Kredi Destekleri ve Bankacılık

Garanti BBVA Esnaf Kredisi Başvurusu ve Şartları 2021

16.05.2021
1.701
Garanti BBVA Esnaf Kredisi Başvurusu ve Şartları 2021

Garanti Bankası KOBİ kredisine başvuru yapmak isteyen kişilerin bankanın belirlediği şartları yerine getirmesi gerekir. Ayrıca banka tarafından başvuru yapılabilecek kredi miktarı için alt ve üst limit belirlendi. Yapılacak olan başvuruların bu limit dahilinde gerçekleştirilmesi gerekir. Belirlenen limitin çok altında ya da üzerindeki kredi başvuruları onaylanmaz. Kredi başvuru sonucunun açıklanabilmesi bazı günlerde 15 iş gününe kadar uzayabilir. Banka genellikle 1 ila 5 iş günü içerisinde esnaf kredisi başvuru sonuçlarını açıklar. Başvuru sonuçları kısa mesaj, müşteri temsilcisi ve e – posta aracılığı ile başvuru sahibine bildirilir. Garanti BBVA esnaf kredisi almak isteyen kişiler başvuruları onaylandıktan sonra tüm belgeleri bankaya sunmak ile yükümlüdür.

Esnaf Kredisi Nedir?

Esnaf kredisi kobi kredisi olarak da bilinen bir kredi çeşididir. Esnafların kalkınması ile yerel üretimin artması amaçlanır. Yerel işletmelerin desteklenmesi hem ülkenin iç ekonomisi için oldukça önemli bir olgudur ve dışa olan bağlılığı da azaltır. Bu neden ile iş yerini geliştirmek isteyen tüm esnaflara esnaf kredisi verilir. Bu kredi sadece iş yeri geliştirmek için değil iş yerinin temel ihtiyaçlarının karşılanabilmesi için de verilebilir. Esnaf kredisi birçok banka tarafından sunulan bir kredi çeşididir. Ancak kredi başvurusu yapmadan önce faiz oranlarına, vade uzunluğuna ve kredi avantajlarına bakmak gerekir.

Garanti BBVA’dan Esnaf Kredisi Nasıl Alınır?

Garanti BBVA esnaf kredisi almak için uygun koşulların sağlanması gerekir. Garanti esnaf kredisi almak isteyen kişiler şartları yerine getirdiği ve belirlenen tutar limitine uyarak kredi başvurusu yapıldığı takdirde başvuru yapabilir. Birçok banka işletme ve belge ücreti de talep eder ve başvuru sahibinin bilgisi dışında ek ücretler ortaya çıkabilir. Garanti Bankası üzerinden kredi başvurusu yapıldığı zaman ek ücretlere ve bankaya ödenmesi gereken hesap işletim ücretlerine dair bilgilendirme yapılır. Garanti BBVA müşterilerinin zor durumda kalmadan ve mağduriyet yaşamadan kredi alması için çalışan bankalar arasındadır.

Garanti BBVA Esnaf Kredisi Şartları Nedir?

garanti bbva esnaf kredisi kosullari

Garanti esnaf kredisinin şartları esnaf destek paketi kapsamında belirlenen şartlar ile aynıdır. Garanti BBVA üzerinden esnaf kredisi almak isteyen kişilerin bazı koşulları yerine getirmesi beklenir. Bankanın istediği koşullar şunlardır:

 • Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olmak
 • Yasal bir işletmeye sahip olmak
 • İşletmenin gerekli belgelerini bankaya sunmak
 • 18 yaşından büyük olmak
 • Başvurunun ortak veya işletme sahibi tarafından yapılması
 • Kredi puanının düşük olmaması
 • Kefil göstermek
İlginizi Çekebilir :  İş Bankası Online Kredi Başvurusu Nasıl Yapılır?

Garanti BBVA satılık gayrimenkuller nasıl görüntülenebilir ve başvurulur? Yazısını inceleyebilirsiniz.

Garanti Esnaf Kredisi Başvurusu Nereden Yapılır?

Garanti BBVA kredi başvuru kanalları yaşanan korona virüs pandemisi nedeni ile genişletilmiştir. Bankanın belirlediği dijital kanalların yanı sıra telefon bankacılığı üzerinden de kredi başvuru yapmak artık mümkündür. Garanti BBVA esnaf kredisine başvuru yapmak isteyen kişiler, banka şubesine gitmeden işlemlerini tamamlayabilir ve kredilerini alabilir. Başvuru için kullanılması gereken kanallar şunlardır:

 • İnternet bankacılığı
 • Mobil bankacılık uygulaması
 • Müşteri iletişim merkezi
 • Çağrı merkezi
 • Banka şubesi
 • Bankanın resmi internet sitesi
 • Kısa mesaj (SMS)

Garanti Müşterisi Olmayanlar Esnaf Kredisine Başvuru Yapabilir Mi?

Garanti BBVA müşterisi olmadan kredi almak mümkün değildir. Bu neden ile başvuru sahipleri eğer banka müşterisi değil ise başvurularını telefon bankacılığı üzerinden yapabilir. Eğer banka tarafından esnaf kredisi başvurusu onaylanır ve kredi almaya hak kazanılır ise otomatik olarak banka müşterisi olunur. Garanti BBVA müşterisi olmayan kişilerin esnaf kredisine başvururken kullanabilecekleri alternatif bankacılık kanalları şunlardır:

 • İnternet sitesi
 • Banka şubesi
 • Müşteri iletişim merkezi
 • SMS
 • Çağrı merkezi

Garanti BBVA esnaf kredisi başvuru kanalları arasında yer alır. Banka müşterisi olan kişiler şifre ile kullanılan platformlardan kredi başvurularını gerçekleştirebilir.

