Kredi Destekleri ve Bankacılık

Doğum Yardımı Başvurusu Nasıl Yapılır?

09.07.2021
1.025
Doğum Yardımı Başvurusu Nasıl Yapılır?

Doğum yardım başvuru işlemi şu şekilde yapılmaktadır:

 • İlk olarak ailenin ilgili nüfus müdürlüğüne gidip, çocuğu Kimlik Paylaşım Sistemi’ne kaydettirilmesi gerekmektedir.
 • Daha sonrasında ise Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı tarafından hazırlanan dilekçe doğru ve eksiksiz bir şekilde doldurulup imzalanmalıdır. Bu dilekçe, doğum yardım başvurusu dilekçesidir.
 • Dilekçe doldurulduktan sonra başvurunuzu Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı Müdürlüklerine ya da Sosyal Hizmet Merkezlerine yapabilirsiniz.

Doğum Yardımı Almak için Şartlar Nelerdir?

Doğum yardım desteği alabilmek için aranan koşullar, anne ya da babanın bir tanesinin Türk vatandaşı / mavi kart sahibi olması yeterli olacaktır. Doğumun 15 Mayıs 2015 tarihinden sonra canlı olarak gerçekleşmesi şarttır. Bu tarihten önce yapılan doğumlar için ödeme yapılmaz. Doğum yardımından yararlanmak için doğum tarihinden itibaren 5 yıllık bir süre verilmiştir. 5 yıllık sürenin dolmasının ardından, doğum yardım hakkı düşer.

Çocuk parası başvurusu için canlı bir şekilde gerçekleşen doğumun sonrasında ilgili nüfus müdürlüğüne çocuğun kaydolması gerekir. Kimlik Paylaşım Sistemi’nde kayıtlı olan çocuklar için başvurular Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler İl Müdürlükleri ya da Sosyal Hizmetler Merkezleri üzerinden yapılmaktadır. Kamu kurum ve kuruluşlarındaki personelin çalıştığı kuruma başvurması yeterli olacaktır. Yurt dışında yaşayan T.C. vatandaşları, başvurularını konsoloslukta yapabilmektedir.

Doğum Yardımı Ödemesi Nerelerden Alınabilir?

Doğum parası ödemesi, ilgili kurumlar üzerinden yapılan başvurunun olumlu sonuçlanmasını takip eden ay alınır. Doğum yardımı ödemesi, PTT şubeleri üzerinden çekilebilmektedir. Özellikle annelerin adına yatırılan para, annenin Türk vatandaşı ya da mavi kart sahibi olmaması durumunda babalara yapılır. Aynı zamanda annenin vefat etmesi durumunda da yine ödeme, babalara yapılır.

İlginizi Çekebilir :  TEB Cebe Havale Nasıl Çekilir?

Doğum Yardımı Ne Kadardır?

dogum yardimi miktari

Doğum parası miktarı, anne – babanın sahip olduğu çocuk sayısı ile belirlenir. Buna göre tekli doğumlarda birinci çocuk için 300 TL, ikinci çocuk için 400 TL, üçüncü ve sonraki çocuklar için ise 600 TL yardım verilir.

Çoğul gebeliklerde ise ikiz çocuklardan birinci çocuk için 300 TL, ikinci çocuk için 400 TL olarak toplamda 700 TL yardım sağlanır. Üçüz çocuklardan birinci çocuk için 300 TL, ikinci çocuk için 400 TL ve üçüncü çocuk için 600 TL olmak üzere toplamda 1.300 TL doğum yardımı sağlanmaktadır.

İş Bankası satılık gayrimenkuller nasıl görüntülenir ve başvurulur? Yazısını inceleyebilirsiniz.

Doğum Yardımından Yararlanmak için Ne Yapılmalıdır?

Doğum desteğinden faydalanmak için doğumun gerçekleşmesinin ardından ilgili nüfus müdürlüğünde çocuğun Kimlik Paylaşım Sisteminde kayıt işlemi yapıldıktan sonra “Doğum Yardımı Başvuru Dilekçesi” nin doğru ve eksiksiz bir şekilde doldurulması ve imzalanması gerekmektedir. İmzalandıktan sonra şahsen, iadeli taahhütlü posta ya da kargo yolu ile yapılmaktadır. Başvurular Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler İş Müdürlükleri ya da Sosyal Hizmet Merkezleri aracılığı ile yapılmaktadır.

Doğum Yardımı Başvurusunda İstenen Belgeler Nelerdir?

Doğum yardımı için başvuru esnasında talep edilen evraklar şu şekilde verilmiştir:

 • Yeni doğan bebeğin T.C. kimlik belgesi,
 • Başvuru merkezi üzerinden alınan başvuru formu – formun üzerindeki istenen bilgiler doğru ve eksiksiz bir şekilde doldurulması gerekmektedir.
 • Anne ya da babanın T.C. kimlik belgesi bilgileri, doğum yardımı başvurusu için istenen evraklar arasında yer almaktadır.

Mama ve Bez Yardımı Başvurusu Nasıl Yapılır?

Mama ve bez yardımından yararlanmak için başvuru işlemi, Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığına bağlı olan vakıflara, Sosyal Güvenlik Kurumuna ya da muhtarlıklara gidilip yapılabilmektedir. Mama ve bez yardımı başvurusu şu kurumlar üzerinden gerçekleştirilebilir:

 • Sosyal Güvenlik Kurumunun il ve ilçe merkezlerinde
 • Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Derneklerinde
 • Kaymakamlık binalarında bulunan Sosyal Hizmet Müdürlüklerinde
 • Muhtarlıklarda da kolay bir şekilde yapılabilmektedir.
İlginizi Çekebilir :  Akbank Kariyer İş Başvurusu Nasıl Yapılır?

