Kredi Destekleri ve Bankacılık

Evde Bakım Parası Şartları Nelerdir? Başvurusu, Sorgulama

03.08.2021
1.987
Evde Bakım Parası Şartları Nelerdir? Başvurusu, Sorgulama

Evde bakım yardım parası için sağlanması gereken koşullar şu şekilde verilmiştir:

 • Evde bakım parası şartları için ilk olarak vatandaşların hastaneden bakıma muhtaç kişilerin olduğuna dair rapor alması gerekmektedir. Belge sağlandığı takdirde devlet bakım parası öder.
 • Rapor aldıktan sonra hane için kişi başına düşen aylık gelir hesaplaması yapılmaktadır. Yapılan hesapta ailenin gelirinin asgari ücretin 2 / 3’ünden az olması gereklidir. Vatandaşlar, başvuru yaptıktan sonra Bakım Hizmetleri Değerlendirme Heyeti tarafından belirtilmiş oldukları ikamet adreslerinde ziyaret edilir. Heyetin değerlendirmesi sonucunda ise Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler İl Müdürlüğü tarafından onaylanır. Eğer başvurunuz onaylanır ise 1 ay içerisinde başvuruda bulunan kişileri bu, iletilmektedir.
 • Hastanın günlük hayatını devam ettirecek yeterliliğe sahip olmaması gerekir. Yani hastanın zaruri ihtiyaçları olan yemek yeme, banyo yapma ve yürümek gibi temel ihtiyaçlarını tek başına gideremiyor olması beklenir.

Evde Bakım Parası Başvurusu için Gerekli Olan Belgeler Nelerdir?

bakim parasi nedir

Bakım parası almak için talep edilen evraklar şu şekilde verilmiştir:

 • Nüfus müdürlüğünden engelli ve bakıcı adına adrese dayalı vukuatlı nüfus örneği ve yerleşim yeri belgesi,
 • Engelli ile aynı evde yaşayan iş yeri sahibi mevcut ise bu kişiye ait geçici vergi beyannamesi,
 • 1 adet fotoğraf,
 • Engelli Sağlık Kurulu tarafından verilmiş olan rapor,
 • Engelliye ait tarım arazisi, ekili ürün ve tarla var ise arazilerin bulunduğu İl ve İlçe Tarım Müdürlükleri tarafından verilen gelir belgesi,
 • Boşanma halinde boşanma kararı,
 • Engelliye ait kiralık mülk var ise kira kontratları ve mülkler boş ise de muhtardan alınacak olan mülklerin boş olduğuna dair yazı gerekmektedir.
İlginizi Çekebilir :  2021 Yeni Kimlik Ücreti Ne Kadar?

Evde Bakım Başvurusu Nereye Yapılmaktadır?

Evde bakım başvuru işleminin yapılacağı yer Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığının tüm il ve ilçelerde bulunan temsilciliklerine gerekli olan evraklar ile birlikte gidilmelidir. Başvuru, hastanın yerine hastanın aile bireyleri ya da vasisi tarafından da gerçekleştirilebilir.

İşsizlik maaşı için hangi evraklar gerekli? Başvurusu, şartları Yazısına da göz atabilirsiniz.

Kimler Evde Bakım Parası Alabilir?

Evde bakım parasını alabilecek kişiler şu şekilde verilmiştir:

 • Ağır engelli olduğunu belirten sağlık kurulu raporu olan kişiler,
 • Bakıma muhtaçlık kriterini oluşturan vatandaşlar,
 • Evde bakım parası, bir evde kişi başına düşen ortalama maaş gelir miktarının, asgari ücretin aylık net miktarının altında ve daha az olan kişiler tarafından alınabilir.
 • Bu yardım parası Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı tarafından verilmektedir.
 • Gelir kriterlerinin ve belirlenmiş olan şartların taşınması hakinde ev bakım maaşı birçok kişi tarafından alınabilir.

Evde Bakım Parası Ne Kadardır?

Evde bakım aylığı miktarı evde bakıma muhtaç yaşlı ve engelli yakınına bakan kişilere ödenen 1.657 TL olarak belirlenmiştir. Aynı zamanda 2021 Temmuz ayı itibariyle evde bakım parası, 1.657 TL’den 1.797 TL’ye yükselmiştir.

Evde Bakım Parası Nasıl Alınmaktadır?

Evde bakım maaşı almak için kişilerin tüm şartları sağlaması gerekmektedir. Bu şartlar ise şu şekilde verilmiştir:

 • Ailenin gelir kriterine uygun olması şartı,
 • Hastanın bakıma muhtaç olması şartı,
 • Hastanın Sağlık Kurulu tarafından geçerli bir rapor alması şartıdır.

E-devlet Evde Bakım Parası Sorgulaması Nasıl Yapılmaktadır?

E-devlet üzerinden evde bakım aylığı sorgulama işlemi şu şekilde yapılmaktadır:

 • Evde bakım maaşı ödemelerinin yatıp yatmadığına bakmak isteyen kişiler, E-devlet sistemi üzerinden T.C. kimlik numarası ve E-devlet şifresi ile sisteme giriş yapmalıdır. E-devlet şifresi olmayan kişiler ise PTT şubelerinden kolay bir şekilde E-devlet şifresi alabilir.
 • Giriş yapıldıktan sonra arama kısmına “Engelli Evde Bakım Ödeme Bilgileri Sorgulama” ekranına tıklamalıdır. Bu kısımdan sorgulama işlemi gerçekleştirilmiş olur. Engelli Evde Bakım Ödeme Bilgileri Sorgulama özelliği, Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı sekmesinin alt kısmında bulunur.
İlginizi Çekebilir :  ING Bank Şifremi Unuttum, Ne Yapmalıyım?