Esnaf Kredisine Nasıl Başvuru Yapılır?

garanti bbva esnaf kredisine basvuru nasildir

Garanti BBVA esnaf kredisine başvuru yapmak isteyen kişiler banka müşterisi olsun ya da olmasın internet sitesinden işlem yapabilir. Kobi kredisi olarak da bilinen esnaf kredisine başvuru yapmak için internet sitesi güvenli bir seçenektir. İnternet sitesinde yer alan başvuru yap sekmesinin tercih edilmesi ve ardından açılan formun eksiksiz bir biçimde doldurulması gerekir. Formda yer alan sorular yanıtlanırken denetim yapılacağının unutulmaması gerekir. Bu neden ile formdaki yanıtların gerçeği yansıtması önem taşır. Esnaf kredisi başvurusu tamamlandıktan sonra başvuruyu gönder butonuna basılması gerekir. Başvuru değerlendirildikten sonra ön sonuç kısa mesaj ile başvuru sahibine iletilir.

İlginizi Çekebilir :  Garanti BBVA Kredi Kartı Başvuru Sonucu Ne Zaman Belli Olur?

Esnaf Kredisi Başvuru Belgeleri Nedir?

Garanti BBVA esnaf kredisi için istenen belgeler başvurusu onaylanmış kişiler için geçerlidir. Ön başvurusu olumsuz sonuçlanan kişiler tekrar başvuru yapmak için belirli bir süre beklemelidir. Garanti BBVA esnaf kredisi başvurusu yapan kişilerden birtakım belgeler talep eder. Başvuruda istenen belgeler şunlardır:

 • Başvuru sahibinin kimlik kartı fotokopisi
 • Ortak var ise ortakların kimlik kartı fotokopisi
 • Odaya kayıtlı olunduğunu gösteren belge
 • Kuruluş belgesi ya da ticaret sicil gazetesi
 • Vergi levhası fotokopisi
 • Gelir tablosu
 • Bilanço tablosu
 • İş yerine ait mal varlığının listesi
 • Ortaklara ait mal varlığının listesi

Garanti BBVA Esnaf Kredisine Ne Kadar Verir?

Garanti esnaf kredisi miktarı için üst limit belirlenmemiştir ancak banka sıklıkla yüz bin Türk lirasına kadar kredi verir. Bankanın belirlediği alt limit bin Türk lirasıdır. Garanti BBVA üzerinden kredi başvurusu yapmak isteyen kullanıcıların bir iş planı hazırlaması gerekir. İhtiyaç duydukları kredi miktarını belirleyerek bankaya başvuru esnasında ne kadar kredi istendiği iletilmelidir. Garanti BBVA esnaf kredisinin tutarı ne kadar olur ise olsun uygun vade ve faiz seçenekleri müşteriye sunulur.

Garanti BBVA Esnaf Kredisi Faiz Oranı Kaç?

Garanti kredi faizi diğer bankalara göre oldukça düşüktür. Esnaf kredisine başvuru yapmak isteyen kişilerin alacağı kredi miktarına bakılmaksızın standart bir faiz oranı uygulanır. 2021 yılı içerisinde gerçekleştirilen başvurulara uygulanan faiz oranı yüzde 1,88’dir. Bankanın faiz oranları bazı zamanlarda 1,60 ila 1,90 arasında farklılık gösterir. Ancak yüksek bir artış yaşanmaz. Garanti BBVA üzerinden esnaf kredisi almak isteyen kişiler vade uzunluğuna kendisi karar verir.

Garanti BBVA Esnaf Kredisinin Vadesi Kaç?

Garanti Bankasının kredi vadesi kredi türlerine göre farklılık gösterir. Bankanın esnaf kredisi için belirlediği vade alt limit 3 aydır. Üst limit olarak ise 36 ay belirlenmiştir. Ödeme esnasında vade uzatma, borç erteleme ve periyot halinde ödeme yapma gibi seçenekler müşteriye sunulur. Garanti BBVA müşterileri ödemelerini uzatmayı tercih eder ise eklenen her ay için faiz işlemeye devam eder. Garanti BBVA esnaf kredisi almak isteyen kişilerin bankanın belirlediği limitleri baz alarak başvurularını tamamlamaları gerekir.

İlginizi Çekebilir :  Garanti BBVA Kredi Kartı Nedir? Özellikleri Neler?

Garanti BBVA esnaf kredisi başvurusu ve şartları 2021 Yazısına da göz atabilirsiniz.

Garanti BBVA İnternetten Kredi Başvurusu Yapılır Mı?

Garanti BBVA internet kredisi veren bankalar arasında yer alır. Dijital kanalları üzerinden kredi başvurusu yapılmasına izin veren Garanti BBVA aracılığı ile online kredi almak artık mümkün. Garanti BBVA esnaf kredisi başvuruları için banka şubesine gitmeye gerek kalmadan internet bankacılığından başvuru yapılabilir. Banka müşterisi olmayan kişiler ise başvuru işlemlerini, başvuru sorgusunu ve başvuru takibini internet sitesini kullanarak gerçekleştirebilir. Garanti BBVA esnaf kredisi aynı zamanda kobi kredisi olarak da adlandırılır ve faiz oranı oldukça düşüktür.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.