri müşteri temsilcisi ile gerçekleştirilmelidir.

İş Bankası Vadeli Altın Hesabına Kaç Gram Altın Yatırılır?

İşbank vadeli altın gramı banka tarafından belirlenir ve alt ve üst limit şeklinde müşterilere duyurulur. Türkiye İş Bankası üzerinden vadeli mevduat altın hesabı açmak isteyen kişiler müşteri temsilcisi ile görüşebilir. Müşteri iletişim merkezinin yanı sıra internet şubesi üzerinden de işlem yapılmasına izin verilir. Vadeli altın hesabı açmak ve gram üzerinden yatırım yapmak isteyen kişiler minimum 10 gram ile başvuru yapabilir.

İlginizi Çekebilir :  ING Bank Müşteri Temsilcisi ile Nasıl Görüşebilirim?

İş Bankası Vadeli Dolar Hesabına En Az Ne Kadar Yatırılır?

İşbank vadeli döviz mevduat hesabı için yatırılması gereken minimum tutar 1000 dolar ve / veya Euro olmalıdır. Üst limit için ise herhangi bir sınırlama getirilmemiştir. Ancak 1.000.000.01 dolar / Euro üzerindeki ana para tutarları için uygulanan faiz miktarları farklılık gösterir. Vade gününe bağlı olarak en düşük faiz oranı yüzde 11,75’tir. En yüksek faiz oranı ise yüzde 17,20 ve 17,70’tir.

İş Bankası Mevduat Hesabının Vade Uzunluğu Nedir?

İşbank mevduat hesap vade günü en az 28 en çok ise 732 günden oluşur. Ancak vade uzunluğunun farklı gruplandırmalı ve bu gruplara bağlı olarak belirlenen ana para ve faiz oranları bulunur. Mevduat hesabında vadeye bağlı olarak ana parayı etkileyen en düşük ve en yüksek faiz oranı şunlardır:

 • 28 – 31 gün için yüzde 11,30 ile 15,60
 • 32 – 45 gün için yüzde 12,80 ile 15,90
 • 365 gün ve üzeri için yüzde 11,75

TEB vadeli mevduat hesabı başvurusu nasıl yapılır? Yazısına da göz atabilirsiniz.

Vadeli Mevduat Hesabı Stopaj Oranı Yüzde Kaçtır?

İş Bankası mevduat stopajı 3 farklı grupta incelenir. 6 aya kadar vadeli mevduat hesaplarında TL için yüzde 5, döviz için 20 ve altın için yüzde 15 stopaj kesilir. İş Bankası vadeli mevduat hesabı 1 yıl ve üzerindeki vade için ise şu şekildedir:

 • Türk lirası için yüzde 0
 • Döviz için yüzde 18
 • Altın için yüzde 15
Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.