Bakıma Muhtaç Olma Kriterleri Nelerdir?

Bakıma muhtaç olmak için gerekli olan durumlar şu şekilde verilmiştir:

 • Öz bakım ihtiyaçlarını karşılayamaz: Beden temizliği yapabilmek, tuvalet ihtiyacını gidermek, beslenme sağlayabilmek ve tuvalet ihtiyacı sonrası temizlik gibi konularda başka birinin yardımına ihtiyaç duyulur.
 • Güvenlik konusunda sorun yaşar: Kendisine ve çevresine zarar verecek potansiyele sahip kişi, bakıma muhtaç olarak adlandırılır. Tehlike anında tehlikede olduğunu anlayabilmesi, tehlikeden kurtulmak için çaba sarf etmesi gibi durumların ortaya çıkmaması, kişinin bakıma muhtaç olduğunu gösterir.
 • Hareket konusunda desteğe ihtiyacı olur: Yürümek, giyinip soyunmak, merdiven inememek ve çıkamamak da kişinin yardıma muhtaç olduğunu gösterir.
 • Ev işlerini ve idaresini gerçekleştirememek konusunda yaşanan sorun: Bir evde kendi başına kalmak ve bir evin idaresini üstlenmek konusunda sorun yaşayan kişinin bakıma muhtaç olduğunu gösterir. Kişinin bulaşık ve çamaşır yıkama, yemek yapma ve soba yakarak ısınma gibi konularda sıkıntı yaşaması da muhtaçlık kararı verilmesinin kriterleri arasında yer alır. Eğer ki bu kriterler taşıyor iseniz ve şartları sağlıyorsanız evde bakım parası yardımı alabilmeniz söz konusudur.

Kimler Sağlık Raporuyla Evde Bakım Parası Alabilir?

bakim parasi nedir

Evde bakım aylığı için sağlık raporu alması gereken kişiler şu şekilde verilmiştir:

 • Devam eden bir hastalığa sahip olan kişiler, bu raporu alabilir. Epilepsi, böbrek yetmezliği gibi rahatsızlıkları bulunan ve bu rahatsızlıklar nedeni ile kendi hayatlarını devam ettirme konusunda zorluk çeken kişiler sağlık raporu almalıdır.
 • Engel gurubuna tabi olanlar da bu raporu alabilir. Sahip oldukları engel gurubu sebebi ile kendi hayatlarını devam ettirme konusunda zorluk yaşayan ve yalnız kalma konusunda sorun yaşayan kişiler, bu rapor ile kolay bir şekilde evde bakım parası yardımından faydalanabilir. Otizm, zihinsel engel, cerebral palsi ve doğum kaynaklı oksijen eksikliği gibi durumlarda bu raporu alarak evde bakım hizmetlerinden yararlanmanız söz konusudur.
 • Solunum ve diyaliz makinesi kullanan kişiler, bu raporu alabilir. Bu sayede de kendi işlerini kendi yapamayacakları belgelenirken evde bakım hizmetlerinden faydalanabilirler.
 • Yaşlılık sebebi ile hastalıkları artan kişiler, yaş kriteri de göz önünde bulundurularak bu rapordan faydalanabilir. 65 yaşın altındaki kişiler, sağlık kurulu raporu ile evde bakım parasından yararlanabilir. Aynı zamanda 65 yaş üstündeki kişiler ise yaşlılık maaşı almaktadır.
İlginizi Çekebilir :  Denizbank Şifremi Unuttum, Ne Yapmalıyım?

Hastaneye Gidemeyen Kişiler Sağlık Raporu Nasıl Alabilmektedir?

Hastaneye gidemeyen bireyler sağlık raporlarını yalnızca gerekli durumlarda yeniler. Eğer kişinin daha öncesinde bir raporu varsa, raporun uzatılmasına karar verilir. Kişinin kesin olarak muayeneden geçerek rapor alması ve dolayısıyla hastaneye gitmesi gerekiyor ise 112’yi arayıp durumu belirterek kolay bir şekilde hastaneye gidebilir. Bu sayede de evden çıkamayan kişiler, ambulans ile hastaneye gönderilerek sağlık raporlarını alabilmektedir. Aynı zamanda bakım veren kişinin de hasta ile birlikte hastaneye gelerek yardımcı olması sağlanır. Hastane kayıtlarında gerekli durumlarda bakım verenin adı da kayıtlara geçer. Sağlık raporu sırasında bu kişilere öncelik sağlanarak evde bakım aylığı almasına yardımcı olunur.

İşkur eleman desteği nedir? Başvurusu, şartları Yazısına da göz atabilirsiniz.

Evde Bakım Aylığı Başvurusu Ne Kadar Sürede Sonuçlanır?

Evde bakım maaşı başvurusunun sonuçlanma süresi için ilk olarak değerlendirme heyetinin rapor oluşturması gerekir. Raporun oluşturulabilmesi için ise inceleme süreci bulunur. Başvurunun SHÇEK İl Müdürlüğüne ulaşması ile birlikte bu süreç başlar. Herhangi bir aksiliğin olmaması durumunda 3 – 6 ay arasında evde bakım parası başvuruları sonuçlanır.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.