Kredi Destekleri ve Bankacılık

İş Bankası Borsa Hesabı Nasıl Açılır?

21.04.2021
2.032
İş Bankası Borsa Hesabı Nasıl Açılır?

Türkiye İş Bankası’nda borsa hesabı açmak İş Bankası’nın müşterisi olup olmamaya göre değişiklik gösterir. Türkiye İş Bankası’nın müşterisi olunduğunda direkt şubeye müracaat edilmeden borsa hesabı açmak mümkündür. İş Bankası müşterileri İş Bankası’nın internet bankacılığı ya da mobil bankacılık uygulamaları ile İş Bankası borsa hesabını kolay bir şekilde açabilirler. Bu sayede borsa hesabı sözleşmesi ve gerekli diğer belgeler imzalanarak İş Bankası borsa hesabındaki Pay, Varant, Kredili Pay, Yurt Dışı Pay ve Futures gibi işlemlerden faydalanılabilir.

Borsa hesabı açmak isteyen kişi eğer ki Türkiye İş Bankası müşterisi değil ise İş Bankası şubesine müracaat etmesi gerekmektedir. Aynı zamanda borsa hesabı açabilmek için Türkiye İş Bankası’nın 0 212 350 24 24 numarası aranarak da açılma imkânı vardır.

Türkiye İş Bankası Borsa İşlem Sistemi Nasıl Açılır?

İş Bankası borsa işlem platformuna HTML5 destekleyen bütün sistemlerden ulaşılabilir. Bu sistemlerin bazıları şunlardır:

 • Google Chrome
 • Internet Explorer
 • Mozilla Firefox
 • Microsoft Edge
 • Opera
 • Safari

Daha sonra şu adımlar uygulanarak İş Bankası borsa işlem platformuna ulaşılabilir:

 • Türkiye İş Bankası’nın internet sitesinden bireysel internet şubesine girilir.
 • İnternet şubesine giriş yapılarak yatırım kısmına tıklanır.
 • Sırasıyla borsa işlem platformu ve çalıştır butonlarına tıklanır.

Bu şekilde Türkiye İş Bankası borsa işlem sistemine ulaşılır.

Türkiye İş Bankası Borsa İşlem Platformu Özellikleri Nelerdir?

nitelikler turkiye is bankasi islem platformu

İş Bankası borsa sistemi özellikleri gelişmiş ve müşteri memnuniyetine yönelik olan birtakım şunlardır:

 • Oturum süresi seçim özelliği ile Türkiye İş Bankası internet şubesi oturumu kapansa bile borsa işlem platformu kullanılmaya devam edilebilir. Bu özellik Türkiye İş Bankası internet bankacılığına yeni dâhil olan ‘Tüm Gün’ seçeneği ile sağlanabilir. Bu özellik kullanılarak herhangi bir kesintiye uğramadan borsa hesabının sürdürülmesini sağlar.
 • Teknik analiz özelliği, haberler özelliği, kademe analizi, derinlik, şirket profili özelliği, bilanço özellikleri ve takas saklama özellikleri gibi Türkiye İş Bankası’nı öne çıkaran nitelikler sayesinde yatırımcıların alım – satım işlemleri için kolaylık sağlar ve yardımcı olur.
 • İş Bankası borsa hesabı için geliştirilen ve yenilenen borsa işlem platformunda hesabın ana sayfasını kişiselleştirme imkânı mevcuttur. Bu sayede müşteri bir boş ekran oluşturup o sayfaya istediği özellikleri ya da parçaları ekleyip çıkarabilir. Bu sayede kişiye özel tasarımlar yapmak mevcuttur.
 • Türkiye İş Bankası borsa hesabında, Borsa İstanbul’da işlem görmekte olan hisse senedi ve varantlar ile ilgili anlık fiyat bilgilerine hiçbir ücret ödemeden ulaşma imkânı mevcuttur. Aynı zamanda istenir ise Borsa İstanbul’dan alınacak lisans bilgi paketleri ile derinlik ya da hacim gibi detaylı verilere de ulaşılması mümkündür.
 • Gerçekleşen, iptal edilen, beklenen ya da gerçekleşmeyen işlemleri anında Türkiye İş Bankası borsa işlem platformu aracılığı ile inceleyip takip edebilirsiniz.
 • Yatırım hesaplarındaki kıymetlere dair adet, maliyet, zarar ya da kazanç gibi portföy verilerine ulaşılabilir.
İlginizi Çekebilir :  Akbank Yatırım Hesapları Nelerdir?