Mama ve Bez Yardımı Alabilmek için Şartlar Nelerdir?

Mama ve bez yardımından faydalanmak için belirli koşullar şu şekilde verilmiştir:

 • Bez ve mama yardımı alabilmek için hane içindeki kişi başı gelir miktarının, asgari ücretin üçte birinden az olması gerekmektedir. Yani 2021 yılına göre hesaplanırsa 852 TL’den az olmalıdır.
 • Bebeğin 2015 yılından sonra doğmuş olması ve yaşıyor olması gerekmektedir. 2015 yılı öncesinde doğan çocuklar, bu yardımdan faydalanamazlar.
 • Bebeğin ebeveynlerinden birinin Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olması ya da mavi kart sahibi olması gerekmektedir.
 • Anne ya da babanın üzerinde herhangi bir menkul ve gayrimenkul varlığının olmaması gerekir.
 • Bez ve mama yardımı, eğer ki anne ve baba ikisi de hayatta ise anne adına yatırılmaktadır. Eğer anne hayatta değil ya da sağ olsa bile yabancı uyruklu bir kişi ise ödeme baba adına yapılır.

Mama ve Bez Yardımı Ne Kadar Süre Verilmektedir?

Mama ve bez desteğinin verilme süresi 2 yıl süre ile geçerlidir. Kasım Ayı 2020 yılında bez ve mama yardımı ödemeleri 150 TL olarak belirlenmiştir. Bir ailede kişi başına düşen aylık gelir miktarı 852 TL ve altında ise aileler başvuru yapabilir. Yardımlar, PTT aracılığı ile anne ya da baba adına yatırılabilmektedir.

Doğum Yardımı Başvuruları E-devlet Üzerinden Nasıl Gerçekleşir?

Doğum yardımı için E-devlet başvuru prosedürü şu şekilde verilmiştir:

 • Öncelikle E-devlet sistemine T.C. kimlik numarası ve şifre ile giriş yapılmalıdır.
 • E-devlet sistemine giriş yapılması için şifre gerekmektedir. Şifreniz yoksa PTT’lerden 1 TL karşılığında E-devler şifresi alabilirsiniz.
 • Arama kısmına “Doğum Parası” yazın ve aratın.
 • Karşınıza çıkan sayfada “Doğum Parası Sorgulama” seçeneğini seçerek sorgulama işlemini gerçekleştirmiş olursunuz.

Doğum yardımı sorgulama işlemi, E-devler üzerinden yapıldığı gibi Alo 183 ve Alo 184 çağrı merkezleri üzerinden de gerçekleştirilebilmektedir.

İlginizi Çekebilir :  QNB Finansbank Müşteri Temsilcisi ile Nasıl Görüşebilirim?

Çalışmayan Kadınlar için Doğum Yardımı Ne Kadardır?

Çalışmayanlar için doğum parası miktarı ilk çocuk için tek seferlik 300 TL ödeme yapılmaktadır. Bu ödemeler ikinci çocuk için 400 TL’dir. Üçüncü ve sonraki çocuklar için ise ödenen doğum yardım miktarı 600 TL olarak belirlenmiştir.

Doğum Yardımı Ne Zaman Yatmaktadır?

dpgum yardimi hangi araliklarda yatar

Doğum parasının yatma süreci başvuruların sonuçlanmasının ardından E-devlet üzerinden açıklanır. Sonuçlar, anne adaylarının başvurusu ile birlikte 55 günlük süre içerisinde açıklanır. Açıklanan sonuçların ardından kişiler, E-devlet üzerinden belirlenen PTT noktalarından ödemelerini kolay bir şekilde çekebilir.

TEB mobil bankacılık uygulaması özellikleri 2021 Yazısını inceleyebilirsiniz.

Doğum Yardımı Sorgulama İşlemi Nasıl Yapılır?

Doğum yardım ödeneği sorgulaması E-devlet üzerinden gerçekleştirilir. Şifre ve T.C. kimlik numarası ile E-devlet sistemine giriş yaparak doğum yardımı ile ilgili tüm bilgilere ulaşılabilir. Ülkedeki genç nüfusu arttırmaya yönelik olan ve ödenen yardım ödeneği 2015 yılından bu zamana kadar devam eden sosyal destek uygulamalarından biridir. Aynı zamanda doğum yardımı verilirken, doğum yapan annelere de rapor parası ödenerek aileler desteklenir. Rapor paraları annenin maaşına göre değişiklik göstermekle birlikte hesaplamalar 112 gün üzerinden işleme alınır. Annenin maaşı doğrultusunda rapor parası, emzirme ödeneği, yarım gün çalışma ödeneği ve toplam ödenek tutarı belirlenir.

Çocuk Parası Nedir?

Çocuk yardım parası doğum yapmış annelere ve hanelere verilen destektir. Bu yardım hem bir nevi çocuk yapmaya teşvik eden bir uygulama iken hem de bir nevi sosyal yardım kapsamında yeni doğan çocukların ihtiyaçlarının karşılanmasına yönelik verilen bir yardım olarak bilinmektedir. Yeni doğan çocuk parası için aileler doğum yardımı başvurusu işlemini gerçekleştirebilir.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.