Kredi Destekleri ve Bankacılık

İş Bankası Satılık Gayrimenkuller Nasıl Görüntülenir ve Başvurulur?

25.05.2021
1.712
İş Bankası Satılık Gayrimenkuller Nasıl Görüntülenir ve Başvurulur?

İş Bankası tarafından satılan gayrimenkulleri görüntülemek için iki farklı yol vardır. İlk olarak İş Bankası’nın istegayrimenkul.com adresine girerek gayrimenkulleri görüntüleyebilirsiniz. Satılık gayrimenkulleri görüntülemek için bir diğer seçenek ise INTENGO’dur. Bunun için isbank.intengo.com adresine girmeniz gerekir.

Bu sayfalara girdiğinizde İş Bankası satılık gayrimenkulleri görüntüleyebilir, gayrimenkulün detaylı bilgisi ve açık adresine bakabilirsiniz. Bankanın satılık gayrimenkullerine başvuru da yine bu iki internet sitesi üzerinden gerçekleşir. Satılık gayrimenkullere başvuru yapmak için öncelikle İş Bankası’na teminat ödemesi ya da ihale bedeli ödemesi yatırmanız gerekir.

İş Bankası Tarafından Satışa Sunulan Gayrimenkullerin Fiyatı Nasıl Belirlenir?

Bankanın satışa sunduğu gayrimenkullerin fiyatını uzmanlar belirler. İş Bankası satılık gayrimenkuller batık kredileri kurtarmak amacıyla el koyulmuş, ipotekli taşınmaz mallardır. Kredileri ödeyememe durumunda icra ile el koyulan bu gayrimenkuller icra dairelerinde satışa sunulur. Burada öncelikle tarafsız bir ekspertiz firması uzman gönderir. Uzman gayrimenkulün yaşı, türü, konumu, kat sayısı gibi pek çok etmeni değerlendirerek bir rapor yazar ve bu rapora bağlı olarak bir muhammen bedel belirlenir. Gayrimenkulün satış fiyatı bu bedel üzerinden açılır.

Uzun süre satışı gerçekleşmemiş ya da banka tarafından belirlenen muhammen bedel uygun görülmemiş ise banka avukatları ile gayrimenkulün satış hakkını alır. Yeniden bir uzman ile satış bedeli belirlenir. İstenildiği takdirde 6 ayda bir ya da bir yılda bir satış fiyatı bu şekilde güncellenebilir.

İş Bankası Satılık Gayrimenkuller Satış Süreci Nasıl İlerler?

satis sureci nasil isler is bankasi satilik gayrimenkuller

İş Bankası gayrimenkulleri satış süreci e-ihale üzerinden gerçekleşir. E-ihale için öncelikle satın almak istediğiniz gayrimenkulü İş Bankası ya da INTENGO üzerinden detaylı bir inceleme yaparak belirlemeniz gerekir. Sonrasında seçtiğiniz gayrimenkulün başlangıç fiyatının %5’i oranında bir tutarı İş Bankası’nın size vereceği IBAN numarasına yatırmanız gerekir. Para yatırma işlemi sırasında açıklama kısmına teklif verenin ad, soyad  ve unvanı, gayrimenkulün ada-parsel bilgisi ve teminat bedeli yazılmalıdır.

İlginizi Çekebilir :  İş Bankası POS Başvurusu Nasıl Yapılır?

Bu bedel yatırıldıktan sonra İş Bankası şubesine gidilerek satış şartnamesini imzalamanız ve sizden istenen belgeleri şubeye teslim etmeniz gerekir. Bütün bu işlemlerin ardından başvurunuz banka tarafından değerlendirilecektir. Teklif vermeniz uygun görüldüğü takdirde size kısa mesaj ya da e posta ile kullanıcı adı ve şifre iletilecektir.

Sisteme giriş sonrası size verilen şifreyi güvenlik açısından değiştirmeniz, kendi şifrenizi belirlemeniz gerekir. Kullanıcı adı ise başvuru yapan gerçek kişiyse T.C kimlik numarası, tüzel kişi ise vergi numarasından oluşur.

Şifre değiştirme işlemi sonrası seçtiğiniz gayrimenkul için teklifinizi en az belirlenen başlangıç bedeli ya da daha fazla bir tutar olarak verebilirsiniz. Gayrimenkul için teklif verildiğinde banka tarafından belirlenmiş olan bir süre işlemeye başlar. Bu süre içinde gayrimenkul için diğer alıcı adayları da tekliflerini verebilir.

