Kredi Destekleri ve Bankacılık

Enpara Makas Aralığı Ne Kadar?

16.11.2019
3.362
Enpara Makas Aralığı Ne Kadar?

Enpara makas aralığının az olduğu aralıklarda döviz alım ve satım işlemini yapmak daha avantajlıdır. Enpara makas aralığının fazla olduğu zamanlarda döviz bürolarından alım ve satım işlemi yapmak daha avantajlı olmaktadır. Makas aralığı; alım ve satım fiyatı arasındaki farka verilen isimdir. Enpara makas aralığı dikkate alındığında; makas aralığı az olan bankalar arasında üst sıralarda yer almaktadır. Döviz alım ve satım işlemi yapılırken kullanılan kanal da kur farkına neden olabilmektedir. İnternet şubesi, cep şube ve çözüm merkezi aracılığı ile yapıldığında farklı kur üzerinden işlem gerçekleşebilmektedir. Bu yüzden internet şubesi veya mobil şube üzerinden yapılan işlemlerde makas aralığı daha az olmaktadır.

Enpara Döviz ve Altın Kurları Nasıl Görülebilmektedir?

Enpara döviz ve altın kurlarına ulaşabilmek için yapılması gerekenler şunlardır:

 • https://www.qnbfinansbank.enpara.com adresine giriş yapılmalıdır.
 • Ana sayfada bulunan oranlar ve kurlar butonuna tıklanması gereklidir.
 • Açılan sayfada mevduat faiz oranları, ihtiyaç kredisi faiz oranları, döviz ve altın kurları, ekpara faiz oranı olmak üzere 4 farklı menü bulunmaktadır. Bunlar içerisinden döviz ve altın kurlarının seçilmesi gereklidir.
 • USD, EUR, altın ve EUR/USD Parite olmak üzere alış ve satış fiyatlarının gösterildiği bir tablo bulunmaktadır.

Enpara Gram Altın Makas Aralığı Nedir?

Enpara gram altın makas aralığına bakıldığında; %7.89 olduğu görülmektedir. Gram altın alış fiyatı 266.61 TL olmaktadır ve satış fiyatı ise 287.64 TL’dir. Gram altın alım ve satım fiyatı arasında 21.03 TL’lik bir fark bulunmaktadır. Gram altın alım ve satım fiyatlarına bakıldığında; 21 Ekim 2019 tarihinden 23 Ekim 2019 tarihine kadar fiyatlarda bir düşüş gerçekleştiği fakat 23 Ekim tarihinden sonra bir artış yaşandığı görülmektedir. 2019 yılı içerisinde en yüksek fiyattan alım ve satım işlemi ağustos ayının sonunda yapılabilmiştir. En düşük fiyattan yapılan alım ve satım işlemi ise ocak ayındadır. Diğer bankalar ile karşılaştırıldığında, altın için makas aralığı az olan bir bankadır.

Enpara Dolar Makas Aralığı Nedir?

Enpara USD makas aralığı; %4.65’tir. 5.6326 TL dolar alış fiyatı ve 5.8946 TL de Enpara dolar satış fiyatıdır. Alış ve satış fiyatı arasındaki fark ise; 0.262 TL olmaktadır. Enpara dolar alış ve satış fiyatının 2019 yılı içerisinde en düşük olduğu dönem ocak ayının sonudur. Enpara üzerinden dolar alım ve satımı için en yük fiyatlar ise mayıs ayının ilk haftasında görülmüştür. Dolar kurunun ekim ayındaki durumuna bakıldığında; ilk iki haftasında yükselişte olmasına rağmen sonrasında bir düşüş yaşadığı ve 23 Ekim itibari ile tekrar yükselişe geçtiği görülmektedir.

İlginizi Çekebilir :  Ziraat Bankası Kredi Kartı Yapılandırma Nasıl Yapılır?

Enpara Euro Makas Aralığı Nedir?

Enpara EUR makas aralığı; %7.76’dır. Euro alış fiyatı 6.1641 TL ve satış fiyatı da 6.6427 TL’dir. Enpara üzerinden Euro alım ve satım işlemi yapıldığında fark 0.4786 TL olmaktadır. Euro’nun en düşük fiyattan alımının ve satımının yapılabildiği tarih, 2019 yılı içerisinde ocak ayının sonudur. Euro’nun en yüksek fiyattan alım ve satım işlemlerinin yapıldığı tarih ise mayıs ayının ilk haftasıdır. Ekim ayının son haftasında ise Euro kuru yükselişe geçmektedir.

Enpara Makas Aralığı Değişimleri Nasıl Olmaktadır?

Enpara makas aralığı farkına bakıldığında; hafta içi, hafta sonu ve mesai saatlerine göre makas aralığında değişiklik olduğu görülmektedir. Makas farkının az olduğu dönemler; hafta içi ve mesai saatleri içerisinde olunan dönemlerdir. Hafta sonunda ve mesai saatleri dışında olunan saatlerde makas aralığı fazla olmaktadır. Dolayısı ile Enpara makas aralığının fazla olduğu dönemde döviz alımının veya satımının yapılması dezavantaj olmaktadır. Döviz büroları ile oldukça yakın kur marjının gözlendiği zaman iş günleri ve iş saatleri olmaktadır.

