Kredi Destekleri ve Bankacılık

Akbank Cebe Havale Nasıl Çekilir?

29.06.2021
1.319
Akbank Cebe Havale Nasıl Çekilir?

Akbank Bankası cebe havale işlemi sonucu para çekme işlemi şu şekilde verilmiştir:

 • ATM girişi tuşuna basarak kartsız işlem kısmına girin.
 • C. kimlik numarası girin.
 • Para çekme işlemini seçin.
 • Gönderici tarafından bildirilen referans kodu ve tutarı girin.
 • Girilen tutar hazneden alınarak Akbank cebe havale işlemi tamamlanmış olur.

İster Akbank müşterisi olsun ister olmasın, istediğiniz kişiye cebe havale yöntemi ile para gönderebilirsiniz. Para gönderildikten sonra istenilen Akbank ATM’sinden kartsız para çekme işlemi yukarıdaki gibi uygulanmalıdır. Gönderilen paranın ise 24 saat içerisinde çekilmesi gerekmektedir. Aksi takdirde para, gönderenin hesabına iade edilir.

Akbank cebe gönderilen para, çekilmeden hemen önce göndericinin kendi telefonuna gelen SMS’teki referans kodunu ve tutarı alıcıya bildirmesi gerekmektedir. İşlem esnasında bu bilgilere ihtiyaç duyulur.

Akbank Cebe Havale İşlemi Ücreti Ne Kadardır?

Akbank Bankası havale işlemi ücreti gönderilen tutara bağlı olmaksızın 6,5 TL olarak belirlenmiştir.

Akbank Hesap İşletim Ücreti Ne Kadar?

Akbank Bankası hesap işletim ücreti miktarı 6 ayda bir olmak üzere toplamda yılda 2 kere alınmaktadır. Akbank hesap işletim ücreti 66,30 TL olan bu miktar, yıllık 132,60 TL değerindedir. Bunun yanı sıra Akbank, ekstre ücretleri 5 TL – 50 TL arasında değişiklik göstermektedir.

Akbank Cebe Havale İşlemlerinde Limitler Nelerdir?

Akbank Bankası cebe havale limitleri gönderici ve alıcı olmak üzere farklı limitler belirlenmiştir. Bu limitler şu şekilde verilmiştir:

 • Günlük en fazla 500 TL ve en fazla 2 adet işlem
 • Haftalık en fazla 1.000 TL ve en fazla 4 adet işlem
 • Aylık en fazla 1.500 TL ve en fazla 6 adet işlem gerçekleştirilebilmektedir.
İlginizi Çekebilir :  Akbank Bireysel Emeklilik Nasıl İptal Edilir?

Cebe Havale İşlemi Nedir?

cebe havale tanimi

Akbank cebe havale işlemleri elektronik ortamdaki para transfer yöntemidir. Bu yöntem günümüzde Türkiye’de hizmet veren bankalardan birkaçı haricinde tüm bankalar tarafından kullanılmaktadır. Bu ödeme sistemi kullanılarak banka hesabı olmayan birine de para gönderilebilmektedir. Bu işlem için para göndermek istenen kişinin telefon numarasının olması yeterli olacaktır.

Akbank hesap işletim ücreti ne kadar? Yazısını inceleyebilirsiniz.

Akbank Cebe Havale İşlemi Nasıl Yapılmaktadır?

Akbank Bankası cebe havale işlemi şu şekilde yapılmaktadır:

 • Akbank Direkt mobil uygulamasını indirip giriş yapın.
 • Para transferi menüsüne tıklayın.
 • Açılan sayfada ise cep telefonuna seçeneğine tıklayın.
 • Para gönderimi yapılacak kişinin cep telefon numarasını girin.
 • Gönderilecek para miktarı ve gönderen hesabı da seçtikten sonra onaylayın. Akbank cebe havale işlemi bu şekilde tamamlanmış olur.

Para gönderimi yapılacak kişinin banka hesabı olmaksızın cep telefon numarasına para göndermek bu şekilde mümkün olur. Gönderilen parayı karşı taraf, herhangi bir Akbank ATM’sinden ya da bankadan çekebilmektedir. Akbank’ta cebe havale işlemini kullanan müşterilerden komisyon bedeli de alınmaktadır.

Cebe havale işleminde 24 saat içerisinde gönderilen paranın çekilmesi gerekmektedir. Para çekilmez ise göndericiye iade edilir.

Para gönderilecek olan kişinin Akbank hesabı var ise “Hesaba” seçeneğine, Akbank hesabı yok ise de “Akbank ATM’sine” seçeneği seçilmelidir. Eğer ki para gönderilecek olan kişinin Akbank hesabı yoksa ve siz “Hesaba” seçeneğini seçtikten sonra numarayı girerseniz “Para göndermek istediğiniz kişinin numarası kayıtlı değildir” gibi bir uyarı ile karşılaşırsınız.

Cebe havale işlemlerinde bir diğer önemli nokta ise “ATM’ye” seçeneğini seçtikten sonra karşı tarafın cep telefon numarasının başında sıfır olmadan yazılmasıdır. Bu işlemden sonra gönderilen para miktarını onaylayın. Daha sonrasında hem sizin cep telefonunuza hem de para gönderilecek olan kişinin telefon numarasına bir bilgilendirme mesajı gelir.

İlginizi Çekebilir :  Enpara Taksitli Nakit Avans Nasıl Çekilir?