Eğer belirlenen süre bitimine 30 dakika kala gayrimenkul için verilen en yüksek tutardan daha yüksek bir teklif verilirse 30 dakika daha süre uzatılır. Son 30 dakikalık süreç içinde verilen teklif yine en yüksek tekliften fazla ise yeniden süre uzar, daha düşük teklifler gelmesi halinde süre biter ve teklif verme işlemi kapanır. Verilen teklifler en yüksekten başlanarak sıralanır ve en yüksek teklif sahibi gayrimenkulün sahibi olur.

Gayrimenkulün ihalesini kazanan kişi banka tarafından belirlenmiş süre içinde gayrimenkul için verdiği teklif tutarını bankanın vereceği IBAN numarasına yatırmalıdır. Gayrimenkul satışları nakit ve peşin olarak yapılır. Ancak ihtiyaç duyulursa İş Bankası satılık gayrimenkuller için kredi kullanmak da mümkündür. Kredi kullanmayı düşünen kişiler kredi işlemlerini teklif işleminden önce halletmeye çalışmalıdır.

Bankanın belirlediği süre içinde gayrimenkul tutarını yatırmayan kişilerin teminat bedeli de geri ödenmez.

Denizbank satılık gayrimenkuller nasıl görüntülenir ve başvurulur? Buradan inceleyebilirsiniz.

İlginizi Çekebilir :  TEB POS Başvurusu Nasıl Yapılır?

İş Bankası Satılık Gayrimenkul Başvurusunda İstenen Evraklar Nelerdir?

Başvuru sırasında sizden istenecek evraklar tüzel kişi ya da gerçek kişi için farklılık gösterir. Gerçek kişi başvuru yapıyor ise istenecek belgeler şunlardır:

  • Teminat bedelini yatırdığınıza dair dekont
  • Nüfus cüzdanı fotokopisi

Başvuru sahibi tüzel kişi ise gerekli belgeler şunlardır:

  • İmza sirküleri
  • Vergi levhası
  • Ticari sicil gazetesi fotokopisi
  • İmza için yetki gösteren bir belge

İş Bankası Satılık Gayrimenkul Almanın Avantajları ve Dezavantajları Nelerdir?

is bankasi satilik gayrimenkul almanin riskleri nelerdir

Bankadan satılık gayrimenkul almanın avantajı öncelikle piyasaya göre daha uygun fiyatlarda satış bedeli belirlenmesidir. Bu durum bankanın gayrimenkulü hemen elinden çıkarmak istemesinden kaynaklanır. Normal piyasada fiyatlar mal sahibinin gayrimenkul için biçtiği değere göre belirlenir ve abartılı fiyatlar olabilir. Banka tarafından satışa sunulun gayrimenkullerin fiyatlandırması ise uzmanlar tarafından yapılır.

Ayrıca bankadan gayrimenkul alırken emlakçı komisyonu da ortadan kalkmış olur. Normal piyasa emlakçılar yardımıyla ev satın alırken emlakçıya da evin ederinin %2’si oranında komisyon alırlar. Banka ise ihale için teminat bedeli dışında ek bir bedel ya da ücret talep etmez.

Bankadan gayrimenkul almanın bir diğer avantajı ise bankalar fatura kesen kurumlar değildir. Fatura yerine dekont kesildiği için KDV ödemezler. Böylece gayrimenkul alımı sırasında sizin de KDV ödemenize gerek kalmaz. Ancak BSMV ücreti ödemeniz gerekir.

Dezavantajlar ise ihale ile satışlar yapıldığı için bazen çok yüksek fiyatlara çıkılabilmesidir. Ayrıca satılan evler icra ve ipotekle alındığı için bakım ve onarım masrafları da olabilir.

Akbank satılık gayrimenkuller nasıl görüntülenir ve başvurulur? Yazısına da göz atabilrisiniz.

İş Bankası Satılık Gayrimenkul Alırken Nelere Dikkat Edilmelidir?

Bankadan gayrimenkul alımında dikkat edilmesi gereken en önemli şey gayrimenkulün araştırılmasıdır. Sistem üzerinden satın almak istediğiniz gayrimenkulü belirledikten sonra bankaya gayrimenkulü yerinde görmek istediğinizi belirttiğinizde buna izin verilecektir. Gayrimenkulü yerinde görerek olası bakım ve onarım maliyetlerini görebilmeniz mümkündür. Ayrıca konumunu ve çevresini de inceleme şansınız olacaktır.

İlginizi Çekebilir :  QNB Finansbank Şikâyet Hattı Telefon Numarası Nedir?

Gayrimenkule ait borçları da sorgulamanız gerekir. İş Bankası satılık gayrimenkul için önceki dönemlerdeki borçlardan sorumlu değildir. Sizin belediye, tapu gibi ilgili yerlere giderek fatura, vergi gibi borçları sorgulamanız gerekir. Ayrıca belediyelerden alt yapı ile ilgili de bilgi almanız gerekir.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.