Enpara Döviz Alım ve Satımında İşlem Limitleri Ne Kadardır?

Enpara döviz alım ve satım limitleri şöyledir:

 • En az 10 USD’lik döviz alım veya satım işleminin yapılması gereklidir.
 • Anlık tek seferlik işlem limiti olarak 100.000 USD belirlenmiştir.
 • Bir gün içerisinde toplamda yapılabilecek döviz alım ve satım işlem limiti 250.000 USD’dir.
 • Bir gün içerisinde toplamda internet bankacılığı ile 5, mobil bankacılık ile 5 ve müşteri hizmetleri aranarak da 5 adet döviz alım satım işlemi yapılabilmektedir.
 • Döviz alım ve satım işlemi için herhangi bir saat sınırlaması bulunmamaktadır.

Enpara Çözüm Merkezinden Döviz Alım ve Satım İşlemi Nasıl Yapılmaktadır?

Çözüm merkezinden döviz alım ve satımı için izlenmesi gereken adımlar aşağıda sıralanmıştır:

 • 0850 222 36 63 numaralı Enpara çözüm merkezinin aranması gereklidir.
 • Çözüm merkezleri normal şartlarda 7/24 hizmet vermektedir. Ancak müşteri temsilcisine bağlanmak istendiği zaman bu sadece 08:00 ile 01:00 arasında yapılabilmektedir. Bu saat aralığı dışında arandığında ise müşteri temsilcisine bağlanılamadığı için sesli yanıt sistemi ile mesaj bırakılması gereklidir.
 • Müşteri temsilcisine bağlanıldıktan sonra güncel döviz kuru ile ilgili bilgi alınabilmektedir ve döviz alım satım işlemi için talimat verilebilmektedir. Bu işlem anlık olarak gerçekleşmektedir.
İlginizi Çekebilir :  İş Bankası Mobil Bankacılık Uygulaması Özellikleri 2021

Enpara İnternet Şubesi Üzerinden Döviz Alım ve Satım İşlemi Nasıl Yapılmaktadır?

İnternet bankacılığı ile döviz alım ve satımı için takip edilmesi gereken adımlar aşağıda belirtilmiştir:

 • Enpara’nın web sitesine giriş yapılmalıdır.
 • Sağ üst köşede bulunan internet şube butonuna tıklanmalıdır.
 • Açılan sayfada internet şubesine giriş yapabilmek için müşteri numarası veya T.C. kimlik numarası ve internet şifresi istenmektedir. Bu bilgiler girildikten sonra giriş butonuna tıklanması gereklidir.
 • Var olan altın ve döviz hesabının görüntülenmesi gereklidir.
 • Hesapta alış ve satış işlemleri için simgeler bulunmaktadır. Ardından yapılmak istenen işleme göre bu simgelere tıklanması ve sonrasında güncel Enpara kuru üzerinden işlemin yapılması gereklidir.

Enpara Mobil Bankacılık İle Döviz İşlemleri Nasıl Yapılmaktadır?

Enpara mobil şube aracılığı ile döviz alım satımı için yapılması gerekenler aşağıdadır:

 • IOS işletim sistemi olan bir cihaz kullanılıyor ise App Store ve Android işletim sistemli cihazlar için ise Google Play kullanarak Enpara.com cep şube indirilmelidir.
 • Ardından uygulamaya müşteri numarası ve şifre ile birlikte giriş yapılması gereklidir.
 • Uygulamaya giriş yaptıktan sonra hesaplar menüsünden altın ve döviz hesapları görülebilmektedir. İlgili hesabın detayına girilmelidir.
 • Ardından alış ve satış için bulunan butonlardan yapılmak istenen işleme göre uygun olanına tıklanmalıdır.
 • Yapılan işlem seçildikten sonra anında döviz alım ve satım işlemi gerçekleştirilmiş olmaktadır.

Enpara Altın Hesabı Nasıl Açılır?

Enpara altın hesabı; internet şubesi ve mobil şube üzerinden açılabilmektedir. Altın alım ve satım işlemlerinin yapılabilmesi için vadesiz altın hesabının olması gereklidir. Hesap açılışının gerçekleştirilebilmesi için hesaplar menüsü seçildikten sonra yeni hesap aç butonu aracılığı ile altın hesabının açılabilmesi mümkündür. Altın hesabı için minimum açılış tutarı bulunmamaktadır. Hesapta bulunan bakiye, mevcut kura göre değişmektedir. Fiziki altın yatırılamayan ve fiziki altın çekilemeyen bir hesaptır. Enpara makas aralığının az olduğu saat aralıkları içerisinde satış işlemi yapılarak vadesiz TL hesabına para aktarımı sağlanabilmektedir. İşlemler TL ve gram altında cinsi ile yapılabilmektedir.

İlginizi Çekebilir :  Yapı Kredi Vadeli Mevduat Hesabı Nasıl Açılır?
Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.