Akbank Cebe Havale İşlemi İptal Edilebilir Mi?

Akbank Bankası cebe havale işlemi sonrası iptal seçeneği bir sorun ortaya çıkarsa yaşanır ya da iptal etmek istendiği zaman uygulanır. Bir sorun sonucu havale işlemi iptal edildiği zaman cebe havale işlemi uyarısı alırsınız. Cebe havale gönderimi yapacak olan kişinin, alıcı cep telefon numarasını ya da göndereceği tutarı arka arkaya yanlış girmesi durumunda havale işlemi iptal olacaktır. Alıcı tarafından ise referans kodunun art arda 3 kere yanlış girilmesi ya da 24 saat içerisinde gönderen tarafından aktarılan parayı çekmemesi durumunda havale işlemi iptal olur. Bunun sonucunda da ücret tutarı, gönderen kişinin hesabına iade edilir. Ancak cebe havale işlemi farklı sebeplerden dolayı da iptal etmek isteyebilirsiniz. Bu işlemi gerçekleştirebilmek için Akbank internet bankacılığı ya da Akbank Direkt mobil bankacılık uygulaması kullanılmalıdır. İnternet şubesi ya da mobil bankacılık uygulamasına giriş yaptıktan sonra şu adımların izlenmesi sonucunda havale işlemi iptal edilir:

 • Menü kısmında para transferi sayfasını seçin.
 • Daha sonra cebe transfer seçeneğine tıklayarak “para gönderi iptal et” butonuna tıklayın.
 • Açılan sayfada bekleyen ve yapılan para transferi işlemi görüntülenecektir.
 • İptal etmek istenilen havale işlemini seçerek iptal işleminizi kolay bir şekilde gerçekleştirebilirsiniz. Aynı zamanda Akbank müşteri hizmetlerine bağlanarak da cebe havale işlemi iptal ettirilebilir.
 • Ayrıca Akbank cebe havale işlemini iptal etmek istiyorsanız alıcının hiçbir işlem yapmamış olması gereklidir. Alıcının işlem yapması durumunda ise havale işleminizi iptal edemezsiniz. Akbank telefon bankacılığı numarası olan 444 2 525 iletişim numarasından Akbank müşteri hizmetlerine bağlanarak da cebe havale işlemi iptal ettirilebilir.

Akbank Cebe Havale İşlemi Hafta Sonu Gerçekleşir Mi?

Akbank Bankası cebe havale işlemi hafta sonu hizmet verilir ve gerçekleşir. Havale işlemi hafta için yapılabildiği gibi hafta sonu da gerçekleştirilebilmektedir. Akbank internet bankacılığı ve mobil uygulaması ile şubeye gitmeden 7 / 24 para transferi yapılabilir. Hafta sonu havale edilen paranın da 24 saat içerisinde ATM’den çekilmesi gerekmektedir.

İlginizi Çekebilir :  TEB Satılık Gayrimenkuller Nasıl Görüntülenir ve Başvurulur?

Akbank Cebe Havale İşlemi Sonrası Para 24 Saat İçerisinde Çekilmezse Ne Olur?

Akbank Bankası havale sonrası para 24 saat içerisinde çekilmezse havale işlemi iptal edilecek ve gönderen kişinin hesabına aynen iade edilecektir. Aynı şekilde referans kodunun 3 kere art arda yanlış girilmesi durumunda da cebe havale işlemi iptal olur ve ücret bedeli de gönderici hesabına tekrardan geri yatırılır.

Akbank kariyer iş başvurusu nasıl yapılır? Yazısına da göz atabilirsiniz.

Akbank Cebe Havale Başka ATM’den Çekilebilir Mi?

akbank cebe havale baska banka atmden cekilir mi

Akbank cebe havale işleminde yatırılan para başka bir bankamatik üzerinden çekilebilmektedir. Akbank cebe havale özelliği ile başka bir Akbank hesabından ya da herhangi bir Akbank ATM’sine de para gönderilebilir. Cebe havale işlemleri için gönderici ya da alıcı kişinin banka hesabının da olmasına gerek yoktur. Bir banka hesabına sahip olmadan da ATM üzerinden para gönderme işlemi gerçekleştirilebilir.

Akbank Referans Kodu Yardımıyla Para Nasıl Çekilir?

Akbank referans kodu ile cebe havale işlemlerinde para çekme işlemi şu şekilde yapılmaktadır:

 • İlk olarak Akbank Direkt mobil uygulamasını telefonunuza indirin ve şifre oluşturun.
 • Uygulamaya giriş yapıldıktan sonra ana sayfanın sağ üst kısmında bulunan menüye tıklayın.
 • Menüde bulunan işlemler arasından “Para Çekme / Yatırma” butonuna tıklayın.
 • Açılan sayfada “Referans Kodu ile Para Çekme” işlemine tıklayın ve para çekmek istediğiniz Akbank hesabını seçin.
 • Çekmek istenilen para tutarını girip devam ettikten sonra telefonunuza bir şifre gelir.
 • Mesajdaki referans kodunu doğru ve eksiksiz bir şekilde ilgili olan kutucuğa girin ve “Tamam” butonuna tıklayın. Bu referans kodunu 1 dakika içerisinde girmeniz gereklidir. Bu şekilde de Akbank cebe havale yöntemi kullanılarak para çekme işlemini tamamlamış olursunuz.
Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.