Garanti BBVA KOBİ kredisi başvurusu ve şartları 2021 Yazısını inceleyebilirsiniz.

Borsa Hesabında İşlemler Nasıl Gerçekleşir?

Borsada işlemlerin yapılması için bir alım işleminin bir satım işlemi ile birebir eşleşmesi gerekmektedir. Yani borsada hisse senedi almak isteyen bir kişi için aynı şekilde borsada hisse senedi satmak isteyen başka bir kişinin olması gerekir.

Borsada Nasıl Yatırım Yapılır?

Borsa hesabında yatırım gerçekleştirmek hesabınızda sürekli bir biçimde para bulundurulmanızı gerektiren bir süreçtir. Sisteme giriş yapıldıktan sonra anlık fiyatlara bakmanız gerekmektedir. Çünkü borsada fiyatlar çok kısa bir sürede değişiklik gösterecektir. Borsada yatırım yapmanın en önemli noktası düşük fiyattan alınanı daha yüksek bir fiyata satma işlemidir. Bu şekilde yatırım yapılır ve kazanç sağlanmış olur. Bunu yapabilmek için de yükselen hisseleri sürekli bir şekilde takip etmeniz gerekir.

Hisse Senedi Nasıl Takip Edilmelidir?

hisse senedi nasil takibe alinmalidir

Hisse senedi takip işlemi yatırım işlemleri için çok önemli bir süreçtir. Borsada kar etmeniz için hisse senetlerini takip etmeniz gereklidir. Aksi takdirde yatırımınız zarar ile sonuçlanabilir. Hisse senedinden kar elde edebilmek için aldığınız hisse senedinin ne zaman değer kazanacağı ve değerini kaybedeceğini öğrenmeli ve takip etmelisiniz. Bu sebeple bu bilgilere güvenli kaynaklar aracılığı ile ulaşmanız gerekir.

Türkiye İş Bankası Yatırım Hesabı Ücreti Nelerdir?

İş Bankası yatırım hesap ücreti, saklama ücreti alt başlığında hesap işletim ücreti ve işlem komisyonu alınmaktadır. Bu yüzden gerçekleştirilecek olan yatırım sonucunda kazanılacak kazanca yatırım hesabı ücreti yani saklama ücreti adı altındaki bu komisyonu da dâhil etmek gerekmektedir. Kâr – zarar dengesi açısından belli bir inceleme yapılması ve komisyon ücreti ve saklama ücretinin de hesaba katılması, sizi doğru yola yönlendirecek adımlardan biridir.

Türkiye İş Bankası yatırım hesabı komisyonu yani saklama ücreti şunlardan alınmaktadır:

 • Yatırım fonu
 • Hisse senedi
 • Devlet iç borçlanma senedi
 • Borsa yatırım fonu
 • Özel sektör tahvili
 • Varant işlemleri
İlginizi Çekebilir :  Enpara Müşteri Hizmetleri Telefon Numarası

Denizbank KOBİ kredisi başvurusu ve şartları 2021 Yazısına da göz atabilirsiniz.

Türkiye İş Bankası Yatırım Hesabı Nasıl Kapatılır?

İş Bankası yatırım hesabı kapatma işlemi yapılmadan önce mutlaka hesapta herhangi bir yatırımın olup olmadığına bakılmalıdır. Eğer hesapta yatırım varlığı yok ise Türkiye İş Bankası’nda yatırım hesabı kapatma işlemi kolay bir şekilde gerçekleşmektedir. Yatırım hesabını kapatma işlemini bizzat şubeye müracaat ederek, internet bankacılığı aracılığı ile, mobil bankacılık ile ya da İşCep gibi uygulamalardan faydalanılarak kapatabilirsiniz.

Eğer ki kapatılmak istenen hesap ana hesap olan ilk açılan hesap ise bu hesabın kapatılma işlemi ise bizzat şubeye müracaat halinde gerçekleşir. Aynı zamanda şubede ıslak imza kullanılarak kapatılmaktadır. Aksi takdirde mobil bankacılık, internet bankacılığı ya da İşCep uygulamaları üzerinden ana hesap olan ilk açılan hesap kapatılması mümkün değildir.

Türkiye İş Bankası Borsa Hesabında Yatırım Yapmanın Koşulları Nelerdir?

İş Bankası borsa hesabı ile yatırım yapabilmenin şartlarını genel olarak her birey karşılayabilmektedir. Belli bir miktarda parası bulunan her birey cinsiyet ya da meslek fark etmeksizin Türkiye İş Bankası borsa hesabı açabilir.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.